Kriminalisti so v okviru preiskave gospodarske kriminalitete, korupcije in izsiljevanja, v okviru katere je bilo v torek pridržanih več slovenskih politikov, končali večino hišnih preiskav, pravijo na Generalni policijski upravi. Ob tem policija zavrača namigovanja o "politični zaroti".
V preiskavah so zasegli poslovno dokumentacijo, nosilce elektronskih podatkov in večjo količino orožja. Trenutno je pridržana le še ena oseba, ki jo bodo privedli k pristojnemu preiskovalnemu sodniku. Ta bo odločil, ali bo odredil pripor. Neuradno naj bi šlo za poslanca SNS Srečka Prijatelja, ki naj bi ga včeraj zalotili pri prejemanju 323.000 evrov. Druge osumljence so izpustili, preiskava se bo nadaljevala s pregledom in preučitvijo zaseženih podatkov. Policija bo z vsemi novimi ugotovitvami dopolnila do sedaj posredovana obvestila koprskemu državnemu tožilstvu, ki usmerja predkazenski postopek.
Goršek zanika vpliv politike
Kot je generalni dikrektor policije Janko Goršek v oddaji Svet na Kanalu A dejal: "Kriminalistična preiskava še ni zaključena, v prihodnjih dneh in tednih čaka kriminaliste še veliko dela. A že v tej fazi lahko govorimo o utemeljenih razlogih za sum. Prepričan sem, da preiskovalni sodnik in tožilstvo ne bi sledilo našim predlogom, v kolikor jih ne bi prepričali z argumenti, ki smo jih imeli."
Na očitke SDS, da je policija politično podrejena Kresalovi, je Goršek v oddaji 24UR dejal: "V celoti negiram kakršnokoli vpletanje politike ali ministrice v delo policije v tem konkretnem primeru ali katerem drugem primeru, s katerim se je srečevala slovenska policija v preteklosti. Zagotovaljam, da je policija te postopke izvajala in bo izvajala suvereno, samostojno, brez kakršnegakoli vpliva politike."
Kriminalistična preiskava se bo nadaljevala s pregledom in preučitvijo zaseženih podatkov. Nove ugotovitve bo policija nato posredovala koprskemu državnemu tožilstvu, ki usmerja predkazenski postopek.
''Osumljenci in njihovi pravni zastopniki v predkazenskih postopkih s področja gospodarskega kriminala in korupcije, v katerih so udeležene različne javne osebnosti, postopke pogosto komentirajo kot rezultat politične instrumentalizacije policije in javnosti sporočajo, da so postopki bodisi nezakoniti bodisi polni nedopustnih procesnih napak. Vse tovrstne večje preiskave usmerja državno tožilstvo."
"Pri vsaki za posamezna preiskovalna dejanja (prikriti preiskovalni ukrepi, hišne preiskave in podobno) je potrebna predhodna sodna odredba, ki jo izda sodišče. Dopustnost in zakonitost vsakega tovrstnega preiskovalnega dejanja torej vnaprej poleg policije avtorizirata še dve instituciji: državno tožilstvo in sodišče. Očitek, da so bili kriminalisti politično zlorabljeni za določeno preiskavo, pomeni, da je v 'politično zaroto' vpletena policija, državno tožilstvo in še sodišče. Zato odločno zavračamo tovrstne diskreditacije dela organov odkrivanja,'' so sporočili s policije.
Jelinčič in Časar trdita, da nista bila pridržana
Iz poslanske pisarne SNS so pred tem sporočili, da njihov prvak Zmago Jelinčič ni bil nikoli pridržan. Na Facebook je okoli 11. ure sicer zapisal: "Tu sem, z vami sem!!! Ne dam se. Z mirno vestjo !!" Pred Pogačnikovim odstopom je dejal, da bo po njegovem mnenju minister zagotovo odstopil, "ker bo s tem notranja ministrica Katarina Kresal dosegla svoje in v državnem zboru ne bo razprave o bulmastifih". Iz SNS pa so še poslali sporočilo, v katerem pravijo, da gre za poskus diskreditacije tako Jelinčiča kot ministra Pogačnika, za vsem tem pa stojita LDS in Katarina Kresal.
Tudi v SDS menijo, da so preiskave in odstop ministra reševanje interpelirane ministrice Kresalove. A Goršek je za oddajo Svet na Kanalu A zatrdil, da policija tega trenutka nikakor ni izbrala, da bi ugodila ministrici. Kot je dejal, je bila ministrica o aktivnostih kriminalistične preiskave obveščena, šele ko je bila ministru odvzeta prostost. Pred tem ministrice niso obveščali, je zatrdil.
Je pa Jelinčič podal zahtevo, da se čim prej sestane predsedstvo stranke in na svoji seji obravnava vpletenost Srečka Prijatelja v aktualne dogodke ter sprejme odločitev o njegovi izključitvi iz Slovenske nacionalne stranke ter iz poslanske skupine SNS.
Preiskavo so včeraj sicer izvedli tudi na domu nekdanjega predsednika uprave Luke Koper Roberta Časarja v Pobegih na Primorskem, a ga niso pridržali, je povedal njegov odvetnik Danijel Planinšec. Drugih podrobnosti ni navedel.
Protikorupcijska komisija je dobila prijave glede zemljišč v Sežani
Komisija za preprečevanje korupcije sicer ni prejela nobene prijave, ki bi bila neposredno povezana z včerajšnjo akcijo policije. ''Do sedaj je komisija preučevala samo prijave glede različnih vidikov poslovanja Luke Koper, kjer je v sedmih od 10 prejetih prijav zadeve posredovala Policijski upravi Koper in Okrožnemu državnemu tožilstvu v Kopru. Med njimi tudi prijavo, ki se je navezovala na promet z zemljišči v Sežani, a slednja ni bila take narave, da bi lahko rezultirala v včerajšnji policijski akciji.''
Prijatelj izsiljeval in grozil?
Včeraj so pridržali štiri osebe. Okoli 12. ure naj bi se začele grožnje s strelnim orožjem, če ne bo izplačila denarja. Izsiljevani naj bi s pomočjo policije organiziral primopredajo denarja in v Novi Gorici predal 323.000 evrov. Neposredno po predaji denarja so prijeli osebo, ki naj bi izsiljevala in grozila. Šlo naj bi za poslanca SNS Srečka Prijatelja.
Preverjali naj bi tudi Jelinčiča, Pogačnika in Prijateljevo ženo Aleksandro. Kriminalisti so se oglasili še pri murskosoboškem županu Antonu Štihcu, pod policijskim drobnogledom pa naj bi bil tudi Časar. Po neuradnih informacijah se je preiskava začela s prijavo nekega primorskega podjetnika, najverjetneje iz Luke Koper, zoper Prijatelja, ki naj bi ga izsiljeval. Kdo in zakaj naj bi bil vpleten?
KOMENTARJI (70)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.