Poslanska skupina Slovenske nacionalne stranke (SNS) je vložila zahtevo za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma o uveljavitvi Lizbonske pogodbe, ki jo je DZ ratificiral v torek. V SNS so znova poudarili, da ne želijo blokirati ratifikacijskega postopka, ampak zgolj verjamejo, da bi se o tako pomembnem vprašanju morali izjasniti vsi državljani. Naknadni zakonodajni referendum lahko predlagatelji zahtevajo, potem ko je DZ že ratificiral mednarodno pogodbo, a ta še ni stopila v veljavo. O predlogu SNS bo zdaj odločal DZ. Izidi takšnega referenduma, ki ga v Sloveniji sicer še ni bilo, bi bili zavezujoči. V Sloveniji velja, da v primeru zavrnitve zakona na zakonodajnem referendumu DZ vsaj eno leto ne more sprejeti drugačne odločitve.
Po predlogu SNS bi se referendumsko vprašanje glasilo "Ali ste za to, da se uveljavi Zakon o ratifikaciji Lizbonske pogodbe, ki spreminja Pogodbo o Evropski uniji in Pogodbo o ustanovitvi Evropske skupnosti, ki ga je sprejel Državni zbor Republike Slovenije na 35. redni seji dne 29.1.2008?"
Čestitke Pötteringa
Predsednik Evropskega parlamenta Hans-Gert Pöttering je medtem čestital Sloveniji ob ratifikaciji Lizbonske pogodbe. Po njegovem prepričanju gre za pomembno odločitev, ki Evropo še bolj usmerja v prihodnost. Prepričan je, da je odločitev DZ vzpodbuden signal za nadaljevanje ratifikacijskega procesa.
"Zgodnja ratifikacija Lizbonske pogodbe v Sloveniji kot predsedujoči Evropski uniji je odraz pomena, ki ga članice pripisujejo ratifikacijskemu procesu, ter vzpodbuden signal, da obstaja močna volja za njegov čim hitrejši zaključek. Čestitam Sloveniji za odločitev, ki bo Evropo potisnila še bliže prihodnosti," je poudaril Pöttering.
Türk: Odpira se intenziven proces
Ratifikacijo pozdravlja tudi predsednik države Danilo Türk. Po besedah predsednika se tako "odpira intenziven proces", ki naj bi se po pričakovanjih uspešno končal do konca leta. Že sedaj pa je po njegovem mnenju potrebno razmišljati o implementaciji nove, reformne pogodbe EU ter predvsem o tem, kako jo približati državljanom EU.
Poleg tega se je potrebno zavedati, tako Türk, da pravni akti sami po sebi ne zagotavljajo tiste kakovosti integracije, ki jo EU potrebuje, ter odgovorne vloge EU na svetovnem prizorišču. "In vse to lahko nastane samo, če bomo državljani Evrope razvili skupno politično voljo za takšen napredek Evrope," še poudarja predsednik republike.
MZZ in Svez pozdravljata ratifikacijo
Tudi v službi vlade za evropske zadeve (Svez) in na zunanjem ministrstvu so pozdravili torkovo ratifikacijo Lizbonske pogodbe v državnem zboru. Kot so sporočili iz Sveza, je Slovenija z ratifikacijo nove, reformne pogodbe Unije podprla EU, ki bo lahko učinkovitejša pri odločanju, bolj demokratična in pregledna pri svojem delovanju ter bolj enotna v zunanjih odnosih. "Podprla je Evropsko unijo, ki bo bolj povezana, zlasti pa se bo lažje spopadala z novimi svetovnimi izzivi," so še zapisali v sporočilu za javnost.
SMS: Začetek krepitve demokratičnosti EU
V Stranki mladih Slovenije so prav tako pozdravili ratifikacijo Lizbonske pogodbe v slovenskem parlamentu. "Veseli smo, da je do ratifikacije v Sloveniji prišlo kmalu in brez nepotrebnih zapletov in upamo, da bodo druge države kmalu sledile. Ne gre pa pozabiti, da je to šele začetek procesa poglabljanja in krepitve demokratičnosti Unije in da moramo tudi v Sloveniji k temu pripomoči po svojih najboljših močeh," je ob ratifikaciji pogodbe dejal Darko Krajnc.
Novi koraki k Lizbonski pogodbi
Francoski senatorji so medtem podprli spremembe ustave, s katerimi bodo parlamentu omogočili ratifikacijo Lizbonske pogodbe, kljub kritikam, da bi o njej morali odločati na referendumu. Na Slovaškem pa opozicija grozi, da se bo glasovanja v domačem parlamentu vzdržala in tako onemogočila ratifikacijo nove reformne pogodbe EU.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.