
Požareport poroča, da naj bi na Zavodu za transfuzijsko medicino omogočali zaslužek izbranim podjetjem na račun krvodajalcev. Kri, zbrano na krvodajalskih akcijah, naj bi brez javnih razpisov dajali v predelavo, nato naj bi jo uvozili nazaj, s čimer naj bi ustvarili okoli 10 milijonov evrov dobička. Nato naj bi denar posojali podjetjem, ki pa niso vrnila posojil, ker naj bi prej propadla. Prodajali naj bi tudi matične celice popkovine.
Direktor zavoda za transfuzijsko medicino Igor Velišček vse obtožbe portala zanika. "Na zavodu delamo strokovno, profesionalno, zakonito in transparentno," je dejal v pogovoru za oddajo SVET. Poudaril je, da zavod "deluje v dobro bolnikov in da s krvjo ne kupčujejo." Krvodajalce pa prosi, naj navedbam ne nasedajo.
Pojasnil je, kaj se dogaja s krvjo, ki jo daruje krvodajalec. "Krvodajalcu najprej odvzamemo t. i. polno kri, potem damo kri v predelavo, tako da dobimo krvne komponente. Istočasno gredo vzorci na testiranje, zato da ne bi prišlo do komplikacij pri uporabi krvi. Nato pa s krvnimi komponentami oskrbimo bolnišnice. Ker pa se samo ena tretjina sveže zmrznjene plazme porabi, ostalo pošljemo v predelavo za zdravila," je dejal Velišček.
Kot pravi, zdravila iz slovenske plazme za zavod proizvaja avstrijska podružnica ameriškega podjetja Octapharma, ki se kot edini ponudnik redno javlja na javne razpise zavoda. Zakaj se na razpise ne javljajo še druga podjetja, direktor zavoda ne ve. Ve pa, da je cena, ki jo je ponudila Octapharma za predelavo krvi, to je 207 evrov za liter, ugodna.
Velišček je prav tako zanikal navedbe portala, da naj bi vodstvo zavoda denar posojalo raznim "svojim podjetjem" v obliki posojil. "Zavod ne posoja prostih likvidnostnih sredstev podjetjem, ampak jih v skladu z zakonodajo nalaga v zakladniški račun ministrstva za finance in poslovnim bankam," pravi in dodaja, da so ta sredstva namenjena izključno investicijam in izgradnji informacijskega sistema.

'Sistem krvodajalstva ne sme biti ogrožen'
Na zdravstvenem ministrstvu se zavedajo resnosti obtožb na račun zavoda, ''zato jih bomo obravnavali prioritetno. Gre namreč za izredno občutljivo področje.'' Minister Tomaž Gantar se je zato odločil za izredni upravni nadzor, v katerem bodo pregledali delovanje in poslovanje zavoda. Na podlagi ugotovitev bodo sprejeli potrebne ukrepe.
V okviru nadzora pričakujejo tudi pridobitev podatkov glede oskrbe pacientov s krvjo in posameznimi krvnimi komponentami ter z industrijsko izdelanimi zdravili iz krvi in plazme, zbrane na območju Slovenije, za katere so zavod zaprosili 14. marca letos po seji Strokovnega sveta za preskrbo s krvjo.
Minister Gantar je še poudaril, da zaradi morebitnih nepravilnosti v delovanju zavoda nikakor ne sme biti ogrožen sistem prostovoljnega krvodajalstva, ''ki ima v Sloveniji izredno pozitivno in dolgo tradicijo ter temelji na solidarnosti in zaupanju državljank in državljanov v sistem''.
KOMENTARJI (128)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.