Slovenska ljudska stranka (SLS) meni, da so zamenjave vodij gospodarskih družb, tudi v večinski državni lasti, nekaj povsem običajnega in logičnega. Po mnenju SLS je vse ostalo golo sprenevedanje, tudi javni razpisi za direktorje teh družb so le pesek v oči, za katerim naj ne bi stalo politično kadrovanje.
''V SLS smo zaskrbljeni nad državo, ki bo direktorje največjih in strateških gospodarskih družb v državni lasti iskala prek javnih razpisov, saj se najbolj sposobne menedžerje najlažje najde prek t. i. metode 'head-huntinga','' so zapisali v današnjem sporočilu za javnost.
Po mnenju SLS bi bilo ''prav, da se v Sloveniji končno nehamo sprenevedati glede kadrovanja, ki je v pristojnosti vlade oziroma Republike Slovenije kot lastnice v posameznih gospodarskih družbah, saj je prav, da kot odgovoren lastnik izbere najbolj kompetentne menedžerje za vodenje posamezne družbe''. Za to pa po njihovem mnenju javni razpis ni potreben in pomeni le nepotreben postopek.
Kaj se je zgodilo v primeru SŽ?
Medtem pa se je v Bruslju minister za promet Patrick Vlačič odzval na nezadovoljstvo predsednika Boruta Pahorja zaradi imenovanja Matica Tasiča za novega generalnega direktorja Slovenskih železnic brez javnega razpisa.
"Odločitev je sprejel nadzorni svet. Nadzorni svet je avtonomen in odgovoren za svoja ravnanja. Pojavljale so se neke teze, da lahko država vpliva na nadzorni svet. Seveda lahko - lahko ga zamenja, če se ne strinja z njegovo odločitvijo," je dejal minister.
Neposrednega vpliva vlada po ministrovem mnenju na odločitev nadzornega sveta nima, zato ker oni tudi finančno odgovarjajo za svoje ravnanje. "Nadzorni svet se je nekaj odločil, premier pa ima drugačno politiko pri imenovanju - v smislu, da so javni razpisi tista prava rešitev," je povedal minister.
"Saj tukaj je zagotovo pot, ki je dobra za Slovenijo," sicer meni Vlačič. "Javni razpisi so dobra stvar, ampak očitno se je tukaj nadzorni svet zaradi različnih razlogov odločil drugače. Sklep vlade govori na eni strani o javnem razpisu, na drugi strani govori o drugih možnih dobrih praksah. In nadzorni svet se je odločil za to drugo pot," je pojasnil. Kako se bo vlada kot lastnik na to odzvala, bo po ministrovih besedah jasno na seji vlade.
Kraljič je odstopil zaradi pomanjkanja časa
O odstopu Petra Kraljiča iz nadzornega sveta pa je minister dejal, da je Kraljič odstopil, ker se nima časa udeleževati sej, o čemer priča tudi to, da se je od štirih sej udeležil le dveh. "Predlagali bomo novega kandidata kadrovsko-akreditacijskemu svetu in potem bo vlada postavila novega nadzornika Slovenskih železnic," je dejal minister.
Premier Borut Pahor je v sredo izrazil nezadovoljstvo zaradi imenovanja novega generalnega direktorja Slovenskih železnic brez javnega razpisa. Ministra za promet je prosil, naj preuči vse pravne poti, da se opravi javni razpis. Vlačič je pojasnil, da lahko na podlagi sklepa vlade nadzorni svet izbere tudi drug primeren način imenovanja.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.