Portugalski premier Jose Socrates je danes potrdil, da bo ratifikacija nove pogodbe EU na Portugalskem potekala v parlamentu. Ob tem pa je kritiziral izjavo svojega naslednika na položaju predsedujočega EU, slovenskega premiera Janeza Janšo, ki da je Portugalsko posvaril pred izvedbo referenduma o Lizbonski pogodbi.
"To so obžalovanja vredne izjave, saj Portugalska ne potrebuje nasvetov o tem, kaj lahko oz. česa ne sme narediti glede evropskega projekta," je izjavil Socrates v parlamentu, kjer je potekala razprava o Lizbonski pogodbi, ki so jo evropski voditelji 13. decembra podpisali v Lizboni. "Portugalska med predsedovanjem EU ni nikoli komentirala metod ratifikacij in je odločitev o tem prepustila vsaki članici sami," je dodal.
Janša o pomislekih
Janša je v torek na Brdu pri Kranju med drugim dejal, da je "popolnoma suverena pravica državljank in državljanov Portugalske ter vlade in parlamenta, da se odločijo, na kakšen način bodo pripravili postopek ratifikacije". Vendar pa kljub temu po Janševih besedah obstaja pomislek, kako posamični procesi ratifikacije, glede na povezanost Evrope, vplivajo na razpravo in situacijo v drugih državah, "kjer so razmere morda nekoliko drugačne". "Vsi, ki se odločamo o tem, kako bomo pristopili k temu zelo delikatnemu projektu ali fazi projekta, moramo misliti tudi širše - ne samo na razmere doma, ampak tudi na razmere v celotni Evropski uniji."
Socrates je sicer decembra pred predajo krmila predsedovanja Janši o slovenskem premieru podal nekaj zelo pohvalnih besed. Kot je dejal takrat, ima Slovenija kot prihodnja predsedujoča EU zagotovo zaupanje in podporo vseh držav članic EU. Ob tem je Janši tudi ponudil vso svojo pomoč in podporo. "Vaš premier je zelo dober politik, zelo proevropski politik," je poudaril v izjavi v Bruslju 18. decembra lani. "Zelo smo ponosni, da boste vodili predsedovanje v naslednjem semestru," je dodal.
Glasovanje o ratifikaciji
Odločitev o glasovanju o ratifikaciji pogodbe v parlamentu so v portugalski vladajoči stranki socialistov sprejeli v noči na sredo kljub obljubam o referendumu iz leta 2005. "Socialistična stranka se je zavezala k izvedbi referenduma za ratifikacijo ustavne pogodbe. Sedaj imamo pred seboj Lizbonsko pogodbo, ki je takrat nismo imeli. Okoliščine so se popolnoma spremenile. Gre za drugo pogodbo," je že po koncu sestanka komisije dejal Socrates.
Portugalska je počakala do konca svojega šestmesečnega predsedovanja, preden je napovedala odločitev o ratifikaciji Lizbonske pogodbe. Izmed 27 članic EU se je samo Irska obvezana izvesti referendum o novem temeljnem dokumentu unije, vendar ne velja za problematično. Slovenija kot predsedujoča EU načrtuje ratifikacijo v parlamentu januarja, saj želi biti pri tem zgled drugim državam.
Nova pogodba bo začela veljati šele, ko jo bodo ratificirale vse države članice EU. Prav na tej stopnji, v ratifikacijskem procesu, se je namreč zataknilo v primeru ustavne pogodbe predhodnici reformne pogodbe, ki sta jo Francija in Nizozemska spomladi 2005 zavrnili na referendumu.
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.