Javna agencija za varnost prometa je lani avgusta s številnimi vladnimi in nevladnimi organizacijami pripravila nov nacionalni program varnosti cestnega prometa za obdobje od leta 2012 do 2021. Vlada ga bo obravnavala in posredovala v državnozborsko obravnavo predvidoma v prvi polovici letošnjega leta. Glavni cilj je prepoloviti število mrtvih in hudo poškodovanih na slovenskih cestah, kar je odvisno tudi od tehnične brezhibnosti vozil. Zato so januarja začeli aktivnosti, ki bodo potekale tudi pri izvajalcih tehničnih pregledov.
V Sloveniji ima pooblastila za opravljanje tehničnih pregledov vozil 86 organizacij, ki so sodobno tehnično opremljene in zgledne tudi za druge evropske države. Na letni ravni pregledajo več kot milijon vozil, kar skupno stane približno 30 milijonov evrov. V Sloveniji je približno 1,3 milijona registriranih vozil, katerih lastniki pa se marsikdaj ne zavedajo, da gre pri tehničnem pregledu za njihovo varnost in varnost drugih ter ne samo za potrdilo o uspešno opravljenem pregledu, ki je pogoj za podaljšanje registracije.
V petih delavnicah kljub napakam izdali potrdilo
Agencija je skupaj z Zvezo potrošnikov Slovenije začela večletno akcijo preverjanja kakovosti storitev tehničnih pregledov. Prvo nenapovedano preverjanje organizacij, ki izvajajo tehnične preglede, so izvedli decembra lani s šest let starim vozilom, ki ni imelo brezhibnih zavor, krmilnega mehanizma in je imelo 11 drugih pomanjkljivosti. Od 24 organizacij jih je pet potrdilo vozilo kot tehnično brezhibno, ena je odkrila devet napak, tri pet napak, štiri štiri napake, šest tri napake, šest dve napaki, tri eno napako in ena nobene napake.
Kot je pojasnil Boštjan Okorn iz Zveze potrošnikov Slovenije, ki je v sodelovanju z agencijo preverjala pomanjkljivosti tehničnih pregledov, je največ preglednikov odkrilo nedelujočo zadnjo luč nad registrsko tablico in okvarjen končnik na sprednjem desnem kolesu. Da je smer brizganja vode na vetrobransko steklo napačna, so odkrili le na enem servisu, enako pa je bilo z vzglavnikom na sredini zadnje klopi.
Zajc: Nekateri opravijo tehnične preglede kar na daljavo
Direktor Javne agencije RS za varnost prometa Ljubo Zajc pravi, da veliko lastnikov osebnih vozil na tehnični pregled pride le po potrdilo o opravljenem pregledu, ne zanima pa jih, ali je njihov avtomobil tudi res tehnično brezhiben. "Na marsikaterem tehničnem pregledu je tudi dobiček postavljen pred varnost," pravi in dodaja, da nekatere izvajalce storitev ne zanima, ali dovolj kakovostno opravljajo storitve ali tehnične preglede "opravljajo kar na daljavo".
Nenapovedane kontrole bodo nadaljevali
Z akcijo želijo tudi ozavestiti voznike, da se zavejo dejstva, da s plačilom storitve upravičeno pričakujejo, da je opravljena kakovostno, saj potrdilo o tehničnem pregledu ni le papir za podaljšanje registracije, ampak dokaz, da je vozilo brezhibno in primerno za varno udeležbo v prometu. Poleg aktivnosti ozaveščanja lastnikov vozil se bodo nenapovedane kontrole postopkov tehničnih pregledov vozil nadaljevale najmanj enkrat letno.
KOMENTARJI (232)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.