SNS bo podprla interpelacijo zoper ministrico za notranje zadeve Katarino Kresal, je danes napovedal predsednik SNS Zmago Jelinčič. "Interpelacija pa ni tako pomembna kot sama problematika. Govora je o t. i. izbrisanih, vendar izbrisa ni bilo," je dejal in dodal, da se je "državljanstvo prodajalo za isto ceno kot pol kilograma mesa".
"Upam, da bo interpelacija uspela, želim si, da bi," je na današnji novinarski konferenci v DZ dejal Jelinčič. Opozoril je, da izdajanje odločb t. i. izbrisanim pomeni tudi nadaljnje zahteve po odškodninah, po njegovem mnenju pa "se pri tem še ne bo ustavilo".
Slovenska zakonodaja je bila v času po osamosvojitvi po Jelinčičevih besedah deklarirana kot najboljša in najbolj odprta na svetu, "saj je dovolila vsakemu, ki je želel, da se deklarira ali za tujca z začasnim bivališčem, za tujca s stalnim bivanjem v Sloveniji ali pa za državljana". Kot je dejal predsednik SNS, je državljanstvo stalo 600 tolarjev, "kar je bilo približno toliko kot pol kilograma telečjega mesa".
S tem se po njegovih besedah pokaže, koliko ljudje, ki nudijo državljanstvo za tako ceno, sploh cenijo lastno domovino. "Tudi današnja slovenska politika malo ceni svojo domovino. Ne čudim se, če bo kakšna od političnih strank v eni od svojih naslednjih odlokov določila hrvaški jezik kot drugi obvezni jezik v Sloveniji," je dejal Jelinčič.
Opozoril je tudi, da so med t.i. izbrisanimi tudi devet let stari otroci, ob čemer se sprašuje, kako je to mogoče. Mladoletnih naj bi bilo po njegovih besedah okoli 5000.
"Slovenija pa ima res izbrisane, in sicer skoraj 79.000 izbrisanih iz evidence delovnih mest in okoli 262.000 izbrisanih iz evidenc normalnega življenja. To so ljudje, ki so na pragu revščine ali že pod njo," je dejal Jelinčič. Po njegovem mnenju pa "gospode v vrhu" zanimajo tisti, ki mislijo, da jim bodo lahko dali glasove na naslednjih volitvah.
Ali Slovenija sploh hoče biti pravna država?
Medtem ko se med političnimi opcijami krešejo mnenja glede odločb izbrisanim, pa je Društvo izbrisanih objavilo "poziv razumnim ljudem" z naslovom "Ali Slovenija sploh hoče biti pravna država?", sprejet na sobotni skupščini Društva izbrisanih prebivalcev Slovenije.
''Potem ko je po začetnem izmikanju uresničitvi odločb Ustavnega sodišča, za kar sta bili odgovorni še Drnovškova in Ropova vlada, in po njihovem štiriletnem popolnem ignoriranju s strani Janševe vlade sedanja vlada že ob svojem nastopu obljubila takojšnjo in brezpogojno uresničitev odločb Ustavnega sodišča, na volitvah poražena desnica iz politikantsko-špekulativnih razlogov ponovno razpihuje nestrpnost nasproti izbrisanim,'' so zapisali.
Kot pravijo v društvu je najhuje, ''da se že kažejo prvi znaki, da bo tudi levica pred to nacionalistično histerijo ponovno začela popuščati, tako kot se je to zgodilo že v letih 2003-2004.'' S tem bi se po njihovo izkazalo, da Slovenija noče biti pravna država.
Ponovno tudi sporočajo, da bi bil sprejemljiv ''tudi zakon o nekih pavšalnih odškodninah, s tem da bi seveda vsak, ki je prav zaradi izbrisa utrpel večjo škodo in ima za to ustrezne dokaze, to lahko iztožil pred sodiščem''. Kot pravijo je pa to tako težko in zapleteno vprašanje, da ga je najprej treba temeljito proučiti in že zato, pa seveda tudi zaradi sedanje hude ekonomske krize v tem času še ni zrelo za odločanje. Najprej je treba izvršiti to, o čemer je bilo že zdavnaj razsojeno: vrnitev statusa, vztrajajo.
Mladi forum podpira Kresalovo
Mladi forum Socialnih demokratov podpira izdajanje dopolnilnih odločb izbrisanim. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, Mladi forum SD podpira ministrico Kresalovo in celotno koalicijo, da se je končno začelo reševanje problema izbrisanih. "Ne gre spregledati dejstva, da je za izbris kriva takratna vladajoča politična elita in da še sedaj niso odgovarjali za nezakonito dejanje."
Po njihovem mnenju je največja opozicijska stranka SDS "še enkrat dokazala, da ima težave z razumevanjem demokracije, s tremi vejami oblasti, ki so med seboj ločene na izvršno, sodno in zakonodajno, ter težave z razumevanjem človekovih pravic, ki po njihovem veljajo le za nekatere". V Mladem forumu se tudi sprašujejo, kako lahko SDS zahteva interpelacijo zoper ministrico Katarino Kresal, ko pa ta le izpolnjuje razsodbo ustavnega sodišča.
Obenem v podmladku SD izražajo presenečenje nad izjavami Mlade Slovenije, "za katero se več ne ve, ali so podmladek NSi ali SNS", ter zaskrbljenost, "da v slovenski politiki tudi v prihodnje ni videti, da bi mladi zrasli v politične odločevalce, ki bodo udejanjali politiko dialoga in konsenza".
Iz podmladka NSi so namreč v ponedeljek sporočili, da so zaradi izdajanja odločb izbrisanim zgroženi, ter ob tem ocenili, da "denar bolj potrebujejo študentje kot t. i. izbrisani, ki so izdali državo".
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.