Dejstva

So res za težave naših smučišč krive le mile zime?

Ljubljana, 14. 11. 2024 06.15 | Posodobljeno pred 11 urami

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min
Avtor
Brigita Potočnik
Komentarji
69

Če naši žičničarji za slabe sezone običajno krivijo mile zime, pa vreme vendarle ni vedno krivec za to, kako uspešna so naša smučišča. Letos bo zaprtih šest smučišč. Poleg Kanina, za katerega še vedno ni jasno, kdo, če sploh, ga bo reševal, tudi Stari vrh. Tam so med drugim težave z lastniki zemljišč, ki zahtevajo višje odškodnine. Brez dogovora sta še vedno tudi lastnik Žičnic Vogel in kriptomilijonar Damian Merlak. Ski hotel na Voglu zato še naprej propada.

500 evrov za hektar zemljišč 

Turizem smo ljudje, pravi slogan Turistične zveze Slovenije, a v primeru smučišča Stari vrh, znanega po nočni smuki, sicer pa priljubljenega med smučarji širšega škofjeloškega in tudi ljubljanskega območja, se zdi, da sporočilo slogana šepa. 

21 lastnikov zemljišč na Starem vrhu ima že leta v rokah pogodbo z upravljavcem smučišča, družbo STC Stari vrh, na podlagi katere dobi večina tri odstotke od prometa oziroma prodaje smučarskih vozovnic. Zaradi dolgov družbe lastniki za lansko sezono še vedno niso dobili skupno 11.000 evrov. Težava pa je predvsem, izpostavlja eden od lastnikov Matej Demšar, ker lastniki zemljišč nimajo vpogleda v promet družbe, kar je razlog, da so pred novo sezono zahtevali nove pogodbe, s katerimi bi dobili fiksno odškodnino, torej nevezano na promet družbe. Kot pravi Demšar, želijo dobiti 500 evrov na hektar. Če dobi zdaj Demšar od 1200 do 3000 evrov odškodnine, bi dobil po novem 5500 evrov. 

Dogovor da, a ne za vsako ceno 

Solastnici družbe STC Stari vrh, ki je imela lani približno 170.000 evrov prometa,  sta občini Škofja Loka in Gorenja vas – Poljane. Kot pravi gorenjevaški župan Milan Čadež, se je z lastniki zemljišč vsekakor treba dogovoriti, a hkrati dodaja, da ne za vsako ceno. "Res, da gre za zemljišča, ki jih kmeti uporabljajo, in je drugače kot na visokogorskih smučiščih, vendar pa občina ne želi ničesar plačati več, kot je vredno," je jasen Čadež. 

Nocoj v rubriki 24UR Dejstva: So zahteve lastnikov zemljišč na smučišču Stari vrh pretirane, kdo bo reševal Kanin in zakaj se ne more kriptomilijonar Damian Merlak dogovoriti z lastnikom Žičnic Vogel glede obnove sramotno propadajočega Ski hotela na Voglu?

Smučišče zaprto 

Smučišče bo to zimo ostalo zaprto oziroma zaprto bo, dokler ne sanirajo 250.000 evrov dolga ter se dogovorijo z lastniki zemljišč. Škoda za turizem, pravi gostinec Gregor Štefe, ki je lastnik Gostišča Stari vrh. Lažje mu je sicer, ker je do njega mogoče priti tudi z avtomobilom, kljub temu pa upa, da občini z lastniki zemljišč, med katerimi je tudi sam, čimprej skleneta dogovor. Razlog za težave vidi tudi v tem, da danes domačini niso več solastniki družbe STC Stari vrh. Kasneje je bilo namreč, je prepričan, storjenih veliko napak v družbi: od same organizacije podjetja do vodenja.

