Slovenija

Šoba, soobtoženi v primeru Šuštar, se ni želel zagovarjati

Ljubljana, 26. 09. 2011 12.31 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Boštjan Šoba je na sojenju zaradi zlorabe uradnega položaja dejal, da so obtožbe v nasprotju z dejstvi. Njegov zagovornik Jure Snoj je predlagal izločitev sodnice Dejane Fekonja, Šoba pa je nasprotoval temu, da bi ga zastopal Snoj.

Boštjan Šoba
Boštjan Šoba FOTO: Generalna policijska uprava (GPU)

Boštjan Šoba, soobtožen v primeru Šuštar, je po šestih letih le sedel na zatožno klop ljubljanskega okrožnega sodišča.

Šobi in nekdanjemu sekretarju na ministrstvu za gospodarstvo Borisu Šuštarju ter še šestim soobtoženim so pred leti sodili že zaradi zlorabe položaja. Šoba je v tistem času, leta 2005, odšel na službeno pot v Kanado, od koder pa se ni vrnil. Sodišče je zato postopek proti Šobi izločilo. Tako so mu danes začeli soditi ločeno.

Zagovornik obtoženca Jure Snoj je predlagal izločitev sodnice Dejane Fekonja. Slednja je pojasnila, da je odvetnik njeno izločitev zahteval, ker je sodila že Šuštarju. A bo v tem primeru vabljen kot priča, zato je predlog zavrgla.

Nato pa je Šoba sodnici dejal, da nasprotuje, da bi ga zastopal Snoj, saj ni uspel s predlogom, da bi sojenje končali v eni obravnavi. Sodnica mu je odvrnila, da "tako po domače na sodišču ne delajo" in torej dogovora ne bo, ampak lahko skrajšajo postopek. Prav tako po njenih besedah člen v zakonu o kazenskem postopku, ki bi predvideval dogovor, da bi se zadeva prej zaključila, ne obstaja. Tudi to zahtevo je zavrnila kot utemeljeno.

Je pa sicer sodnica pojasnila, da se sodišče strinja s tem, da se postopek skrajša. Ob tem pa je poudarila, da je treba zaslišati vse doslej obsojene v tem primeru. Fekonja tako predvideva, da bi sojenje lahko speljali v sedmih obravnavah.

Boštjan Šoba na sodišču.
Boštjan Šoba na sodišču. FOTO: POP TV

Snoj je nato ugovarjal še nad nekoliko spremenjeno obtožnico, a je okrožna državna tožilka Jožica Boljte Brus dejala, da je bila sprememba potrebna, saj je bil Šoba leta 2005 po odhodu v Kanado izločen iz sodnega postopka. Dodala je, da je Šoba zaradi tega "na boljšem", saj je tožilstvo zaradi zastaranja moralo umakniti obtožbo o kaznivem dejanju napeljevanja k zlorabi položaja in ponareditvi listin. Sodnica je odločila, da se spremenjeno obtožnico dopusti.

Tako je Boljte Brusova le prebrala obtožnico, v kateri Šobi očita, da je sodeloval pri tem, da je ministrstvo za gospodarstvo na podlagi razpisov iz leta 1998 in 1999 podjetjem podeljevalo sredstva v zameno za to, da se del sredstev nato vrne Šobi in nekdanjemu državnemu sekretarju na ministrstvu za gospodarstvo Borisu Šuštarju. Kot je navedla Boljte Brusova, je Šoba na računalniku vodil evidenco prijavljenih družb na razpise, na datotekah pa naj bi imel tudi zapisano, koliko denarja bodo morali odstopiti. Prav Šoba naj bi bil tisti, ki je Šuštarja seznanjal, katera podjetja so pripravljena na tak pogovor.

Del zneska, pridobljenega na razpisu, se je nato po navedbah iz obtožnice vračalo s pomočjo Šobovega podjetja GSP, ki je izdajalo fiktivne račune za nikoli opravljene storitve. Podjetje GSP je nato denar nakazovalo na Šuštarjev račun.

Tožilka je ob tem spomnila, da je bil Šuštar za nadaljevano kaznivo dejanje zlorabe uradnega položaja že pravnomočno obsojen, sodba pa je bila podprta tako na višjem kot vrhovnem sodišču. In iz sodbe izhaja, da je bilo kaznivo dejanje storjeno ob pomoči Šobe, je še opozorila.

Šoba pa je dejal le, da so obtožbe v nasprotju z dejstvi, a se ni zagovarjal, zato se je začelo z branjem njegovih izpovedb iz prejšnjih postopkov. Na sojenju leta 2005 je navedbe zanikal, obtožbi pa je očital, da je neustavna. Takrat je tudi opozoril, da je policija z ukrepi začela en dan po parlamentarnih volitvah leta 2004 in "glede na to, da je član SLS, to ni naključje".

Boljte Brusova sicer kazni še ni predlagala, dejala je, da je še prezgodaj. A kot je razložila, Šobi grozi do osem let zapora. Je pa sodnica pojasnila, da se bo Šobi v primeru, če bo obsojen, od zaporne kazni odštel čas, ki ga je preživel v kanadskem priporu, torej približno tri leta, in čas, ki ga bo preživel priprt v Sloveniji. Naslednja obravnava bo v sredo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (8)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tonček Balonček
26. 09. 2011 21.59
A je on levak ali desni? To je najvažnejše!
Danny Veliki
26. 09. 2011 20.01
Hmmmmm,zanimive barve.Čigav pa je ta plakat?
Majda Božnar
26. 09. 2011 19.32
Očitno izgubljam občutek za čas. KDO PA JE ŠOBA? Je to oče ali stric sedanjim lopovim??
Desktop.Messiah
26. 09. 2011 17.28
Tega človeka še vedno preganjajo? V vsaki pravni državi bi primer že zdavnaj zastaral, pri nas pa...beda od sistema.
JanezNovakJohn
26. 09. 2011 16.42
Mi imamo najbolj moderen kazenjski zakonik na svetu. V postopku ne sme manjkati niti sramna dlaka.
JanezNovakJohn
26. 09. 2011 16.36
Že iščemo napake v postopku in to v imenu človekovih pravic, ki ga omogoča Janšev kazenjski zakonik.
Brabus
26. 09. 2011 13.50
Ves pravni sistem je zgrešen.Sam ga spišem brezplačno,pa se nebo treba takšnim , kot je Šoba, sploh zagovarjat.
Tonček Balonček
26. 09. 2011 13.20
Spet še en montiran proces, kje so dokazi? Matoza naj vzame za odvetnika, pa bo oproščen vsega!