Ministrstvo je občinam in šolam včeraj namreč poslalo okrožnico, s katero obvešča šole, da organizacijo toplih obrokov za učence in dijake, ki se izobražujejo na daljavo, prevzemajo občine. Te bodo izbrale eno ali več šol, ki bodo tople obroke pripravljale in razdeljevale. Obroke bo možno prevzeti v šoli, šole pa bodo po potrebi in glede na zmožnosti zagotovile tudi dostavo ali prevzem v lokalni skupnosti.
Brezplačni topli obrok bo pripadal vsem učencem in dijakom iz družin, kjer povprečni mesečni dohodek na osebo ne presega 382,82 evra (3. dohodkovni razred pri otroškem dodatku oziroma 2. pri državni štipendiji). Brezplačni topli obrok pripada tudi učencem in dijakom, ki so nameščeni v rejniško družino.
Poziv učencem in dijakom, naj se prijavijo na brezplačni topli obrok, bo objavljen na spletnih straneh šol, občin in v lokalnih medijih. Sredstva bo zagotovil neposredno proračun, so v sporočilu za javnost zapisali v Levici.
"Levica je k ukrepanju pozvala, in tudi predlagala amandma, že med obravnavo protikoronskih zakonov v času prvega vala epidemije, a nas je oblast preslišala. Tudi zaradi tega je v času prvega vala epidemije in takratnega zaprtja šol prišlo do poslabšanja socialnega položaja učenk in učencev, ki v tem času niso obiskovali pouka v šolah. V humanitarnih organizacijah so opozarjali, da v socialno šibkih družinah velik problem predstavlja zagotavljanje ustrezne prehrane za učence, ki imajo subvencionirano prehrano v šolah. Pomembno je predvsem toplo kosilo za odraščajoče učenke in učence, ki bi morali na dan zaužiti vsaj en kakovosten topel obrok, ki pa mnogim ni zagotovljen in se jim tako, na dolgi rok, povzroča zdravstvena škoda," so zapisali.
Da šolska prehrana ni bila razdeljena upravičencem, priča tudi rebalans proračuna za leto 2020, kjer je razvidno, da je država zaradi zaprtja šol prihranila 11.788.000 evrov, ki bi jih sicer namenila za subvencionirano šolsko prehrano upravičencev učencev in dijakov.
Odziv občin
Glavni odbor Skupnosti občin Slovenije je na današnji seji izpostavil, da naj organiziranje toplega obroka zagotovi država z osnovnimi šolami, občine so pri tem lahko zgolj podpora šolam, v primeru izkazane potrebe. Kot so namreč spomnili, država v skladu z zakonom zagotavlja sredstva za izvajanje osnovnošolskega programa, lokalna skupnost pa sredstva za investicijsko vzdrževanje prostorov in opreme osnovnih šol ter za druge stroške. V skladu s tem je tudi pristojnost države, da organizira in zagotovi tople obroke učencem tudi v izrednih razmerah, so poudarili.
Tudi v Mestni občini Ljubljana (Mol) so ministrstvu že sporočili, da tega ne morejo prevzeti, saj je tovrstna organizacija za tak obseg otrok - v Ljubljani to predstavlja samo v osnovnih šolah približno 5000 do 6000 otrok - po njihovi oceni povsem nemogoča in neracionalna. Zato so ponovno predlagali, da se otrokom omogoči, da pridejo v šole, tam pojedo kosilo ob upoštevanju vseh epidemioloških ukrepov oz. še bolje, da osnovne šole od ponedeljka dalje delujejo za vse učence.
KOMENTARJI (210)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.