Prebivalce Tolmina, Kobarida in Bovca razburja predlog novega energetskega zakona, ki ga je pripravilo ministrstvo za gospodarstvo. Ta namreč ukinja zakonsko zaščito zgornjega toka Soče in uvaja možnost, da se na zaščitenem območju reke Soče v prihodnosti lahko gradijo nove elektrarne.
Nad predlogom je ogorčen tudi minister za okolje, ki pravi, da bo storil vse, da reko Sočo zaščiti. Tudi civilna iniciativa že zbira podpise in piše protestna pisma. Pravijo, da so se za svoje okolje pripravljeni boriti do konca.
Na nogah so vsi: ribiči, turistični delavci, ponudniki športnih aktivnosti, prebivalci, turisti in tudi akademiki. Soče ne damo, so jasni.
''Soča je vrednota, je simbol, ne samo v lokalnem pomenu, ampak nacionalnem. Za nas, ki se ukvarjamo s turizmom, je to hrbtenica ponudbe,'' pravi Tatjana Humar. ''Enostavno ne bo več to, kar je. Pomenilo bi pač propad, pa ne samo za nas, ampak tud za vas, za dolino, ker oddajajo sobe,'' pa meni Sabina Fon Carmella.
Turistka iz Italije Loretta Bicego pa je izrazila nasprotovanje takšnim posegom, saj imajo v Italiji že podobne izkušnje. ''Nikakor nisem za to, tudi v Italiji so zgradili številne elektrarne in tako uničili številne reke in naravo, torej menim, da to ni najboljša energetska rešitev,'' je povedala.
Namen gospodarskega ministrstva je presenetil tudi ministra za okolje Roka Žarnića, ki je zagotovil, da bo storil vse, da tak zakon ne bo sprejet. Če bi ta člen bil sprejet v tem zakonu, bi nastala potencialna grožnja za gradnjo elektrarn, pravi minister.
A na gospodarskem ministrstvu poudarjajo, da so člen zapisali izključno zato, da bi lahko začeli z načrtovanjem elektrarne na pritoku Učja. V soških elektrarnah naj bi imeli projekt že pripravljen. ''Soča je izkoriščena približno 30-odstotno. Normalno je, da tudi imamo načrte, ker se ukvarjamo s proizvodnjo energije,'' je dejal direktor Soških elektrarn Vladimir Gabrijelčič.
Ribiči pa gospodarstvenikom odgovarjajo, da samo od ribolova zaslužijo več kot 2,5 milijona evrov. Elektrarna ne bo samo uničila okolja, ampak tudi delovna mesta. ''Se nam zdi to nesprejemljivo, da v bistvu predstavljajo Sočo kot ekonomsko neupravičeno, če ni energetske rabe, da ni druge ekonomske rabe,'' pravi Dušan Jesenšek iz ribiške družine Tolmin.
Že v 70. letih so želeli na zgornjem toku reke Soče zgraditi elektrarno, ljudje so se uprli, zaprli so ceste, pripravili protestne shode, tribune. Če se bo to zdaj zgodilo, napovedujejo ponovitev, grozijo s totalno revolucijo in zaprtjem doline.
KOMENTARJI (105)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.