Potem ko je ponoči zapadlo od 10 do 50 centimetrov snega, pri čemer so ga največ namerili na Celjskem, Bovškem in Idrijskem, se je obilno sneženje po večini države umirilo. Večjih pošiljk snega v kratkem ne pričakujemo, čeprav se bodo padavine občasno še pojavljale. Na Primorskem in v vzhodni Sloveniji bo občasno deževalo, drugod pa snežilo. Rahel dež in sneg lahko sicer pričakujemo tudi v naslednjih nekaj dneh.
Previdnost na cestah zato ne bo odveč. Na Idrijskem, Notranjskem in Koroškem so morali biti tako ves dan pozorni na poledico, v Vipavski dolini pa so zaradi močne burje prepovedali vožnjo tovornim vozilom. Avtobusi in vlaki so imeli večurne zamude.
Zaradi močnega sneženja so imeli v petek manjše težave tudi na Letališču Jožeta Pučnika Ljubljana. V letalskem prometu je prihajalo do zamud predvsem pri prihodu letal. Večjih težav ni bilo, saj jim je z nenehnim pluženjem vzletno-pristajalne steze uspelo obvladati vremenske razmere.
Več tisoč ton soli in peska
Zimske službe so bile na delu ves dan, na državnih cestah so med petkovim in sobotnim jutrom porabile že 3400 ton soli in 3600 kubičnih metrov peska za posipanje, je povedal Rok Aljaž z Direkcije RS za ceste. Aljaž je dejal, da so se aktivnosti služb začele že v noči s četrtka na petek, prvo pluženje pa so izvedle v petek ob drugi uri. Sodelovalo je okoli 600 ljudi, na cestah pa je bilo približno 280 tovornih vozil in 43 drugih vozil.
Medtem pa so po podatkih Družbe za avtoceste (Dars) plužne in posipne službe od petka zjutraj do sobote zjutraj za čiščenje hitrih cest in avtocest porabile od 2200 do 2300 ton posipnih materialov. V tem času je bilo na delu 165 delovnih vozil, med njimi večinoma plugi, in nekaj več kot 200 delavcev, je povedal predstavnik za stike z javnostmi Darsa Marjan Koler.
Zaradi snega ostali brez elektrike
Težave z dobavo elektrike so imeli tako na območju Krškega, kjer je ponoči za nekaj ur v temi ostalo tisoč gospodinjstev, kot na Celjskem in tudi v okolici Ljubljane. Napake na omrežju led še vedno povzroča tudi v Brkinih, na Razdrtem, v Senožečah in v Ilirski Bistrici.
Žledolom v Brkinih
Na območju Brkinov je medtem žledolom povzročil poškodbe na nekaj več kot 1500 hektarih gozdov na nadmorski višini nad 600 metrov. Največ poškodb je v okolici vasi Artviže, Mrše ter Tatre.
Na Zavodu za gozdove Slovenije ob tem napovedujejo, da bodo njihovi delavci v naslednjih dneh nadaljevali s pregledom poškodovanega območja, šele takrat pa bodo znani natančnejši podatki o poškodbah in škodi, ki jih je povzročil tokratni žledolom. Začeli pa bodo tudi z aktivnostmi za sanacijo poškodovanega drevja.
Večje škode pa sneženje zadnjih dni ni povzročilo v gozdovih drugod po Sloveniji. Podrta so le posamezna drevesa oziroma polomljene posamezne veje, še navajajo na Zavodu za gozdove Slovenije. Obiskovalce gozdov opozarjajo, da naj se v naslednjih dneh zaradi nevarnosti lomljenja vej oz. drevja izogibajo območja poškodovanih gozdov.
KOMENTARJI (163)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.