Tokrat opozarjamo na težave, ki jih imajo Prekmurci, a se bojimo, da niso osamljen primer. Bralka iz občine Lendava nas je opozorila, da je morala pretekli konec tedna nujno poiskati zobozdravniško pomoč. Na spletu je videla, da zobozdravnika ob sobotah dopoldne v Zdravstvenem domu Lendava ni in da dela v Zdravstvenem domu Murska Sobota, zato se je po pomoč odpravila tja. A tam je presenečeno ugotovila, da jo bo zobozdravnik sicer sprejel, da pa morajo pacienti, ki so z lendavskega območja, storitev plačati, čeprav naj bi šlo za nujen primer. Medicinska sestra naj bi pacientom pojasnila, da so usluge plačljive, ker zobozdravniki iz ZD Lendava ne opravljajo dežurstva v Murski Soboti, kakor naj bi bilo dogovorjeno med zavodoma.
Zadevo smo preverili tudi v ZD Lendava in ZD Murska Sobota. V Lendavi so nam pojasnili, da v njihovem zdravstvenem domu zobozdravnik ob sobotah ne dela. Težave so kadrovske, nam je pojasnila direktorica ZD Lendava Olga Požgai Horvat. Ker so bili zadnji dve leti zaradi upokojevanja zobozdravnikov kadrovsko zelo podhranjeni, niso uspeli zagotoviti zobozdravnikov, ki bi ob sobotah lahko delali oziroma bi po razporedu dežurali v ZD Murska Sobota. A zadeve naj bi se sedaj končno umirjale, saj so dosegli potrebno število zobozdravnikov. Trenutno imajo šest zobozdravnikov ter tri zobozdravnike koncesionarje. "Imeli smo velike kadrovske težave, zato se žal nismo mogli vključevati v skupno dežurno službo. Ko smo uspeli vzpostaviti zadostno število zobozdravnikov, smo povedali, da se priključujemo skupni dežurni službi," pojasnjuje Požgai Horvatova in dodaja, da dogovora o začetku skupnega dežurstva z ZD Murska Sobota žal še ni.
Zaradi tega, ker v ZD Murska Sobota ob sobotah dopoldne prihajajo tudi pacienti z lendavskega območja, so se direktorici ZD Murska Sobota Edith Žižek Sapač pritožili tudi zobozdravniki zasebniki, ki ob koncih tedna dežurajo v tem zdravstvenem domu. Njim je direktorica pojasnila, da ZD Murska Sobota zagotavlja zdravstveno varstvo za celotno Pomurje, a le ob nedeljah in praznikih, ko je dežurstvo, medtem ko ob sobotah ne. Takrat zdravniki delajo v okviru svojih prostih ur. "Ker pa smo vsi skupaj v Pomurju slabo kadrovsko opremljeni in ker ZD Lendava med dopusti ni imel redne zobozdravstvene oskrbe, so njihovi pacienti po dogovoru hodili k nam," pojasnjuje direktorica.
A kot kaže, je nekaj zmede še vedno glede ureditve dežurstva. To je potrdila tudi direktorica ZD Murska Sobota Žižek Sapačeva. "Zadevo smo začeli razčiščevati že spomladi. Takrat smo se pogovarjali, da bi bilo sobotno dežurstvo plačano, torej se ne bi tretiralo kot proste ure, a so se začeli dopusti in vse je ostalo na nas. Nekako velja, da si naj delo ob sobotah zagotovi in uredi vsak zavod sam, za delo ob nedeljah in ob praznikih pa se tretira kot dežurstvo. ZD Murska Sobota za to dežurstvo dobi neki denar od ZZZS, zato smo dolžni zagotoviti dežurstvo za pomursko regijo ob nedeljah in praznikih med 8. in 12. uro," pojasnjuje Žižek Sapačeva in dodaja, da bi ZD Lendava moral sam zagotoviti dežurstvo ob sobotah, kar pa zaradi pomanjkanja osebja v ZD Lendava ni bilo realizirano.
"Pacientov iz Lendave nismo zavračali," pojasnjuje direktorica ZD Murska Sobota, ki glede odnosa, ki ga je bila bralka deležna pretekli konec tedna, dodaja, da je žal med koncesionarji tudi nekaj takih, ki jim je vsak pacient odveč. "Koncesionarjev, ki občasno delajo ob sobotah, je več kot 30. Pridejo enkrat letno dežurat in nič ne vedo, kaj se dogaja," pojasnjuje Žižek Sapačeva in dodaja: "Odveč mu je priti dežurat in odveč mu je vsak pacient."
’Koncesionarji smo zdravstvenem domu priskočili na pomoč’
ZD Murska Sobota je dolžan organizirati dežurno službo ob nedeljah in praznikih ter tudi ob sobotah opozarja zobozdravnica koncesionarka Mirjana Petrovič, ki se odziva na težave organizacije dežurne službe v Pomurju.
