Slovenija

So koncesije slabe za zdravstvo?

Ljubljana, 05. 08. 2008 15.19 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Gibanje za ohranitev in izboljšanje javnega zdravstva je opozorilo na škodljivo podeljevanje koncesij, zdravniška zbornica pa poudarja, da so koncesionarji pomembni za javno zdravstvo.

Gibanje za ohranitev in izboljšanje javnega zdravstva je opozorilo na podeljevanje koncesij, ki jih namerava ministrica za zdravje Zofija Mazej Kukovič podeliti oziroma dati soglasje. "Kljub temu da so ljudje na dopustih, je izjemno pomembno, kakšno zdravstvo bomo imeli po septembrskih parlamentarnih volitvah," je menila članica odbora gibanja Julijana Bizjak Mlakar.

Zofija Mazej Kukovič
Zofija Mazej Kukovič FOTO: POP TV

Ministrica po mnenju Bizjak Mlakarjeve namerava vzeti programe, kadre in finančna sredstva neprofitnim zdravstvenim domovom in bolnišnicam ter vse to podeliti med zasebnike in številne d.o.o., ki delujejo po podjetniški zakonodaji – tudi s ciljem povečanja dobička. Na ta način po njenem mnenju dobivamo "profitno zdravstvo". Pri tem je omenila 14 primerov koncesij v interesu zasebnikov, ki zdravstvo spreminjajo v profitno dejavnost. Koncesije naj bi dobile družbe Derma san iz Celja, Nevromed iz Velenja, Sanomed iz Sežane, Biro usluga iz Dravelj, Zdravilišče Rogaška Zdravstvo, Radics iz Maribora in druge. Tudi programi sedanjih koncesionarjev naj bi se prenesli na profitno dejavnost oz. na zasebnike in d.o.o.

V gibanju so prepričani, da se nadaljuje stihijsko in nekontrolirano podeljevanje koncesij. Zahteva, da se odpravijo negativne posledice dosedanje privatizacije zdravstvenih domov in bolnišnic, ki se odražajo v slabši dostopnosti do zdravstvenega varstva, slabši kakovosti zdravljenja, dražjem zdravljenju in zlorabah zaradi mešanja javnega in zasebnega.

Zdravniška zbornica odgovarja

Gibanje opozarja, da je zdravstvo tik pred tem, da se sesuje, ker streže ministrica apetitom zdravniškega lobija, enako kot pred njo njen kolega, bivši minister Andrej Bručan.

Na navedbe omenjenega gibanja so se na Zdravniški zbornici odzvali z besedami, da so zdravniki in zobozdravniki koncesionarji sestavni del javne zdravstvene mreže, koncesije pa prejemajo za opravljanje javnih storitev. "Javni zdravstveni zavodi in koncesionarji tako skupaj in pod enakimi pogoji zagotavljajo bolnikom enako dostopnost do zdravstvenih storitev. Podeljevanje koncesij torej ni privatizacija, saj koncesionar še naprej ostane del javnega zdravstva in nadaljuje delo v javnem zdravstvu,“ so poudarili.

Zapisali so, da so za organizacijo zdravstvenega varstva na primarni ravni odgovorni predstavniki lokalne skupnosti pod vodstvom županov in lahko s podelitvijo koncesij zagotovijo ustrezno število zdravnikov v kraju. Dodali so, da zdravniki in zobozdravniki koncesionarji poleg znanja in dela namenjajo finančna sredstva za dosego čim boljše kakovosti zdravstvene oskrbe državljanov.

Pravijo, da se socialna pravičnost in dostopnost do zdravstvenih storitev z uvajanjem koncesionarskega dela nista zmanjšali. "Bolniki, ki imajo urejeno zavarovanje, za storitve, ki jih financira zavarovalnica, ne plačujejo niti v javnih zavodih niti pri koncesionarjih. Storitve so tudi pri koncesionarjih financirane iz javnih sredstev. Bolniki v javnih zavodih in pri koncesionarjih plačujejo le za storitve, ki jih zavarovalnica ne priznava,“ so še zapisali.


UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • 20

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tonček Balonček
06. 08. 2008 08.19
Tako sanjske ministrice še nismo imeli, ona je strokovnjak, "čuti" zdravstvo z uporabnikove plati, zadeve bo uredila, napeljala inštalacije kot se šika itd. Take ne bo več, bravo, še en mandat!! Ha, ha, ha!!! Take anarhije v zdravstvu od Bolnice Franje dalje še ni bilo!!
vetlan
05. 08. 2008 19.52
roman7591, hodimo k zdravniku (čeprav bolj malo, ker obstaja možnost, da zboliš na živcah ali postaneš morilec), ni potrebe, da karkoli pišejo. Nismo slepi ali neumni. "Zdravstvo pred razsulom" je še milo rečeno.
User404848
05. 08. 2008 19.21
Kakšna neumnost, da je zdravstvo tik pred razsulom. To lahko pišejo ljudje, ki sejejo strah in bi radi z lažnimi obljubami prišli do tako željenega položaja. Mislim, da bi morali politiki s svojim premoženjem jamčiti, da bodo izpolnili predvolilne obljube in potem bi bilo s sajenjem rožic in poslušanjem Grimsovih pravljic konec. Zdravstvo se ne more razsuti že zato, ker od njega zelo dobro živi ogromno Slovencev, ki bi ostali brez prihodkov. Bistvo je, da bi morale biti pokojnine in najnižje plače bistveno višje, saj tisti, ki mesečno prejemajo 300 do 400 eurov ne morejo plačati niti položnic, kaj šele, da bi si privoščili kakšen priboljšek. Tisti, ki pa pišejo take članke in se grejo pravičnike pa imajo polne ritke in lepo živijo na račun obubožanega ljudstva. Naj ti pisuni povejo koliko so njihovi mesečni prihodki, da bojo ljudje vedeli kdo se bori za njih. Star pregovor pravi:"siti lačnemu ne verjame" in to še danes drži. Dokler se ne bodo delavci povezali in enotno nastopili, tako kot sindikat zdravstva, šolstva in javne uprave, ne bodo dosegli nič. Če bi bila najnižja pokojnina in plača 1000 eurov, kar bi bilo v Sloveniji možno, če ne bi pošteni politiki in njihovi podrepniki toliko kradli, bi si vsi ljudje z lahkoto privoščili zdravstvene usluge, dokler pa strokovnjaki, taki kot je uslužbenec na UKC nakazujejo v tujino 150.000 eurov, obrambno ministerstvo nakaže 500.000 eurov firmi kar tako, za "štos", provizije od orožja (Patria), da ne govorim o krajah družbenega premoženja pa so to le sanje za naivne.
vetlan
05. 08. 2008 17.49
Barabe lažnjive.
User320839
05. 08. 2008 15.34
haha lopovi sami lopovi eni in drugi, jao