Ali bodo na medicinski fakulteti prekinili preiskave za UKC Ljubljana? Bolniki so očitno postali talci spora za denar med dvema javnima ustanovama, ki naj bi skrbeli prav za njihovo zdravje. V oddaji 24UR ZVEČER smo gostili rektorja ljubljanske medicinske fakultete Igorja Švaba in generalnega direktorja ljubljanskega kliničnega centra Marka Juga.
Švab je sicer poudaril, da so na fakulteti vedno pripravljeni na dogovarjanje, a kljub temu petkovega sestanka s predstavniki kliničnega centra ni bilo. Zakaj? Kot pojasnjuje, niso razumeli odločitve ter tega, kaj konkretno je v predlogu, ki so ga dali, narobe. "Pripravljamo se na najslabše, vendar računamo, da se bodo stvari rešile," pravi.
A najslabši scenarij, na katerega se pripravljajo, v resnici ni najslabši zanje, temveč prav za paciente, za katere bi morali javni ustanovi delati. "Računamo, da zaustavitve preiskav ne bo," trdi dekan, a ob tem takšnega izkupička sicer ne more zagotoviti. "Ta problem se ni rešil že vsaj sedem let. Ne moremo v nedogled odlašati z reševanjem problema, zato smo stvari zdaj tako zaostrili in računamo, da se bodo uredile v teh nekaj dneh," pojasnjuje Švab.
Jug medtem poudarja, da je sam na položaju šele eno leto ter da so takoj pristopili k reševanju problema. "Tekoče smo plačevali vse račune, v letošnjem letu 16,5 milijona. Pristopili smo tudi k reševanju problema, zataknilo pa se je, ko smo želeli strukturirano ceno pregledati sami, tako da pridemo do najnižje možne cene," trdi. Ta bi bila po njegovih besedah najnižja možna za davkoplačevalce, a da ob tem še vedno zagotavlja strokovno storitev.
To je bilo spomladi, ko se je medicinska fakulteta po besedah direktorja UKC Ljubljana umaknila iz pogajanj. "Tudi pri javnem naročilu nismo bili uspešni, saj fakulteta nikakor ni želela vsaj nekoliko spustiti svojih cen in se prilagoditi tudi našim zmožnostim. Takrat so vložili tožbo, v zadnjem času pa je stanje eskaliralo."
Po njegovem mnenju sicer dogodki jasno kažejo, da eskalacija ni posledica neplačevanja ali likvidnostnih težav. "Mi smo jim pripravljeni dati kumulativno skupaj več kot pet milijonov v dveh mesecih, a težava je v tem, da ne želijo razkriti strukture cene. Bojijo pa se tudi, da bi UKC prav zaradi tega, ker je tako izpostavljen, začel sam izvajati storitve v večjem obsegu. To bi namreč lahko pomenilo manjši zaslužek za medicinsko fakulteto," pravi Jug, ki dodaja, da medicinska fakulteta iz zdravja ljudi dela posel.
Švab mu medtem odgovarja, da so že večkrat razkrili, da jim strukturne cene ni težko razkriti in da so to tudi pripravljeni storiti. A ko je beseda tekla o izplačevanju nagrad, ni bil več tako gotov v svoje besede. "Na inštitutih medicinske fakultete je zaposlenih 260 ljudi, vsi ti so polno plačani iz dejavnosti, ki jo izvajajo, tako kot jo izvajajo že desetletja dolgo," odgovarja. Ter še, da nista plačani dve leti dela. Tolikšna je po njegovih besedah tudi zamuda s plačili.
Kdo laže? Kdo zavaja? Kdo ne plača?
A kako so torej preživeli ves ta čas, ko plačila niso bila izplačana? "Denar smo nalagali, da bi lahko izvedli investicije. Zaradi tega smo lahko preživeli toliko časa in nismo šli v izvršbe takoj. Poskušali smo se pogovarjati tudi z množico prejšnjih direktorjev, kako bi ta problem rešili, da bi se ti dolgovi poplačali. Pa se nikoli niso," pravi. UKC sicer trdi, da je dolg, o katerem govori Švab, napihnjen, a na medicinski fakulteti vztrajajo: dolg je realen.
"Če bi ta dolg, ki trenutno znaša 43 milijonov evrov, plačali v celoti, bi to naložili v bodoče investicije. Nagrade za zaposlene za to delo pa predstavljajo 10 odstotkov mase dohodkov inštitutov. S temi nagradami, ki so legalne in pravične, smo lahko omogočili, da ljudje ostanejo v javnem sektorju in ne gredo v zasebništvo delat cenenih, a dobičkonosnih storitev, temveč da namesto tega razvijajo visoko znanost," je prepričan.
Obtožbe na račun UKC Ljubljana pa tudi, da je za pogovore in sklenitev dogovora namenil zgolj eno uro časa. Obtožbe, za katere Jug pravi, da so le zavajanje. "Takšnemu smo bili priča že večkrat. Od tega, da so cene državno določene, pa smo jasno videli, da niso, da ne plačujemo, čeprav smo z izpiski banke dokazali, da smo v letošnjem letu plačali že 16,5 milijona medicinski fakulteti, pa do tega, da smo namenili le eno uro časa. Ena ura je bila določena, ker smo bili v sredo že tik pred dogovorom," razlaga. Zalomilo pa da se je zato, ker je želela medicinska fakulteta razkriti strukturo cene na način, da UKC ne bi mogel ugotoviti, ali je cena ustrezna ali ne.
A klinični center kljub temu še vedno naroča storitve. Direktor bolnišnice: "Ker imamo paciente."
Dodaja pa še, da je medicinska fakulteta, medtem ko UKC ni izplačal nobenega dobička, nobenih nagrad, slednje naredila. "Lani je v akontacijah dala 2,2 milijona evrov za nagrade, predvidenih je 3,8 milijona evrov, v lanskem letu je imela 7,5 milijona evrov dobička, predlani 12,5 milijona evrov dobička. To so dobički, ki so v 60 do 70 odstotkih rezultat dela z UKC Ljubljana in to se za nas zdi v javnem sektorju nesprejemljivo," še pravi.
V ponedeljek je znova predviden sestanek. Medtem ko Švab upa, da se bodo "v ozkem krogu" lahko dogovorili in problem rešili na način, da bo dober za vse, pa je Jug prepričan, da bo do dogovora prišlo, "saj bomo imeli sestanek brez pravnih svetovalcev medicinske fakultete, ki imajo posebno afiniteto do tega posla".
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.