Šolarji so že dobro zakorakali v novo šolsko leto in njihove šolske torbe so spet polne različnih zvezkov in učbenikov, pa tudi drugih v šoli nujno potrebnih stvari. Po priporočilih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) naj šolska torba ne bi bila težja od desetine otrokove telesne teže, a slovenski šolarji še vedno na ramenih nosijo pretežke torbe.
Na to so že pred leti opozarjali člani društva IndiJanez, ki so pred mariborskimi šolami tehtali šolske torbe in rezultati so bili zaskrbljujoči, saj je večina torb presegla 15 odstotkov otrokove telesne teže, kar lahko povzroči resne težave v razvoju, med drugim lahko tudi trajno spremeni naravno držo telesa.

In kako kaže danes? Šolske torbe so še vedno težke, ampak nekatere šole delajo na tem, da bi postale vsaj malo lažje. Na OŠ Koper se tako vsako leto s starši, na svetu staršev, dogovorijo za nabor učbenikov in delovnih zvezkov, ki jih bodo otroci potrebovali v šolskem letu. Po besedah ravnatelja Antona Baloha se s starši pogovorijo tudi o družinski dinamiki in staršem svetujejo, naj spremljajo, kaj otrok potrebuje v šoli določen dan in česa ne, tako da ne nosi vsega s seboj.
Prav tako imajo učenci višjih stopenj v šoli tudi vsak svojo omarico s ključem, v kateri lahko pustijo torbe in druge šolske pripomočke, s seboj pa nosijo le tiste zvezke in učbenike, ki jih takrat potrebujejo. Na šoli so dogovorjeni tudi, da imajo nekatere pripomočke vedno doma in jih ne nosijo v šolo, npr. Atlas, medtem ko nekatere učbenike uporabljajo samo v šoli in jih ne nosijo domov.

Ravnatelj koprske osnovne šole je tudi povedal, da se včasih sam odpravi po šolskih hodnikih in ’potežka’ kakšno torbo, predvsem učencev nižjih razredov, in če je pretežka, se z učitelji pogovorijo in skupaj najdejo rešitev. Kot še pravi, učence spodbujajo tudi, da gredo med odmori na svež zrak, da se razgibajo.
Tudi na ljubljanskih osnovnih šolah imajo učenci svoje omarice, kjer lahko pustijo šolske potrebščine, ki jih ne potrebujejo, vendar pa nekateri ravnatelji ugotavljajo, da so šolske torbe pretežke tudi zato, ker učenci ne sledijo urniku. Tako s seboj nosijo učbenike, ki jih določen dan sploh ne potrebujejo, prav tako pa učbenikov tudi ne želijo pustiti v šoli. Poudariti pa je treba, da večina osnovnih šol izvaja aktivne odmore, v nekaterih šolah pa delajo tudi vaje za pravilno držo.
Vaje za pravilno držo so sicer priporočljive in več kot dobrodošle na šolah, kjer šolarji večino dneva presedijo za šolskimi klopmi, a za pretežke šolske torbe niso krivi le ministrstvo in učitelji, pač pa tudi učenci sami, ki ne sledijo urniku, poudarja ravnatelj ene izmed ljubljanskih osnovnih šol. In če so šolske torbe že pretežke, je dobro vsaj upoštevati nasvete NIJZ, katero torbo kupiti in kako jo pravilno nositi.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.