Dars je odprl predor Trojane v smeri proti Ljubljani, arhitekt Andrej Čufer pa opozarja, da bi se zaradi odprtja predora brez ustrezne sanacije lahko ponovil predor Šentvid.
Kot je za 24ur.com povedal Čufer, je tako pri slovenskih kot tujih strokovnjakih preveril in ''kot laični kemik arhitekt trdim, da segret beton spremeni kemično sestavo''. Vsak kamenček ob segrevanju postane na pol apnenec, ko pa ob prometu, pranju in plundri pride v stik z dodatno vodo, nastane v tistem kamenčku košček apna. In, tako meni Čufer, lahko pričakujemo, da bo v naslednjih tednih ali mesecih ''odpadel kos betona". ''Zato trdim, da ta predor ne sme biti odprt za promet,'' je povedal in dodal, da je predor treba najprej temeljito sanirati.
Dars: Protipožarni sistemi niso poceni
Kot je znano, je v sredo v predoru Trojane zagorelo, posredovali pa so gasilci, ki so ogenj tudi pogasili. Ob tem se pojavlja vprašanje, zakaj v predoru ni protipožarnih sistemov, kar bi delo gasilcem močno olajšalo. Kot je za 24ur.com povedal tiskovni predstavnik Darsa Marjan Koler, je izvedba protipožarnih sistemov na stropih v predorih sicer možna, vendar jo je pred tem treba utemeljiti. V predoru Trojane pa namestitev teh sistemov ni predvidena. ''Prav tako sistemi niso poceni, ne z vidika investicijskih stroškov kot tudi ne z vidika vzdrževalnih stroškov,'' je še dodal.
Arhitekt Čufer je potrdil, da so stroški protipožarnih sistemov dragi, saj najcenejša ponudba teh sistemov znaša milijon evrov za 800 metrov. Je pa poudaril, da bi lahko kateri koli sistem, ob ustrezni ventilaciji, imeli tudi v naših predorih, vendar je vsekakor prej potrebno narediti podroben načrt. Kot je še povedal, sta zapora predora in njegova sanacija mnogo dražji kot instalacija sistemov avtomatskega gašenja. Kot primer je navedel Turski predor, katerega sanacija je stala 10 milijonov evrov, izpad dohodkov pa je bil 25 milijonov evrov. Za 30 odstotkov manj pa je bilo tudi prehodov in dohodka na Karavankah za čas treh mesecev. ''Cena inštalacije gasilnega sistema v Turski predor pa bi znašala 10 milijonov evrov za obe predorski cevi,'' je poudaril.
Kot je še povedal Čufer, imajo v Parizu in Madridu v predorih nameščen gasilni sistem z vodno meglo. A slabost takšnega sistema, da mora biti v predoru nameščen tudi primeren ventilacijski sistem. ''V Sloveniji smo razvili posebno šobo, pri kateri je potrebna samo ena cev za dovod vode. Pri vseh ostalih sistemih so namreč nameščene tri ali štiri cevi po širini tunela, kar pomeni tudi veliko šob. Obenem poleg vode gasimo tudi s tekočino bonpet, ki vsebuje pecilni prašek in še nekaj drugih soli. Ravno zaradi tega morajo biti nameščene posebne šobe, da se ne zamašijo,'' je povedal Čufer in dodal, da njihov sistem najprej gasi z vodno meglo, nato pa se doda ta dodatek, zaradi česar ogenj hitreje ugasne.
V predorih pa je možno gasiti tudi s cevjo, ki je kot plinovod zakopana pod cestiščem, v njej pa je zrak z malo manj kisika. Je pa za vse te protipožarne sisteme potrebna ustrezna ventilacija, in to ne vzdolžna, kot je v predoru Trojane, saj kot taka učinek npr. vodne megle precej izniči.
KOMENTARJI (34)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.