Napovedi vremenoslovcev so se uresničile in večino države je znova prekrila snežna odeja. Največ snega, med 10 in 20 centimetrov, je zapadlo v krajih ob alpsko-dinarski pregradi. Po nižinah Primorske je rahlo deževalo. Čez dan so padavine oslabele in ponekod tudi povsem ponehale.
Ponoči bo rahlo sneženje povsod v notranjosti ponehalo. Najnižje jutranje temperature bodo od –2 do –7, na Goriškem in v Primorju ob burji malo nad 0 stopinj Celzija, napoveduje Agencija RS za okolje (Arso).
Marec bi lahko bil hladnejši od januarja
"Povprečna temperatura zraka v Ljubljani je v prvih osemnajstih dneh marca znašala 3,9 °C, kar je dobri 2 °C manj kot znaša dolgoletno povprečje za ta čas," je dejal naš hišni prognostik Rok Nosan. Hladno vreme pa se bo – kljub temu, da je jutri prvi dan astronomske pomladi – še nadaljevalo.
Kot kaže po trenutnih podatkih, se lahko zgodi, da bo letošnji marec celo hladnejši od osrednjega zimskega meseca januarja. "Kar bi bilo zares ekstremno, saj se svetli del dneva v tem delu leta najhitreje daljša in je sonce v marcu že precej močnejše, kot v januarju. V zgodovini meteoroloških meritev takšnega primera pred letošnjim letom še nismo imeli," je še pojasnil Nosan.
V četrtek nas bo razveselilo sonce
Jutri bo sprva pretežno oblačno, popoldne se bo predvsem v zahodnih krajih delno zjasnilo. Najvišje dnevne temperature bodo od 0 do 5, na Primorskem okoli 9 stopinj Celzija. V sredo bo zmerno do pretežno oblačno in večinoma suho vreme. Pihal bo okrepljen severni do severovzhodni veter, na Primorskem zmerna do močna burja.
Burja na Primorskem se bo v torek zvečer znova krepila, opozarjajo vremenoslovci. Najmočnejši sunki bodo na izpostavljenih mestih od torka zvečer do četrtka zjutraj nad 100 km/h. V četrtek bo burja slabela, v petek pa ponehala. Arso je za torek in sredo izdal oranžno opozorilo za jugozahod države.
V četrtek bo povečini sončno, veter bo slabel. Še bo hladno.
Snežne razmere v visokogorju
Nevarnost snežnih plazov je nad nadmorsko višino okoli 1500 metrov trenutno znatna, tretje stopnje. Nižje je zaradi nizkih temperatur in majhne količine novega snega nevarnost majhna, prve stopnje, piše na spletnih straneh Agencije RS za okolje.
Predvsem so nevarna strma pobočja ter območja z napihanim snegom. Tam se lahko že ob manjši obremenitvi snežne odeje sproži snežni plaz.
Ob koncu tedna je v gorah snežilo. Sprva je bila meja sneženja med 800 in 1000 metri nad morjem, nato se je počasi spustila do nižin. V gorah je zapadlo od 10 pa tudi do več kot 30 centimetrov snega, največ v visokogorju osrednjega in vzhodnega dela Julijskih Alp. Nad okoli 1500 metri je bil sneg suh in se je s podlago slabo sprijel, nižje pa sprva moker, zato je povezava med staro snežno odejo in novim snegom boljša. Veter je na izpostavljenih legah novi sneg spihal vzamete, ponekod je spihan do stare podlage, ki je lahko tudi trda in poledenela. Snežna odeja je sicer trenutno večinoma mehka in rahla, predvsem na spihanih mestih in v nižjih nadmorskih višinah, kjer je zapadlo le malo snega, pa trda.
Temperaturna meja 0 stopinj Celzija pa bo ostala pod 1000 metri nadmorske višine.
Zaradi nizkih temperatur in ker ne bo sončnega vremena, bo do srede sneg ostal suh in rahel, le počasi se bo sprijemal in preobražal. V sredo bo veter ponovno delal zamete na zahodnih in južnih straneh grebenov in prelazov. Snežna odeja bo zato potencialno nestabilna, nevarnost snežnih plazov se bo le počasi zmanjševala.
Podrobnejšo vremensko napoved preverite tukaj.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.