Brez ograj, ki Trg republike običajno ograjujejo vsak petek, in s premajhnim številom policistov, ki povrhu vsega niso bili dovolj dobro opremljeni. Varnostna ocena ni bila ustrezna, ugotavlja strokovnjak za policijska pooblastila s Fakultete za varnostne vede Miroslav Žaberl: "Treba bi bilo postaviti ograjo, mogoče že predhodno vpoklicati pripadnike posebne policijske enote ali kaj podobnega."
Predvsem zato, ker bi takšne izgrede lahko predvideli, pravi. "Zavzetje studia na RTV je bil prvi opomin, tole sredino dogajanje je drugi opomin. In Policija bo znova morala poseči po represivnejših oziroma preventivnejših ukrepih, da ne bo takšnih ekscesov," dodaja Žaberl.
Psiholog Marko Polič je nasilni izgred spremljal skozi okno svojega stanovanja v bližini Trga republike. Jasno je, pravi, da so bile na shodu prisotne skupine, ki niso protestirale proti ukrepom, ampak iskale spopad s policisti. "Izkoristile so množico in mogoče tudi malo bolj večerne ure, da so počele stvari, ki pač si jih ne bi želeli. V veliki množici ljudi lahko dobiš neko anonimnost," pojasnjuje Polič.
A se takšni napadi ne bi zgodili, če ne bi imeli podpore množice, poudarja sociolog Gorazd Kovačič. "Ta množica je bila zelo konfliktno razpoložena in nezadovoljna s celo situacijo v državi. Ko se je zgodil povod, je verjetno tudi podpora množice spodbudila tiste v prvih vrstah," pravi Kovačič.
"Sodimo lahko tiste, ki so se pridružili, ali pa tiste, ki so z veseljem gledali, kaj se dogaja," še opozarja Žaberl. In čeprav se domnevni organizator, kranjski mestni svetnik Zoran Stevanović, brani, da so ob prvem incidentu njegovi somišljeniki shod zapustili in da z izgredniki nimajo nič, Žaberl poudarja - vsi, ki k takšnim protestom pozivajo, morajo računati na eskalacijo.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.