Ne poletnemu turizmu 

Naša smučišča se vse bolj usmerjajo v poletni turizem. Tudi na Starem vrhu imajo načrte s tem, a se z lastniki zemljišč  niso mogli dogovoriti niti glede tega.Spomladi so imeli z njimi sestanek, žal neuspešnega, razlaga škojeloški župan Tine Radinja. "Naši kraji in hribi so prekrasni in verjamem, da bi lahko okrog žičnice razvijali poletno sezono v vseh oblikah, predvsem kolesarki turizem," je prepričan Radinja. A zelene luči od lastnikov niso dobili. 

"Tu živimo, na nobenem smučišču niso hiše tako blizu smučišča," odgovarja Demšar. Kot pravi, imajo prek zemljišč, na katerih so žičnice, dostop do svojih gozdov in travnikov, zato po njegovem kolesarjenje ne pride v poštev, poleg tega turisti že zdaj, kadar sedežnica obratuje, mečejo stran cigaretne ogorke in plastiko, se jezi Demšar. 

Razočarani tudi tekmovalci 

Ker bo v tokratni sezoni Stari vrh zaprt, pa niso razočarani le rekreativni smučarji, ampak tudi tekmovalci. Stari vrh je v preteklosti gostil najvišja tekmovanja, tudi mladinsko svetovno prvenstvo v alpskem smučanju, pa Pokal Loka, poleg tega Smučarska zveza načrtuje na Starem vrhu mladinski poligon za alpsko smučanje, razlaga predsednik SK Alpetour Škofja Loka Janez Dekleva, ob tem pa opisuje tudi neljube dogodke z lastniki zemljišč v času tekmovanj. "Se je zgodilo, da smo imeli cilj že postavljen, pa so nas iz cilja nagnali in smo ga morali zato zožati. Očitali so nam tudi, da smo kdaj pozabili kakšen kos orodja, zaradi česar naj bi prišlo do okvare njihovih kmetijskih strojev," se spominja Dekleva in tudi on poudarja, da je zaprtje smučišča velika škoda, zato se je treba dogovoriti čim prej. 

 Že drugo sezono zaprt Kanin 

Stari vrh ne bo edino zaprto smučišče. Med šestimi, na katerih naprave ne bodo obratovale, je tudi Kanin, in to že drugo sezono zapored. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

"Glede Kanina nisem optimist, sem pa realist." Tako gospodarski minister Matjaž Han, od katerega oziroma od vlade v Bovcu nestrpno pričakujejo odločitev, ali namerava država priskočiti na pomoč. To je ena od možnosti, pred časom je o reševanju Kanina že govoril nekdanji smučar Bojan Križaj, ki naj bi pripeljal investitorja. Njegovega imena ni izdal. Križaj je napovedal svoj prihod v Bovec naslednji teden, ali bo takrat z njim prišel za zdaj skrivnostni investitor, ni znano. Za Kanin se zanima tudi konzorcij Promotor. Gre za šest podjetij, in sicer Foris, Soča rafting, Leitner, STEM International, Riko in Projekt, ki predlagajo javno-zasebno partnerstvo. Vložek v Kanin bi bil 68 milijonov evrov, od tega 20 do 25 odstotkov zasebnega kapitala, ostalo naj bi dala država. In še tretja možnost, država naj bi financirala gradnjo krožnokabinske žičnice, za kar bi bilo potrebnih 35 milijonov evrov. 

"Mislim, da se je treba v naslednjih mesecih dogovoriti in poskušati začeti loviti naslednjo sezono," pravi Han, a poudarja besedico če. S tem misli, da če se bodo dogovorili o razdelitvi nalog in premoženja, predvsem pa, če bodo sploh našli denar za Kanin. Na vprašanje, ali torej ni mogoče reči, kdaj bo spet sezona na Kaninu, Han odgovarja, da bi bila taka napoved neodgovorna. 

Država ima do Kanina, trdi vodja Komisije za Kanin Občine Bovec Danijel Krivec, mačehovski odnos. Kljub temu bodo v Bovcu naredili vse potrebno, da pridejo do dokumentacije za izgradnjo žičnice. Če ne prej, jo bomo zgradili, ko pride nova vlada, je oster Krivec, sicer občinski svetnik SDS v Bovcu. 

