Z jutrišnjim dnem se, ne glede na vremenske razmere, na slovenskih cestah uradno začenja zimska sezona, ki traja vse do konca marca. 15. november je postal skorajda sinonim za menjavo pnevmatik, pri vulkanizerjih pa je že nekaj časa precejšnja gneča.
"Poletne pnevmatike ne omogočajo optimalnega oprijema cestišča, kar je še posebej izraženo ob nižjih temperaturah in na spolzkem cestišču. Samo zimske pnevmatike na vseh kolesih omogočajo uspešno speljevanje in pospeševanje, učinkovito zaviranje, nespremenjeno smer pri zaviranju in varno vožnjo skozi ovinke," na Agenciji za varnost prometa (AVP) pojasnijo, zakaj je treba jeseni "preobuti" avtomobile.
Profil zimskih pnevmatik mora biti globok vsaj tri milimetre, kar lahko preprosto preverimo s kovancem za en evro. Njegov zlati rob je namreč širok tri milimetre, svetujejo na AVP. Uporabimo pa lahko tudi dvoevrskega. "Globino je smiselno preverjati bolj pogosto, še posebej, če je zima blaga, saj je pri višjih temperaturah tudi obraba pnevmatike večja," dodajajo.
Pnevmatike morajo biti pravilno napolnjene, saj bodo le tako imele najboljši mogoči oprijem z voziščem, tlak je treba preveriti vsaj enkrat mesečno. Ker je na mokrem, zasneženem ali poledenelem cestišču zavorna pot daljša, je priporočljivo povečati varnostno razdaljo. "Nenadno zaviranje in zavijanje povzroči, da lahko pnevmatike izgubijo že tako slab oprijem na cesti, s tem pa lahko vozilo zdrsi. Na zasneženem in poledenelem vozišču se je težje ustaviti v sili, prav tako se lahko pot ustavljanja podaljša," opozarjajo na AVP in opominjajo, da je za varno vožnjo nujno brezhibno delovanje zavor, zato priporočajo redno preverjanje nivoja zavorne tekočine.
Če sneži, pred vožnjo z vozila odstranite sneg in led. "Avto ni potujoči iglu!" so slikovito zapisali pri AMZS in dodali: "Vsa vozila morajo biti očiščena. To pomeni, da na njih ne sme biti snega, ledu, ki bi lahko padal oziroma se razsipal z vozila. Prav tako morajo biti očiščena vetrobranska in vsa druga stekla, vzvratna ogledala."
Stekla morajo biti očiščena tako z zunanje kot z notranje strani. "Zlasti slednje vozniki večkrat zanemarijo, posledično pa je difuzija svetlobe zelo moteča in onemogoča varno vožnjo," ugotavljajo pri AMZS. Na AVP pa dodajo še nasvet, da preverite izrabljenost metlic brisalcev in jih po potrebi zamenjajte. Prav tako pred začetkom zimske sezone na cestah preverite, ali je v rezervoarju za vodo zimsko čistilo za steklo, ki preprečuje zmrzovanje stekla ob njegovi uporabi.
Redna spremljevalka jesensko-zimskih dni je tudi megla. Na AVP ob tem opozarjajo, da so meglenke dovoljene, ko je vidljivost manjša od 50 metrov, najvišja dovoljena hitrost pa je takrat 50 km/h. "Ob zmanjšani vidljivosti se praviloma uporablja zasenčene žaromete ali meglenke (ali kombinacijo teh žarometov). Bodite pozorni pri uporabi meglenk, saj lahko ostale voznike z njimi zaslepite. Zadnje meglenke izklopite, ko se vam zadaj na vidni razdalji približa vozilo in ko se vidljivost izboljša. Sprednje meglenke vam med vožnjo podnevi ne koristijo, so pa koristne med vožnjo v megli ponoči. Tudi takrat pa bodite pozorni, da z njimi ne slepite drugih voznikov," so nanizali še nekaj nasvetov.
Kakšne so kazni?
Če vas policisti ustavijo in ugotovijo, da vaše vozilo nima ustrezne zimske opreme, vas lahko doleti kazen 40 evrov. Enaka kazen je zagrožena, če po cestah, kjer so obvezne snežne verige, vozite brez njih.
200 evrov kazni je predvidene za voznike, ki svojega vozila ne očistijo snega in ledu. Še sto evrov več pa za tiste, ki ne upoštevajo prometne signalizacije, ki v zimskih razmerah prepoveduje ali omejuje promet. Če s tem početjem ovirate promet, pa se zagrožena globa povzpne na 500 evrov, k temu pa je treba prišteti še pet kazenskih točk. Po žepu pa vas lahko dodatno, in to močno, udari še odstranjevanje avtomobila s ceste.
KOMENTARJI (151)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.