Sporočil je tudi, da se SNS drži svojih načel, da je vedno bila konstruktivna opozicija in je podpirala ideje, ki so bile v korist naši državi in državljanom, obenem pa je zavračala in se borila proti vsem poskusom škodovanja lastni državi.
Še v ponedeljek se je Jelinčiču zdela ideja Bratuškove dobra
Po odstopu Marjana Šarca prejšnji teden so namreč že stekli pogovori o morebitnem oblikovanju nove vlade, ni pa še jasno, ali bo komu tudi uspelo sestaviti vlado.
V ponedeljek sta med strankami zaokrožili dve povabili za pogovore o morebitni sestavi nove vlade. Najprej je vabilo vsem parlamentarnim strankam, razen SDS, poslala stranka SAB, nato je vabila poslal še prvak največje parlamentarne stranke SDS Janez Janša.
Bratuškova je stranke pozvala k razmisleku o oblikovanju nove, projektne vladne koalicije, ki bi volitve zamaknila za toliko časa, da bi jim uspelo sprejeti spremembe volilne zakonodaje in morda nekatere nujne zakone.
Še v ponedeljek se je Jelinčiču zdela ideja Bratuškove dobra, v izjavi za medije je napovedal tudi, da se bodo pogovorov z Bratuškovo udeležili.
DeSUS na vse pogovore o formiranju vlade, a se pripravlja na volitve
Na drugi strani se bo stranka DeSUS udeležila pogovorov tako pri SDS kot SAB. Po besedah predsednice Aleksandre Pivec pa je preveč odprtih vprašanj, vsebinskih kot ideoloških, da bi že danes lahko govorili o tem, katera od obeh možnosti je zanje bolj realna. Še vedno pa je stališče stranke, da so v tem trenutku najbolj naklonjeni volitvam, je dodala.
"Pripravljamo se na volitve, istočasno pa se bomo šli pogovarjat o vsaki možnosti sestavljanja vlade, ki bo prišla na mizo," je dejala Pivčeva. V prvi fazi pa bodo po njenih besedah predvsem prisluhnili, kakšne so ponudbe.
"Danes ne morem povedati popolnoma nič več kot to, da mi na pogovore gremo, nimam pa nobenega občutka, kaj se bo na teh pogovorih zgodilo, in zato nočem prejudicirati nobene rešitve," je dodala. Sama pripravljenost na pogovore sicer po njenih besedah še ne pomeni popolnoma ničesar, saj ni prepričana, da bi jim ob pestrosti pogledov, ki jih zastopajo stranke, uspelo uskladiti poglede na različna vsebinska vprašanja.
Pri tem je poudarila, da bodo v vse pogovore prav gotovo vstopali s svojimi programskimi izhodišči. "Ko bomo prišli do načelnih ideoloških vprašanj, pa sem prepričana, do bodo precej velika razhajanja in jih bomo težko uskladili," je še ocenila Pivčeva.
Po njenih besedah bodo v DeSUS prav gotovo imeli tudi pogoje glede resorjev, ki bi jih v vsaki prihodnji vladi želeli zasedati. Katera koli vlada bi se oblikovala, pa bi želeli poleg prioritet jasno definirati tudi časovni in finančni okvir, ki bi zagotavljal možnost izvedbe in tudi ročnost za doseganje tistega, kar bi si zastavili. Glede na to, da nobena možnost vlade ne bi mogla biti leva ali desna, ampak sredinska, bi bil njihov pogoj tudi, da se izključujejo vse morebitne izredno ideološke teme in ideološka vprašanja.
Tudi vodja poslanske skupine DeSUS Franc Jurša je dejal, da so po sejah organov stranke povedali, da so zanje prva opcija volitve, ne bodo pa nasprotovali pogovorom o možnosti formiranja nove koalicije. Meni, "da volitev v tem obdobju, kot so ga nekateri načrtovali, ne bo" in da se bo sestavila nova vlada. Ali bo DeSUS zraven, je odvisno od tega, ali bodo povabljeni, in od programa. Kdo bo mandatar, pa bodo morale povedati večje stranke.
Je DeSUS v svoje vrste vabil poslanca SAB Franca Kramarja? 'Gre za nesporazum'
Po besedah poslanca Roberta Polnarja je poslanska skupina DeSUS naklonjena pogovorom o novi vladi, "katero bi pa po naravi zadeve morala voditi stranka, ki ima daleč največ mandatov, torej SDS". "Moja osebna preferenca je, da politični razred, v katerega tudi sam sodim, potem ko sem bil izvoljen v DZ, pove oz. sporoči tistim, ki imajo volilno pravico, da je sposoben odločati. To pomeni, da je sposoben sprejemati odločitev tudi takrat, ko je tesno, ko je zapleteno. To je bistveno boljša rešitev kot predčasne volitve," je prepričan Polnar.
Medtem naj bi v ozadju zaokrožila celo vabila k strankarskim prestopom. Po našim neuradnih informacijah je DeSUS poskusil v svoje vrste privabiti poslanca stranke SAB Franca Kramarja, kar nam je potrdil tudi sam, a je hkrati pojasnil, da ostaja član poslanske skupine SAB, tako pa naj bi ostalo vse do volitev.
Aleksandra Pivec na drugi strani pojasnjuje, da gre očitno za nesporazum, saj naj bi Kramarju, potem ko je bil ta nezadovoljen z nekaterimi odločitvami vodstva stranke, v parlamentu v šali dejala le, da vse poti vodijo v DeSUS.
V šali ali ne, stranki, ki se aktivno pogovarja za sodelovanje v Janševi vladi, bi dodatni poslanec lahko pomenil močnejše pogajalsko izhodišče in celo poznejšo močnejšo koalicijsko podporo.
