Dva slovenska potnika - gre za občana Slovenj Gradca - s križarke Diamond Princess, ki je bila dva tedna v karanteni ob japonski obali, sta okužena s koronavirusom.
Prepeljali so ju v eno izmed japonskih bolnišnic, so na novinarski konferenci potrdili na Ministrstvu za zunanje zadeve RS (MZZ).
Po zadnjih informacijah naj bi se okužena počutila dobro in še nista zbolela za boleznijo covid-19, a kot dodajajo pristojni, se gotovo ne počutita preveč dobro, ker se ne moreta vrniti v domovino. Sta v nenehnem stiku s slovenskimi infektologi. Če po 12 dneh še vedno ne bosta kazala znakov bolezni, se bosta lahko vrnila v Slovenijo, je pojasnila Simona Repar Bornšek, državna sekretarka na Ministrstvu za zdravje RS.
Župan Mestne občine Slovenj Gradec Tilen Klugler je medtem danes na Facebooku potrdil, da sta dva Slovenca, ki sta v bolnišnici na Japonskem, občana Slovenj Gradca. Povedal je, da se je z njima že pogovarjal po telefonu. "Oba se počutita dobro in pozdravljata vse prijatelje in svojce," je zapisal.
Dva potnika že v Sloveniji: pristojni zatrjujejo, da ne predstavljata nevarnosti in da sta ravnala samozaščitno in odgovorno
Dva potnika imata negativen bris in sta že v Sloveniji - danes zjutraj sta se vrnila na brniško letališče. Oba se dobro počutita in sta pozitivno naravnana. Za vkrcanje na komercialen let sta se odločila v sodelovanju z ambasado, ves čas potovanja sta si merila telesno temperaturo in nista kazala nobenih znakov bolezni.
"Testirana sta bila pred odhodom z ladje in pri obeh je bil rezultat negativen," je dejala Repar Bornšekova. Na letališču ju je pričakala epidemiološka služba in ju še enkrat pregledala in testirala. Oba brisa sta negativna, dobila pa sta odločbo o dvotedenski karanteni na domu. Želita si zasebnosti.
Potnika ne nosita koronavirusa in v tem trenutku ne predstavljata nevarnosti, je zatrdila tudi Maja Sočan z Nacionalnega inštituta za javno zdravje NIJZ. "Vseeno pa moramo sprejeti nekatere previdnostne ukrepe, zato bosta 14 dni v izolaciji. Določen jima je epideološki nadzor. To pomeni, da bosta spremljala svoje zdravstveno stanje, hkrati pa ju bo kontaktiral epidemiolog območne enote NIJZ," je razložila Sočanova. "Seveda bomo, čeprav so prvi brisi negativni, še naprej ponavljali testiranje do konca samoizolacije, ko bomo lahko dovolili, da se vrneta v normalen tok življenja, ki jima je bil zdaj odvzet,'' je še dodala.
Dva Slovenca čakata na transport v domovino
Še dva Slovenca s križarke imata zaenkrat negativne izvide testa na koronavirus, a sta še vedno na Japonskem. Po besedah Andreja Štera iz MZZ trenutno čakata na evakuacijski let iz Jokohame proti Evropi. Tamkajšnje oblasti namreč letalu, ki bi ju moralo pripeljati v EU, namreč ne dajo dovoljenja za vkrcanje potnikov. Kot so pojasnili, so se italijanske oblasti dobro pripravile na ta let - imajo zdravniško ekipo, ki na Japonskem še enkrat dodatno testira vse potencialne potnike.
Po besedah Štera se naša ministrstva zdaj ukvarjajo z dvema nalogama. "Zagotoviti varen in hiter prihod tistih dveh, ki pogoje za to izpolnjujeta, in s tem, kako omogočiti Slovencema, ki sta okužena, čim krajše bivanje v bolnišnici, ter da se bosta ona dva lahko vrnila domov," je razložil Šter. Je pa dodal, da ta trenutek nimajo odgovorov na vsa vprašanja.