Sramotni hotel na Voglu 

Ski hotel na robu smučišča Vogel je že leta sramotna črna točka za slovenski turizem in ker dogovora med lastnikom Žičnic Vogel Anthonyjem Tomažinom ter lastnikom Ski hotela, kriptomilijonarjem Damianom Merlakom, še kar ni, bo očitno hotel propadal naprej.   

Merlak bi omenjeni hotel rad obnovil, a ne pristaja na ceno prevoza tovora na Vogel, ki mu jo je postavil Tomažin. Ta še naprej zahteva 50 centov na kilogram. Kot pravi Merlak, bi bil celo helikopterski prevoz cenejši, Tomažin pa, da mu je dal 50-odstotni popust in da toliko zahteva, da pokrije stroške. Ob tem ne skriva, da želi Merlakov hotel kupiti. 

Je pa začel Tomažin izpostavljati varnostni vidik, skrbi ga, da bo postal hotel nevaren za ljudi. Ker je samo 20 metrov oddaljen od nihalke, bi bila katastrofa, če bi kos strehe letel proti nihalki, poudarja. 

In kako presekati agonijo na eni izmed naših najbolj elitnih turističnih lokacij? Če bo potrebno, bi bil v pogajanjih med Tomažinom in Merlakom pripravljen sodelovati celo gospodarski minister Matjaž Han.

Na Voglu sicer trenutno potekajo še zadnje priprave na novo sezono. Lanska sezona je bila odlična, zadovoljni so tudi z zadnjo pridobitvijo krožnokabinske žičnice, v katero je šlo skoraj 6,5 milijona evrov državnega oziroma evropskega denarja. Tako kot na ostalih večjih smučiščih bo smuka tudi na Voglu dražja, v primerjavi z lansko dva evra. 

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Pri nas bo najdražje smučanje v Kranjski Gori, in sicer 47 evrov, najcenejše pa – med smučišči, ki smo jih preverili – na Cerknem: 42 evrov. Za primerjavo smo pogledali, kako je s cenami dnevnih kart za odrasle v glavni sezoni v sosednji Avstriji in Italiji.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Medtem ko je cena vozovnic za odrasle v glavni sezoni na treh smučiščih na avstrijskem Koroškem enaka, in sicer  67 evrov, bo z našimi primerljiva cena na smučišču Trbiž Višarje, kjer stane dnevna karta za odrasle 44 evrov.

preiskovalna zgodba, dejstva
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (69)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

