Socialni partnerji so se na današnji seji Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) dotaknili priprave petega protikoronskega zakona. Dogovorili so se za ustanovitev delovne skupine, ki se bo prvič sešla v ponedeljek, ko bo obravnavala dopolnjen osnutek zakona.
Kot so po seji povedali predstavniki ESS, je minister za delo Janez Cigler Kralj pod točko razno napovedal peti protikoronski zakon, ki naj bi med drugim prinesel dodatek za delo zaposlenih, ki so v neposrednem stiku z obolelimi s covidom-19, nadomestilo za starše mlajših otrok v karanteni, podaljšanje čakanja na delo za določene panoge ter ponovno izplačilo temeljnega dohodka prizadetim samozaposlenim.
Cigler Kralj, čigar ministrstvo bo nosilec zakona, je napovedal, da bodo delodajalcem in sindikatom konec tedna posredovali dopolnjen osnutek, v ponedeljek pa naj bi ga že pretresala nova delovna skupina ESS.
Generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije (ZDS) Jože Smole je za STA dejal, da je treba trenutni osnutek zakona, ki je že zaokrožil v medijih, nujno dopolniti, saj da je zdaj "invaliden".
Za delodajalce je po njegovih besedah bistveno, da se ukrep subvencioniranja čakanja na delo podaljša za celotno gospodarstvo, ne le za nekatere panoge, ter tako ohrani kar največ podjetij in njihovo konkurenčnost. Ob tem se v ZDS zavzemajo, da bi bi bili do ukrepa še naprej upravičeni delodajalci, ki jim bodo prihodki letos upadli za več kot 10 odstotkov.
Trenutni osnutek medtem predvideva podaljšanje ukrepa čakanja na delo za delodajalce s področja turizma, sejmov, industrije dogodkov in avtobusne prevoznike, ki jim bodo prihodki letos glede na lani upadli za več kot 30 odstotkov.
Poleg tega, tako Smole, bi moral predlog zagotavljati poenostavljene postopke za delo od doma. Zavzel se je še, da bi višina minimalne plače prihodnje leto ostala na letošnji ravni.
Predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Lidija Jerkič je medtem ocenila, da gre osnutek predloga v pravo smer. Med drugim po njenih besedah podpirajo tudi zaostrovanje dostopnosti do čakanja na delo.
Tudi v sindikatih bi osnutek še dopolnili z nekaterimi rešitvami, in sicer glede čakalnih vrst v zdravstvu, javnih razpisov za zasebni sektor, nadzora nad izvajanjem ukrepov. V zvezi s slednjim je Jerkičeva poudarila, da je zdaj čas, da se ga okrepi, da ne bi bilo zlorab državnega denarja.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.