"Zdravstveni domovi so se zaradi dežurstva znašli v finančnih težavah. ZD Murska Sobota je še posebej v finančnih težavah, zato smo sklenili gentlemanski dogovor z zdravstvenim domom in ZZZS, da bomo koncesionarji ob sobotah dežurali v svojih ordinacijah, storitve pa pišemo sebi," razlaga Petrovičeva. "Tak dogovor je v veljavi že eno leto in je bil sklenjen samo za ZD Murska Sobota."
Zobozdravniki koncesionarji so se tako po dogovoru z ZD Murska Sobota vključili v dežurno službo in se dogovorili, da bodo ob nedeljah in praznikih dežurali v ZD Murska Sobota, ob sobotah pa v okviru skupne dežurne službe dežurajo v svojih ordinacijah.
Sobotno dežurstvo ni plačano, opozarja Petrovičeva. "Zdravstveni dom je odklonil, da bi tudi sobotno delo potekalo v prostorih ZD Murska Sobota," pojasnjuje Petrovičeva in dodaja, da so zobozdravniki koncesionarji v to privolili, ker so želeli, da bi bili pacienti pokriti vse dneve v tedni. "Idealno bi bilo, da bi bilo dežurstvo v ZD Murska Sobota, ki je nekje središče med vsemi zdravstvenimi domovi v Pomurju."
"Zalomilo se je, ko je ZD Lendava enostransko začel pošiljati svoje paciente v ZD Murska Sobota in se izgovarjal na splošni dogovor iz leta 2012," pojasnjuje Petrovičeva in zatrjuje, da zobozdravniki koncesionarji pacientov nikoli niso odklanjali. Prepričana je, da jim je direktorica ZD Murska Sobota naredila krivico, ko je neljubi dogodek naše bralke pripisala delu enega od koncesionarjev.
Vsi direktorji zdravstvenih domov, direktor področne enote ZZZS in predstavnica zobozdravnikov koncesionarjev se bodo prihodnji teden dobili na skupnem sestanku, da se vendarle dogovorijo glede prihodnje ureditve dežurne zobozdravstvene službe v Pomurju. "V dežurstvu so samo nujna stanja," dodaja Petrovičeva in s tem opozarja, da je žal še vedno precej primerov bolnikov, ki niso nujni, pa iščejo pomoč ob dežurstvih. "Zobozdravniki smo zelo preobremenjeni. Premalo nas je. Tudi ZZZS ter ministrstvo ni nič pomagalo, da smo mi bolj dostopni pacientom. Nalagajo nam vedno nove in nove administrativne zahteve in v tem sistemu mimogrede lahko pride do kratkega stika," pojasnjuje Petrovičeva, ki opozarja, da je vodilo vseh zobozdravnikov še vedno skrb za pacienta.
Nujne storitve niso plačljive
Glede računanja storitev zagotavlja, da se nujnih storitev ne plačuje. Zobozdravnik je tisti, ki opredeli, ali je storitev res nujna. Če je pacient storitev moral plačati, lahko pri ZZZS izpolni obrazec in zahteva povrnitev stroškov. Če na ZZZS nadzorni zdravnik oceni, da je bila storitev nujna, potem pacient dobi denar povrnjen, pojasnjuje Žižek Sapačeva. Prav takšno pot je naši bralki svetoval tudi direktor ZZZS Murska Sobota Ivan Tibaut, ki zatrjuje, da so vsi nujni posegi oziroma nujni primeri brezplačni, prav tako pojasnjuje, da naj se vsi bolniki, ki potrebujejo nujno zobozdravstveno pomoč in so z lendavskega območja, ob sobotah obrnejo na ZD Murska Sobota, medtem ko je dežurstvo ob nedeljah in praznikih med 8. in 12. uro v murskosoboškem zdravstvenem domu namenjeno celotnemu Pomurju. "Zdravstvena domova bi se morala glede dela ob sobotah dogovoriti, a kot kaže, do tega dogovora ni prišlo," pojasnjuje Tibaut, ki negativno izkušnjo naše bralke obžaluje. "Če bo pacientka na ZZZS naslovila zahtevek za povračilo stroškov, bomo zdravstvenem domu znesek, če je bil neupravičeno zaračunan, odbili, prav tako jim bomo zaračunali kazen."
Upamo, da je bila bralkina negativna izkušnja osamljen primer. V ZD Lendava obljubljajo, da bodo zadeve v kratkem času uredili in zagotovili zobozdravnika tudi ob sobotah med 8. in 12. uro. Do takrat si lahko na spletni strani www.zobozdravniki-pomurja.si preberete, kdo in predvsem kje je dežurni zobozdravnik iskano soboto. Če pa vas bo zob ob koncih tedna in med prazniki začel boleti po 12. uri, vam preostane le, da se po nujno pomoč odpravite v precej oddaljen Maribor.
KOMENTARJI (79)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.