Bo položaj v novi Janševi vladi dobila tudi SLS?
O sodelovanju v novi desno-sredinski vladi pod vodstvom SDS pa naj bi se pogovarjala celo zunajparlamentarna SLS, nam je potrdil Marjan Podobnik. Kot dodaja, je trenutno najverjetnejša možnost, da bi SLS dobila položaj državnega sekretarja na ministrstvu za kmetijstvo. Prav funkcija v vladi bi bila dobra odskočna deska za ponovno krepitev stranke SLS in njihov vnovični naskok na volitve, po katerih si obetajo vrnitev v državni zbor.
"Najbolj logično je, da je stranka, ki je na parlamentarnih volitvah prejela največji delež, tista, ki je prva potencialna, da oblikuje novo vlado s svojim mandatarjem," pravi Podobnik in dodaja: "Če bi bili naši ljudje potrebni, zato da se pripomore k optimalnemu oblikovanju ekipe, smo seveda pripravljeni sodelovati."
Ali bi to bil morda kar on, Podobnik ne razkriva, neuradno pa se iz evropskega parlamenta v morebitno novo vlado ne bo preselil Franc Bogovič, kar se je tudi ugibalo.
Obžaluje, da prihaja "znotraj programsko sorodnih strank do napadov in žalitev". Kljub temu pa ga besede Ljudmile Novak, da s svojimi destruktivnimi ravnanji desnici najbolj škoduje prav Janša, ne skrbijo: "Matej Tonin resno in odgovorno vodi stranko in verjamem da bodo sprejeli odločitve, ki bodo dobre za državo."
SAB še upa na projektno vlado, a gre v priprave na volitve
V SAB vztrajajo pri pozivu k premisleku o oblikovanju projektne vlade. K njemu vabijo tudi aktualne koalicijske partnerice, saj je vlada izgubila mandat zaradi odstopa premierja, in ne ker bi se stranke sprle, je danes dejala predsednica SAB Alenka Bratušek.
SAB želi s projektno vlado zamakniti predčasne volitve za toliko časa, da bi lahko sprejeli spremembo volilnega zakona in če bi jim uspelo najti konsenz, tudi nekatere druge nujne zakone. Menijo namreč, da izbira med zgolj predčasnimi volitvami ali vlado pod vodstvom SDS ni v nacionalnem interesu. K premisleku so povabili vse stranke podpisnice predloga novele zakona o volitvah v DZ ter DeSUS ali drugače: vse parlamentarne stranke z izjemo SDS.
Na vprašanje, ali ni pobuda SAB optimistična glede na slabe odnose med koalicijskimi partnerji sedanje vlade, je Bratuškova dejala, da je vlada izgubila mandat zaradi odstopa njenega predsednika Marjana Šarca in ne zato, ker bi se koalicijske stranke sprle.
Četudi SDS niso povabili k omenjenemu razmisleku, pa je SDS povabila vse parlamentarne stranke, tudi SAB, na pogovore o koaliciji, ki bi jo vodil Janez Janša. Srečanja je Janša predlagal za petek, in sicer ločeno z vsako stranko posebej. V SAB se bodo opravičili, saj bosta ravno na predviden termin srečanja zasedala izvršni odbor in svet stranke, je v izjavi povedala Bratuškova.
Organa stranke bosta tudi odločila, kako bo SAB delovala naprej, bo pa Bratuškova v petek predlagala začetek priprav na morebitne predčasne volitve. Prepričana je, da so na volitve pripravljeni in da bo njihov rezultat boljši kot leta 2018. Po njenih ocenah bodo na naslednjih volitvah dobili od sedem do osem poslanskih mandatov.
Tudi Židana k Janši ne bo, se bo pa SD v primeru vabila sešel z Bratuškovo
Vabilo SDS pa je danes zavrnil tudi predsednik SD Dejan Židan, saj desnosredinske vlade Sloveniji po njegovi oceni niso prinesle napredka. Če bodo vabljeni na pogovor pri predsednici SAB Alenki Bratušek, pa se ga bodo udeležili, čeprav pri levosredinski vladi ni težava v SD. "Potrebujemo jasno stališče Levice in LMŠ," je pojasnil.
Židan, sicer tudi predsednik DZ, je v izjavi za medije po današnjem sestanku z vodji poslanskih skupin politične stranke ponovno pozval, naj "naredijo to, kar od nas zahtevajo volivci: torej da se ponovno preizkusimo na predčasnih volitvah".
Ob vprašanju, ali se nameravajo udeležiti pogovorov pri SAB, je spomnil, da so že imeli koalicijo, ki je skupaj z Levico štela 52 poslank in poslancev. V nekem trenutku pa so ugotovili, da ni v koaliciji ne Levice ne LMŠ, tako da teh glasov ni več. "Če se tukaj stvari spremenijo, imamo ponovno koalicijo," je pojasnil. Če bodo povabljeni na pogovor k SAB, se ga bodo po napovedi Židana udeležili. "Vendar ni težava v SD. Potrebujemo zelo jasno stališče tako Levice kot tudi LMŠ," je pojasnil.
Levica zavrnila SDS, NSi se bo pogovarjala z vsemi
V Levici so že zavrnili pogovore z Janšo, ali se bodo odzvali povabilu Bratuškove, pa se še niso odločili.
Medtem so v SMC potrdili, da se bodo odzvali Janševemu povabilu na pogovore o novi koaliciji. Predsednik NSi Matej Tonin pa je glede vabil na pogovore v ponedeljkovi izjavi medijem ob robu foruma Kluba slovenskih podjetnikov napovedal, da se bodo z vsemi pogovarjali brez izključevanja.
KOMENTARJI (2560)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.