Po poročanju časnika Večer je ministrstvo za zdravje v Univerzitetnem kliničnem centru Maribor na podlagi sklepa, ki je bil vsem javnim zavodom posredovan že marca, začelo izvajati izredni notranji nadzor varstva podatkov, s čimer ugotavljajo domnevne nepravilnosti pri vpogledu v zdravstveno dokumentacijo pacientov.
Komisija naj bi preverjala več kot 5000 vpogledov v kartoteko
Nadzor se je začel že konec maja, njegov prvi del, ki je zajemal splošno preverjanje sistema varstva osebnih podatkov, se je tudi že končal. Drugi del nadzora pa poteka od začetka tega tedna in je po njihovih neuradnih virih povezan prav s primerom sodnice okrožnega sodišča Daniele Ružič, ki se je v mariborskem UKC zdravila sredi junija po za zdaj še nerazjasnjenem junijskem napadu nanjo.
Posebna komisija, ki so jo imenovali v osrednji mariborski ustanovi, naj bi, kot poroča časnik, preverjala kar 249 strani oz. več kot 5000 vpogledov v njene izvide. Ugotavljali naj bi, ali so zdravstveni delavci in sodelavci sodelovali pri zdravljenju pacientke oziroma ali so nezdravstveni delavci upravičeno vpogledovali v kartoteko. Po pisanju časnika naj bi preverjali obdobje enega tedna po hospitalizaciji bolnice.
Na ministrstvu za zdravje so pojasnili, da izrednega nadzora v konkretnem primeru niso zahtevali, so pa marca vsem javnim zdravstvenim zavodom zaradi zaznanih kršitev na področju nepooblaščenih vpogledov zdravstvenih delavcev v zdravstveno dokumentacijo bolnikov poslali poziv, da v najkrajšem času pristopijo k izvedbi notranjih nadzorov.
Sodnica ovadila neznanega storilca
Primer napada na sodnico mariborskega okrožnega sodišča je sicer v javnosti dvignil nemalo prahu. Ružičeva je bila tarča napada v nedeljo, 16. junija, malo po polnoči pred domačo hišo v mariborski mestni četrti Pekre. Kriminalistična preiskava dogodka je sprva tekla tako v smeri sodničinega zasebnega kot službenega življenja. Izkazalo pa se je, da je motiv za napad zasebne narave.
Mariborski kriminalisti so v povezavi z napadom podali kazensko ovadbo zoper njenega partnerja, zanj pa so predlagali tudi ukrep prepovedi približevanja. Sodnica je nato sporočila, da se partnerja ne boji in tudi ne potrebuje odredbe o prepovedi približevanja. Zaradi napada pa je kazensko ovadila neznanega storilca in ne svojega partnerja. Takrat je dejala, da si želi, da se prenehata "gonja in klevetanje njene družine z nepreverjenim in neresničnim pisanjem".
"Edino, kar bom povedala o naši družini, je, da A. H. ni bil nikoli fizično nasilen, bil je sočuten, ljubeč in zelo dober oče. Prav tako nisem nikoli nobeni sodelavki ali prijateljici govorila, da je bil nasilen, to je laž. Če bi samo enkrat položil roko name, bi zvezo z njim takoj prekinila in se odselila, saj nisem tip ženske, ki bi prenašala kakršnokoli nasilje. Če ne bi bilo tako, ga ne bi takoj po napadu poklicala in se nanj obrnila za pomoč," je na začetku julija prek hčere za STA sporočila Ružičeva.
Tožilstvo policijo pozvalo k dopolnitvi ovadbe
Kot je v oddaji 24UR poročala novinarka Jana Ujčič je tožilstvo danes sporočilo, da je policijo pozvalo k dopolnitvi ovadbe. Policija jo je dopolnila le delno, zato so na tožilstvu ponovno zahtevali dopolnitev.
S policije pa odgovarjajo, da se kriminalistična preiskava, kljub temu, da so osumljenca za to dejanje že ovadili, nadaljuje ter da zaradi interesa preiskav dodatnih informacij ne dajejo.
KOMENTARJI (138)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.