Največjo opozicijsko stranko je razburilo, ker vlada na državno proslavo ob dnevu državnosti ni povabila praporščakov Zveze združenj borcev za vrednote NOB in nekaterih drugih veteranskih organizacij (Zvezo društev generala Maistra, Društvo za negovanje rodoljublih tradicij TIGR Primorske in Zvezo društev vojnih invalidov). Poslanec Pozitivne Slovenije (PS) Jerko Čehovin je zato spomnil, da so se vladne stranke v koalicijski pogodbi zavezale, da ne bodo odpirale ideoloških tem.
In prav na to so opozorile tudi nekatere stranke v vladni koaliciji. V SLS, DeSUS in Državljanski listi (DL) menijo, da v obdobju, ko rešujemo državo, ni časa za ideologijo in zgodovinske zamere. Predsednik DL Gregor Virant pravi, da so takšne provokacije, ki prizadenejo čustva nekaterih ljudi, popolnoma nepotrebne in dodaja, da si bo kot predsednik koalicijske stranke prizadeval, da se veteranske organizacije povabi na proslavo.
S tem, ko niso povabili praporščakov, po mnenju Čehovina državljane znova delijo na zaželene in nezaželene. V PS po Čehovinovih besedah menijo, da naša država sloni na dveh temeljih – NOB in osamosvojitveni vojni. Enega od teh dveh temeljev pa želi vlada očitno "zminirati", in to tako, da prizadene čustva odhajajoče generacije. Čehovin meni, da odločitev vlade še posebno žali čustva Primorcev, saj so se sami osvobodili s svojo partizansko vojsko. In brez Primorske ne bi bilo sedanje države, je dejal Čehovin. Ponižanje pa je po njegovi oceni še toliko večje, saj se bo prvič zgodilo, da na državni proslavi ne bomo imeli praporov NOB.
Njegova poslanska kolegica Barbara Žgajner Tavš je dodala, da tista vlada, ki tepta lastno zgodovino, "pomeni resno grožnjo za prihodnost samostojnega naroda". Žgajner Tavševa se je zato vprašala, "ali bomo nemo pristali na redefiniranje zgodovine in rušenje temeljnih vrednot, na katerih sloni slovenski narod".
V PS so zato na vlado naslovili tudi javni poziv, naj na proslavo ob dnevu državnosti povabi borčevske in veteranske organizacije, jih vključi v prireditveni program ter "v prid prihodnosti te države končno prenehate z nenehnim ustvarjanjem ideoloških tem".
Rušenje dostojanstva in ponosa
Žgajner Tavševa pa se je obregnila tudi ob znižanje pokojnin, ki jih država zagotavlja iz proračuna. Te se po njenih besedah ne bodo znižale "za pičlih nekaj evrov, ampak celo do petine". Določbe zakona bodo tako čutili tisti, ki so svoje delovno življenje posvetili državi – borci druge svetovne vojne oziroma poznejši vojaki, policisti, sodniki, pripadniki Teritorialne obrambe in Slovenske vojske, športniki in umetniki, je dejala in sklenila, da vlada tako tepta ključne vrednote naše države. Prav tako pa s to potezo ljudem ne jemlje zgolj njihovega zasluženega denarja, ampak tudi ruši dostojanstvo in ponos teh ljudi.
KOMENTARJI (1997)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.