peglezn
14. 11. 2024 16.34
-1
pa je Golobu in Tini že kdo razložil, da gre za pravi, naravni ali umetni sneg? Za smučat, pa to.
kwa.dugaja
14. 11. 2024 15.46
+1
za tako ceno in ponudbo lahko jutri propadejo zaradi mene!
Cupko
14. 11. 2024 15.22
+2
Križaj je enak Janezu iz Krvavca. On bi bil lastnik, država pa naj financira obnovo, pa ceste, pa postavitev novih naprav, itd.
Cupko
14. 11. 2024 15.18
+1
Naj nehajo samo jamrat. Naša smučišča so pač prenizko in imajo težave s snegom, poleg tega pa so še neprimerno urejena. Ko upravljalcem predlagaš, da naj si gredo ogledati smučišča v Italiji in Avstriji pa se izgovarjajo, da je gorivo drago in podobno. Ko izračunaš ceno karte na km je jasno, da so naša smučišča mnogo predraga proti tujim poleg tega pa so naprave kot muzej na prostem
zmago56
14. 11. 2024 15.00
Eni so že z zasneževanjem začeli, čeprav je otoplitev napovedana. Kje je tu gospodarno ravnanje?
Brus123
14. 11. 2024 13.38
+2
Prej bodo madžari na Balatonu postavili vlečnico, predno se bodo požrešni gorenjci dogovorili za odškodnino in obnove hotelov!!
luna.3
14. 11. 2024 13.12
+1
Ne Ski hotel na Voglu, ne hotel Zlatorog ne bosta dočakala svoje prenove, saj bo Merlaku zmanjkalo bikonov oz. po moje ni nobenega interesa več.
kiropraktik
14. 11. 2024 13.09
+1
Ne, kriv je JJ! Tako pravi Golob!
korcula1
14. 11. 2024 12.51
+0
Pri obeh sosedih pa vse laufa,zanimivo
lepdanvsakdan
14. 11. 2024 12.07
+1
Težava je prvo infrastruktura (stara-počasna) nova (hitra) pa veličina smučišča oz površina smučarskih prog, seveda tudi sneg in stroški zasneževanja. za karto 70-80 € boš verjetno dobil tudi boljšo ponudbo...če gledamo skozi denar verjetno prideš boljše s cenejšo karto ampak posledično slabšo kakovost storitve-prog...avto ko kupiš verjetno za 10k € ni enak tistemu za 50k €...oba prideta na cilj samo s kakšno udobnostjo je?
mijam75
14. 11. 2024 11.32
+6
Problem je, ker je preveč kandidatov, ki bi samo pobirali zaslužek, investiral pa ne bi nihče, oziroma najbolje, da kar država vse pokrije.....
Beauceron1
14. 11. 2024 11.14
+10
500 evrov na leto za hektar. To je milo rečeno požrešnost do kraja. In to za čas ko itak nič ne raste , v času vegetacije lastnik normalno uporablja zemljo
srecnii
14. 11. 2024 12.18
+3
Od Poljancov ker druzga ne moreš pričakovat kot pohlep in požrešnost.
brabusednet
14. 11. 2024 11.10
+1
Spet bi nekateri se bogatili na tuji lastnini.Zakaj po drugih državah imajo to urejeno,kot se sposobi.Verjetno narava ve za to in nam snega ne privošči.
NotMe
14. 11. 2024 10.53
+3
Meni ni jasno, kaj ljudje vidijo v Voglu. 35 evrov za gor pa dol...gor pa 12 info tabel, nekakšen golf in en km bike parka. Pa pohodništvo, kao. Aja, pa paket nihalka plus jota za 49 e.
bandit1
14. 11. 2024 10.53
+5
To bo rekreacija za snobe kot golf.
brezvezek
14. 11. 2024 10.47
+3
Niso krive le mile zime. Tudi sneg nikakor noče dvigniti tališča.
Potouceni kramoh
14. 11. 2024 10.40
+13
V Sloveniji so tolk krade da vsi biznisi propadejo zarad požrešnosti.Pol ko prekanalizirajo denar iz Butal pa jovo na novo.
srecnii
14. 11. 2024 10.37
+16
V Italiji, in Avstriji jim na smučišču tud poleti gre turizem vrhunsko, ponudba je dobra, parkirišče brezplačno, deluje tud žičnica, ki turiste vozi višje, ljudi povsod dost. Nič je jamrajo, vlagajo v razvoj, vsi zadovoljni, srečni....pri nas pa tema, nič do nič, ko sneg skopni je 3/4 leta prazno, ampak tipični Slovencčki radi bi turiste za nič vloženega v turizem in še cene bi nabil za 200%
kwa.dugaja
14. 11. 2024 15.47
srecnii
14. 11. 2024 10.31
+15
slaba ponudba in zastarela smučišča po vrhu še nevarna, ker se denar ne vlaga v smučišče, ampak se fila lastne žepe, in cene kart predrage glede na dolžino smučanja. Dolomiti, Avstrija ponuja 3x več za kak evro dražje....ponudba 3x boljša. Tako da
KRAMPAJ
14. 11. 2024 10.27
+10
Oderuške cene in nič drugega.