Včeraj zjutraj so bile strokovne službe Veterinarske uprave RS in Inšpektorata RS za kmetijstvo, gozdarstvo in hrano obveščene o pomoru čebel v Podovi v občini Rače - Fram.
Predstavnik Nacionalnega veterinarskega inštituta je na podlagi prvih ugotovitev ovrgel sum prisotnosti bolezni. "Obstaja sum zastrupitve zaradi uporabe fitofarmacevtskih sredstev s strani bližnje vrtnarije,“ je v sporočilu za javnost zapisal tiskovni predstavnik ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Jernej Kovač. Kmetijski inšpektorji nadaljujejo preiskavo, odvzeli pa so vzorce mrtvic in odmirajočih čebel. Vzorce so posredovali v laboratorijsko analizo. Rezultati bodo znani v prihodnjih dneh, opravili pa bodo tudi parazitološko preiskavo.
"Po prvih ugotovitvah naj bi vrtnarija v neposredni bližini čebelnjaka v petek uporabila fitofarmacevtska sredstva za tretiranje okrasnih rastlin. Obstaja sum, da so se čebele zastrupile v neposredni bližini čebelnjaka in ne na paši, in sicer z napajanjem z vodo, ki je bila na površinah vrtnarije in verjetno kontaminirana s fitofarmacevtskim sredstvom," je zapisano v sporočilu za javnost. "Veterinarska uprava RS je čebelarju do nadaljnjega prepovedala promet s proizvodi z namenom preprečitve prenosa morebitnih fitofarmacevtskih sredstev v čebelje proizvode,“ je še zapisano v sporočilu za javnost.
Zakon pravi ...
Na podlagi zakona o fitofarmacevtskih sredstvih (FFS) se z globo od 800 do 20.000 evrov kaznuje pravna oseba, če uporablja FFS na način, ki bi povzročil onesnaženje stanovanjskih, gospodarskih in podobnih objektov, kjer se zadržujejo ljudje in živali, ter onesnaženje sosednjih zemljišč in vod. Z globo od 400 do 12.000 evrov se za prekršek kaznuje tudi samostojni podjetnik posameznik, če stori dejanje iz prejšnjega odstavka. Prav tako se z globo od 400 do 800 evrov za prekršek kaznuje posameznik, če ne uporabi FFS na predpisan način, torej v skladu z navodilom za uporabo in navedbo na etiketi, varstva okolja in neciljanih organizmov.
Čebele – za ekosistem pomembne živali
Na Nacionalnem inštitutu za biologijo raziskujejo, kako na čebele vplivajo posamezni stresni dejavniki, kot so bolezni in pesticidi, in kakšni so njihovi medsebojni učinki. Več o raziskavi si lahko preberete v spodaj pripetem dokumentu.
"Tretjino človekove prehrane prispevajo rastline, ki za svoj razvoj potrebujejo opraševanje. Štiri petine tega opravijo čebele. Človek in njegove dejavnosti, predvsem intenzivno kmetovanje, so ena od največjih groženj tem, za ekosistem tako pomembnih živali,“ so zapisali v sporočilu za javnost.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.