Izjavo je medijem podal vodja Sektorja kriminalistične policije PU Maribor Beno Meglič. Kot je dejal, so na PU Maribor v juniju prejeli več informacij v zvezi s sumom nezakonitega odlaganja odpadkov v naravi na območju Pivole. Kriminalisti in policisti so opravili oglede in ugotovili kršitve s področja prevzema in obdelave odpadkov ter ugotovili izvor odpadkov. Gre za dehidrirano blato, ki vsebuje težke kovine – med njimi baker, cink in svinec, prav tako so v odpadkih zaznali bakterijo salmonelo.
V preiskavi so ugotovili, da pet osumljenih, eden z območja Celja, ostali iz podjetij iz Ljubljane, ni spoštovalo predpisov, ki urejajo to področje – torej niso spoštovali pogodbe o odvozu in obdelavi blata kot tudi ne predpisov, ki urejajo varstvo okolja. Vodila jih je izključno koristoljubnost. 3. junija so od najemnika prevzeli tovor in z devetimi vožnjami (uporabili so dva tovornjaka) prepeljali 197 ton odpadkov na lokacijo v Pivoli ter tovor tam odvrgli. Sodeloval je tudi 36-letnik z območja Maribora, ki jim je našel lokacijo in jih vodil na lokacijo, v zameno pa je dobil plačilo.
Kriminalisti so ta teden opravili vrsto aktivnosti, opravili 18 hišnih preiskav in vzeli prostost šestim fizičnim osebam. Dvema izmed šestih je bilo po koncu preiskav odpravljeno pridržanje, štirje so bili s kazensko ovadbo privedeni pred dežurnega preiskovalnega sodnika. Kazenska ovadba je podana zoper šest fizičnih oseb in dve pravni osebi. Osumljeni so, da so v sostorilstvu storili kaznivo dejanje obremenjevanja in uničevanja okolja po 332. členu Kazenskega zakonika (KZ-1). S tem so povzročili škodo okolju in ljudem. Grozi jim do osem let zapora. Danes oziroma jutri jih čaka zaslišanje pred preiskovalnim sodnikom.
Nekateri od osumljenih v preteklosti že kaznovani zaradi podobnih kršitev
Prav tako so kriminalisti ugotovili, da so posamezni osumljenci, ki se ukvarjajo s prevozom in zbiranjem odpadkov, v preteklosti že bili kaznovani zaradi podobnih kršitev predpisov s tega področja (gre za inšpekcijski nadzor), zato z zbiranjem obvestil kriminalisti nadaljujejo in tesno sodelujejo z ostalimi organi.
Na vprašanje, ali bodo preiskavo razširili tudi na ostale primere črnih odlagališč, pa je Meglič dejal, da je zaenkrat o tem še preuranjeno govoriti.
Kriminalisti obiskali podjetji CEP in LASAZ
Neuradno smo sicer izvedeli, da so kriminalisti včeraj obiskali celjsko podjetje CEP, ki je bilo po pogodbi prek javnega razpisa dolžno odpeljati blato iz ptujske čistilne naprave. Za to so zadolžili podizvajalca ML Surovine v Ljubljani, kamor bi morali tudi odpeljati komunalno blato. Direktorja celjskega podjetja CEP naj bi kriminalisti pridržali. Prevoze v Pivolo naj bi opravljalo ljubljansko podjetje LASAZ in tudi na njihova vrata naj bi potrkali kriminalisti ter pridržali direktorja.
Namesto v sežigalnicah blato pristalo v naravi
Črno odlagališče komunalnega blata na območju Pivole je eno večjih, ki so jih odkrili v zadnjem letu. Blato je povzročilo pravo okoljsko katastrofo, stekla je kriminalistična preiskava, poteka inšpekcijski postopek, vse bolj pa kaže, da bi bil ta primer lahko povezan še z drugimi primeri odvrženega blata v Sloveniji.
Maja so namreč neznanci odvrgli več kubikov blata v Dramljah ter v Šentjurju, že v začetku leta so občani prijavili večje odlagališče blata v Sneberjah ob Savi, oktobra lani pa je večja količina komunalnega blata končala tudi na Primorskem, in sicer v Rodiku, kjer pa so krivca izsledili in ga kaznovali.
Vpleteno ljubljansko podjetje ML Surovine
Kot so nam pojasnili na okoljskem inšpektoratu, je bil v inšpekcijskem postopku za odloženo blato v Rodiku ugotovljen povzročitelj. Odločba je bila izdana družbi ML Surovine. "Zaradi kriminalistične preiskave ter inšpekcijskega postopka, ki je v teku, vam pojasnil še ne moremo podati. Globe še niso bile izrečene," na inšpektoratu odgovarjajo na naše vprašanje, kakšna kazen je doletela omenjeno podjetje. So pa v inšpekcijskem postopku izdali ML Surovini odločbo, s katero jim je bila odrejena odstranitev nezakonito odloženega blata iz čistilnih naprav ter zagotovitev predpisanega ravnanja. "V tem trenutku teče postopek upravne izvršbe," na naša poizvedovanja odgovarjajo na okoljski inšpekciji.
