Podpisniki – župan Nove Gorice Klemen Miklavič, direktor Soških elektrarn Radovan Jereb in predsednik tamkajšnjega kajakaškega kluba Ivan Zagožen – so ob tem poudarili, da absolutne varnosti pred utopitvami ni in je zaradi same narave reke Soče niti ne more biti.
Sprejeti ukrepi in dejavnosti varstva pred utopitvami so namenjeni zgolj relativnemu izboljšanju varnosti na tem področju, po testnem obdobju v letošnji poletni sezoni pa jih bo ovrednotila in po potrebi izboljšala posebna strokovna delovna skupina. Ta bo delo začela septembra in bo do naslednje sezone pripravila izhodišča za trajnejšo rešitev na področju varstva pred utopitvami na lokaciji Stari jez.
Tujci niti ne vedo, da je tam hidroelektrarna
Omenjena lokacija na Soči, ki tradicionalno velja za mesto za kopanje, sicer ni uradno kopališče, kot določajo predpisi, kar pomeni, da je kopanje na tem območju vedno na lastno odgovornost.
"Bistvena novost sporazuma je uvedba informatorjev, ki bodo predvsem tiste, ki so na tem območju prvič in ne poznajo nevarnosti reke, opozarjali na nevarnost in na opozorilne table, na katerih je v več jezikih pojasnjeno, na kaj je treba biti pozoren. Opozarjali bodo tudi na hidroelektrarno, saj večina obiskovalcev, ki na to lokacijo pridejo prvič, zlasti tujci, ne ve, da je tam hidroelektrarna in da pretok, ki ga vidijo v tistem trenutku, ni stalen, ampak se lahko spreminja," je pojasnil novogoriški župan.
Dodal je, da je mestna občina je prevzela tudi obveščanje – večinoma je bilo že izvedeno v obliki objav v medijih in na družbenih omrežjih, postavljene so bile nove opozorilne table, čez reko je bila napeta jeklenica s tablo na območju, kjer se začne večja nevarnost. Postavili so reševalno ploščad, v dveh tednih bodo postavili še dodatne informacijske table večjih dimenzij, je napovedal.
Divja in nevarna reka
Zadnja v vrsti tragičnih nesreč se je zgodila pri Kajak centru Solkan, in sicer junija letos. Otrok se je med plavanjem po kajakaški progi s spodnjim delom oblačila zataknil za večji leseni steber, iz nesrečne situacije pa se mu ni uspelo rešiti, saj ga je po nekaj minutah premagal močan rečni tok.
Soča je na območju rekreacijskega centra Solkan sicer najnevarnejša takrat, ko se zaradi uravnavanja vodostaja v državni hidroelektrarni Solkan poveča pretok, kar naj bi povzročilo lansko utopitev 10-letnega dečka.
Po besedah avtorja študije in profesorja na fakulteti za šport, Bora Štrumblja, med najpomembnejšimi ukrepi za preprečitev utopitev predlagajo postavitev zvočne in svetlobne signalizacije, ki bi opozarjala na posamezne stopnje nevarnosti glede na povečan pretok. Analiza je namreč pokazala, da bi lahko tovrstna signalizacija kopalce pravočasno opozorila na povečanje pretoka v hidroelektrarni.
Novogoriška občina se je s Holdingom slovenske elektrarne tudi dogovorila, da bodo delno prilagodili pretok reke skozi turbine Soških elektrarn.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.