Po njegovih besedah pa sta slovenska potnika še pred vsemi čakajočimi dobila zdravniško spričevalo, da sta zdrava in sta zato lahko pred ostalimi štirimi zapustila ladjo. "Odločila sta se tudi po posvetu z našim veleposlaništvom v Tokiu, da skušata dobiti letalsko karto in izkoristita možnost komercialnega poleta proti Evropi. To jima je uspelo in veseli smo za to," je dodal Šter. Druga dva potnika, ki sta zdrava, pa sta se po posvetu z ambasado odločila za evakuacijski let. "Z vsemi temi štirimi smo v kontaktu, nudimo jim logistične in vsebinske informacije, ki jim lahko olajšajo to zoprno bivanje, ki se že precej časa vleče. Lahko upamo in trudimo se, da bi bil ta čas negotovosti kar najkrajši in upamo, da bomo lahko javnosti čim prej postregli s pozitivno informacijo," je še sklenil Šter.
Tudi premier Marjan Šarec, ki opravlja tekoče posle, je medtem ob začetku vrha EU v Bruslju zagotovil, da "ni nobenega razloga za paniko". Tudi on ni imel informacij, kdaj naj bi se ta dva slovenska državljana vrnila v Slovenijo, je pa zagotovil, da bodo vsi "obravnavani, tako kot je treba, se pravi bodo v karanteni".
Odhod letala s potniki Diamond Princess iz EU predvidoma v petek
Informacije o tem, kdaj bo italijansko vojaško letalo, ki naj bi v Evropo pripeljalo državljane članic Evropske unije, ki so bili potniki križarke Diamond Princess in ki niso okuženi z novim koronavirusom, lahko poletelo, sprva tako še niso bile znane. Proti večeru pa so italijanski mediji poročali, da naj bi iz Japonske poletelo predvidoma v petek. Med potniki naj bi bila tudi dva slovenska državljana.
Tudi TV Slovenija, ki je kot vir navedla urad evropskega komisarja za krizno upravljanje Janeza Lenarčiča, je danes poročala, da bo letalo z državljani EU z Japonske odpotovalo v petek popoldne, v Evropo pa naj bi prispelo v soboto.
Letalo naj bi iz Jokohame pripeljalo 56 ali 57 potnikov z ladje, je povedal namestnik italijanskega ministra za zdravje Pierpaolo Sileri. Od tega jih je okoli 30 Italijanov, ostali pa iz drugih evropskih držav, med njimi Nizozemske, Nemčije, Romunije, Grčije, Hrvaške in Slovenije. Med njimi naj bi bili tudi državljani Srbije in Črne gore.
Letalo naj bi se vrnilo na letališče v Rimu. Pred tem naj bi se ustavilo še v Berlinu, kjer bodo izkrcali nekatere potnike. Vsaka država pa bo nato organizirala prevoz svojih državljanov v svoje domovine.
Slednje so danes potrdili tudi predstavniki slovenskih oblasti. Napovedali so tudi, da repatriirance čaka 14-dnevna karantena.
Na Diamond Princess doslej potrjenih 621 primerov okužb
Na ladji so sicer skupno potrdili 621 okužb, kar je največje žarišče izbruha virusa zunaj Kitajske. Potnike so začeli izkrcavati v sredo, ko je krov zapustilo 500 potnikov.
Danes so sicer oblasti sporočile, da je koronavirus terjal prvi smrtni žrtvi na križarki. Japonski par, ki je potoval na ladji za križarjenje Diamond Princess, je danes podlegel koronavirusu. Gre za prvi smrtni žrtvi med potniki in člani posadke na ladji, ki je za potnike postala plavajoči zapor in po mnenju nekaterih strokovnjakov je prej kot karantena delovala kot inkubator, v katerem se je virus širil med ljudmi.
Med 3700 ljudmi na krovu so izvidi pokazali, da je zbolelo 621 ljudi, kar je največje žarišče virusa zunaj Kitajske.
KOMENTARJI (827)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.