
V Sloveniji bo po napovedih meteorologov čez noč sneženje postopno slabelo, v četrtek pa bo sneg naletaval le še v nekaterih predelih.
Sneg težave voznikom na cestah povzroča predvsem na Gorenjskem in Štajerskem, kjer ga je zapadlo med pet in 15 centimetrov. Najmanj snega je zapadlo v severovzhodni Sloveniji. Težko pričakovani sneg pa v večjem delu Evrope že povzroča številne preglavice.
V torek in v noči na sredo je najmočnejše sneženje zajelo zgornjo Gorenjsko, zlasti območje Kranjske Gore, kjer je v minulih dneh zapadlo kar okrog pol metra snega. V Zgornjesavski dolini so imeli v torek zaradi mokrega novozapadlega snega tudi največ težav pri oskrbi z električno energijo. Do prekinitve dobave elektrike je prišlo na območju Rateč in Planine pod Golico. Vse do večera pa so bili brez elektrike v Kranjski Gori od elektrarne v Jasni do Vršiča ter mejni prehod Korensko sedlo.
Težave z elektriko tudi na Celjskem
Težave z oskrbo z električno energijo so imeli tudi na Celjskem, kjer je sneženje povzročilo izpad več srednje napetostnih vodov. Ob 7. uri zjutraj je tako bilo brez napetosti 38 transformatorskih postaj, kar pomeni okrog 800 odjemalcev električne energije, ob 11.30 pa je bilo brez električne energije okoli 70 gospodinjstev.
Težave povzroča snežna brozga

Na Policijski upravi Kranj so opozorili, da sta zaprta Korensko sedlo in prelaz Vršič, medtem ko so na mejnem prehodu Jezersko zaradi snega na cestišču potrebne verige.
Sneg je prekril tudi nekatera nižje ležeča območja Koroške. Nekaj snega je v Slovenj Gradcu in v Črni na Koroškem, okoli tri centimetre snega je zapadlo tudi v Radljah ob Dravi in okolici.
Ceste so po zagotovilih Cestnega podjetja Maribor, ki ima svojo koroško bazo v Otiškem vrhu, čiste in normalno prevozne, prav tako policisti niso bili obveščeni o morebitnih težavah v prometu.
Sodra na Goriškem
Dopoldne je belo barvo za kratek čas dobila tudi Nova Gorica z okolico. Okoli 9.15 je namreč zmrznjen dež oziroma sodra pobelila ceste, kar pa večjih težav v prometu ni povzročilo, so povedali na novogoriškem operativno-komunikacijskem centru.

So letos res pripravljeni?
Zimske službe pogodbenih izvajalcev Direkcije RS za ceste, ki upravlja s skupno 5825 kilometri državnih cest, so v stalni pripravljenosti na ukrepanje v primeru sneženja in nižjih temperatur. Tako je bilo v torek in v noči na sredo v času sneženja na tistih območjih Slovenije, kjer je to bilo potrebno, na terenu 299 delavcev zimske službe, so pojasnili na Direkciji RS za ceste.
Zimsko vzdrževanje državnih cest pogodbeno izvaja devet področnih cestnih podjetij, ki tudi skozi leto izvajajo redno vzdrževanje cest. V državnem proračunu je za zimsko službo v tekoči zimski sezoni zagotovljenih 11,66 milijona evrov sredstev, od tega je bilo novembra in decembra lani za zimsko vzdrževanje porabljenih skupno 1,96 milijona evrov.
Na osnovi izvedbenih programov zimske službe na državnih cestah v tekoči sezoni skrbi skupno 1169 delavcev, ki razpolagajo s 382 snežnimi plugi, 219 vlečnimi posipalci, 93 avtomatskimi posipalci in drugo mehanizacijo. Za posipanje imajo predvidenih od 45.000 do 50.000 ton posipnih materialov in okoli 320.000 litrov magnezijeve raztopine.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.