Podjetje ML Surovine iz ljubljanskega Zaloga je del t. i. smetarske hobotnice, ki smo jo razkrili, in s katerim je sodelovalo podjetje CEP iz Celja v primeru zbiranja in obdelave komunalnega blata iz Čistilne naprave Ptuj.
Podjetje ML Surovine že dalj časa vznemirja prebivalce Zaloga. Najprej so tam nepravilno skladiščili elektrofiltrski pepel, ki ga je raznašalo v okolico, zato so morali posredovati inšpektorji, zdaj pa se prebivalci že lep čas pritožujejo nad smradom, ki bi lahko prihajal iz zbirnega centra ML Surovine. Tam očitno skladiščijo blato, ki ga ne odpeljejo v sežigalnice v tujini.
Cilj smetarske hobotnice je bila razpršitev odgovornosti, saj bi ob morebitnem razkritju nelegalnih poslovanj krivda padla na manjša vmesna podjetja, velika podjetja pa bi se na tak način izognila odgovornosti. V smetarskem poslu se namreč obračajo milijoni, saj gre za izredno drage storitve, zlasti ker država ni učinkovita pri iskanju sistemskih rešitev, s čimer bi preprečila okoljske katastrofe, kakršni smo priča zadnje mesece, ko odkrivajo vedno več odlagališč blata v naravi.
Odlagališče ob Savi: več mesecev od prijave sanacija še ni stekla
To so posnetki odvrženega komunalnega blata v Sneberjah pri Ljubljani, v bližini Save. Tam že več mesecev leži okoli 30 do 40 kubičnih metrov komunalnega blata, a ga nihče ne odstrani. Na inšpektoratu za okolje in PU Ljubljana smo povprašali, ali so že ugotovili, kdo ga je tam odvrgel.
Na PU Ljubljana so nam odgovorili, da so bili o tem primeru onesnaženja obveščeni konec januarja letos. Policisti so opravili ogled, v postopek so se vključile tudi pristojne službe. "Predkazenski postopek zaradi suma storitve kaznivega dejanja obremenjevanja in uničenja okolja še poteka, zato več informacij še ne moremo posredovati," so nam sporočili z ljubljanske Policije.
Šentjurska občina že poskrbela za odvoz nezakonito odloženega blata
Občina Šentjur je danes že poskrbela za odvoz okoli 20 kubičnih metrov nezakonito odloženega odpadnega blata, ki so ga odkrili ta teden. Župan občine Marko Diaci je povedal, da so dokumentacijo o odvozu shranili, zato lahko povzročitelj onesnaženja, ko ga bo policija odkrila, od občine pričakuje račun."Šlo je za manjšo količino, približno en tovornjak materiala," je odločitev o tem, da bodo za odvoz blata takoj poskrbeli sami, pojasnil župan. Tako inšpekcijski postopki kot iskanje storilca lahko traja zelo dolgo, je spomnil, za občino pa je odvoz že zgodaj popoldan uredilo Javno komunalno podjetje Šentjur.
"Zadevo smo odpeljali pod strokovnim nadzorom," je poudaril Diaci. Dokumentacija je urejena, ko bo policija odkrila storilca, pa lahko zato ta tudi pričakuje račun, ki mu ga bo poslala občina. Diaci se sicer boji, da je podobnega materiala v naravi odloženega še veliko. "Če to pride v zajetje pitne vode, lahko imamo vsi prebivalci in prebivalke velike težave, da ne govorim o škodi, ki nastaja ekosistemu. To ni hec," je opozoril in vse občane pozval, da so na morebitna tovrstna odlagališča pozorni in jih prijavijo policiji in inšpektoratu za okolje. V Sloveniji sicer v skladu z zakonodajo v primeru, da povzročitelj onesnaževanja ni znan, breme sanacije pade na lastnika zemljišča. Tudi zato ti podobnih odkritij pogosto ne prijavljajo. Tokrat se je blato znašlo na občinskem zemljišču, zato je občina takoj poskrbela tudi za odvoz, je pojasnil Diaci. Sicer pa je spomnil, da najti lastnika zemljišča večinoma ni problem, medtem ko povzročitelji večkrat ostanejo neodkriti.
Da je neznani voznik na travnati površini ulice Leona Dobrotinška, nasproti industrijske cone Bohor v Šentjurju, nelegalno odložil okoli 20 kubičnih metrov odpadnega blata, ki verjetno izvira iz čistilnih naprav, so bili šentjurski policisti obveščeni v četrtek. Po do sedaj zbranih podatkih ga je pripeljal med 10. in 21. majem letos. Morebitne očividce oz. vse, ki karkoli vedo o obeh zadevah, prosijo, da jim podatke sporočijo na telefonsko številko Policijske postaje Šentjur, na interventno številko 113 oz. na anonimno številko policije 080 1200.
KOMENTARJI (547)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.