Socialni partnerji so na seji Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) obravnavali predlog zakona za uravnoteženje javnih financ. Zakon predvideva spremembe 45 veljavnih zakonov z različnih področij. S tem želi vlada zmanjšati izdatke državnega proračuna in drugih blagajn javnega financiranja, vendar temu ostro nasprotuje javni sektor, kakor je pokazala tudi sredina stavka.
Minister za delo Andrej Vizak je po seji dejal, da bodo opozorila preučili. Nekatera so na mestu in jim bodo prisluhnili, je dejal in dodal, da so "predlagani ukrepi prva tableta za normaliziranje stanja v državi." "To je interventni zakon. Če kdo misli, da ni potreben, se moti," je dejal Vizjak.
Po mnenju predsedujočega ESS in generalnega sekretarja Združenja delodajalcev Slovenije Jožeta Smoleta je bila današnja razprava socialnih partnerjev zelo pestra. Glede na današnje poročilo Urada RS za makroekonomske analize in razvoj, ki kaže na velike težave slovenskega gospodarstva in javnih financ, je v imenu delodajalcev opozoril, da je sprejetje predlaganega zakona zelo pomembno.
Smole je poudaril še, da je edina trajna rešitev za Slovenijo gospodarska rast. Skladno s tem so delodajalci danes izpostavili pomen ukrepov za spodbujanje gospodarske aktivnosti, novih delovnih mest in tujih investicij. Dodal je, da bi bilo treba zmanjšati tudi stroške dela. "Ustvarite nam pogoje, kot jih imajo naši konkurenti na trgih, na katerih sodelujemo, pa bo rešena večina današnjih problemov," je pozval.
"Žogica je na strani vlade"
"Današnja seja je korak naprej," pa je ocenil sekretar Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Milan Utroša. Kljub temu je bil kritičen, ker predlagani zakon obravnava le ukrepe na odhodkovni strani proračuna. V tej luči je ocenil, da so sindikati za razliko od delodajalcev podali veliko predlogov na obeh straneh, tudi prihodkovni.
Utroša je opozoril še, da so socialni partnerji trenutno v specifični situaciji. Četudi je namreč vladna stran na seji pokazala pripravljenost na določene spremembe predloga zakona, klasičen socialni dialog po njegovih besedah ni več mogoč. Zakon je namreč že v državnozborskem postopku.
"Žogica je na strani vlade. Današnja oblika zakona za sindikalno stran ni sprejemljiva. Budno bomo spremljali, kateri naši predlogi bodo upoštevani v nadaljnjih korakih," je napovedal.
Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj pa je po seji ESS povedal, da vlada na predlog koordinacije glede znižanja plač še ni odgovorila. "Tega odgovora še ni, pričakujemo pa ga v ponedeljek, ker so tedaj ob 14. uri pogajanja," je dejal. "Toda neformalni signali niso posebno spodbudni," je dodal.
KOMENTARJI (133)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.