V uredništvu 24UR pripravljajo Eko rubriko, niz okoljevarstvenih prispevkov, v katerih bodo obravnavali problematiko odpadkov. Rubrika o ozaveščanju in varovanju okolja bo v oddaji 24UR ob 19. uri na POP TV, s prispevki bodo skušali gledalcem na poučen, zanimiv, razumljiv in zabaven način ter na konkretnih primerih na terenu celovito predstaviti, kako hudo breme za človeštvo so odpadki, kako ravnati z njimi in zakaj. Podali bodo tudi nasvete, kaj lahko sami storimo za čim lepši jutri.
Prispevke pripravlja novinarka 24UR Eva Kobe, ki se je osredotočila na največjo okoljsko težavo Slovenije – na divja odlagališča, ki jih je po državi najmanj 50.000. "Polovica jih je nevarnih, ogrožena je podtalnica, njive za hrano. Šla sem po sledeh, da bi ugotovila, zakaj ljudje smeti še vedno vozijo v naravo. Izpostavili bomo primere dobre prakse, okoljske iniciative, prizadevanja številnih ljudi, prikazali, koliko smo osveščeni, kje so potenciali. V rubriki bomo zaobjeli, kje smo in kaj vse lahko s skupnimi močmi storimo za naše okolje," je povedala.
Z ekipo se je podala po Sloveniji in si na petih različnih lokacijah ogledala odlagališča na črno z nevarnimi odpadki. Zanimalo jo je, zakaj so lokacije tako mikavne. Je kriva pomanjkljiva okoljska zakonodaja, inšpektorji, ki premalo intenzivno opravljajo nadzor nad onesnaževalci in praktično ne izrekajo sankcij? Je razlog v prenizkih kaznih za posameznike, ki na črno odlagajo smeti, ali v visokem plačilu za oddajo večje količine kosovnih in gradbenih odpadkov v centre za zbiranje in predelavo? Po gorenjskih gozdovih so z lovsko družino nastavili tudi kamere in prežali na tiste, ki bi v naravo pripeljali smeti.
"Med snemanjem sem ugotovila, da je v Sloveniji cel kup posameznikov, ki ogromno prostega časa porabijo za skrb za okolje in za pozivanje pristojnih služb k ukrepanju. Polno ljudi, ki se sami organizirajo in počistijo divja odlagališča. Ekologi, gozdarji, lovci in drugi ljubitelji okolja. Povabili smo jih pred kamero. Dan bomo preživeli s Petro Matos, pobudnico akcije Očistimo Slovenijo v enem dnevu, ter pokazali, kako se da živeti in nakupovati brez embalaže in kako pravilno ločevati odpadke," je pojasnila Eva Kobe, ki ji kolegi v redakciji 24UR v šali rečejo kar "urednica smetarske redakcije", ker tako pozorno preučuje in spremlja problematiko odpadkov.
Kako je drugod?
Eko rubrika bo tudi prikazala, kako se z odpadki ukvarjajo drugje, in prikazala primere dobre prakse. Obiskali so avstrijski Dunaj, kjer so imeli hude težave s smetmi, potem pa so v štirih letih naredili revolucijo. Prikazali bodo mesto, ki ima največ psov na prebivalca v Evropi, a preventivno tudi "waste watcherje", ki prežijo na onesnaževalce in pišejo kazni. Kar sedem milijonov evrov so vložili v obsežno in odmevno kampanjo o razumnem ravnanju z odpadki, povečali količino košev za smeti in uvedli za vse popolnoma brezplačno prinašanje odpadkov v predelovalnice. Obiskali so sežigalnico in ugotovili, kako jim uspe stoodstotno izrabiti odpadke in pridobivati okolju prijazne energente.
Poleg sistemskih rešitev bodo v oddaji 24UR na POP TV pogledali na tematiko tudi s povsem človeške plati. "Ugotavljala sem, da je veliko v mentaliteti naroda, predvsem pa v vzgoji. Šli smo tako v vrtec in med druženjem in pogovorom z otroki hitro ugotovili, da je njihova ozaveščenost visoka. Tudi to je dobra in vzpodbudna popotnica za naprej," je še dodala Eva Kobe.
V petek bo Ekokaravana na Štajerskem
V petek, 24. februarja, pa na Štajersko prihaja Ekokaravana, v sklopu katere bodo ustvarjalne delavnice za otroke, prebirali bodo ekopravljice, prirejali bodo nagradne igre, izdelovali torbe, izmenjevali oblačila, se učili pravilnega ločevanja in se predvsem zabavali. Organizatorji tako vse vabijo v mariborsko dvorano Štuk v petek od 15. do 19. ure, naj se jim pridružijo.
KOMENTARJI (49)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.