V zadnjih letih nam je pogosto že junij prinesel vročino, zato se marsikomu zdijo letošnje temperature nizke, čeprav ne odstopajo veliko od povprečja zadnjih tridesetih let.
Ob vstopu v meteorološko poletje je bilo v preteklosti nekajkrat tudi zares mraz. Kot kažejo podatki Agencije RS za okolje, je bilo najhladneje leta 1962, ko se je četrtega in petega junija dan marsikje začel s slano. Pod ničlo so se temperature med drugim spustile v Šmartnem pri Slovenj Gradcu (–2,3 stopinje Celzija), na Pragerskem (–1,0 stopinja Celzija), v Rogaški Slatini (–0,3 stopinje Celzija) in v Mozirju (–0,2 stopinje Celzija). Še hladneje je bilo na Babnem polju, kjer je bilo skoraj pet stopinj pod ničlo.
Prav tako junija ni bilo prav nič poletno niti leta 1986, ko se je meja sneženja v noči na peti junij spustila pod 1000 metrov nadmorske višine. Na Voglu je zapadlo osem, na Krvavcu deset, na Rogli pa celo 23 centimetrov snega.

Še precej nižje je snežilo desetega junija 1974, ko je bilo na Bohinjskem zabeleženo uradno najpoznejše sneženje v krajih pod 500 metrov nadmorske višine pri nas. Zelo nizko so snežinke na pragu poletja poplesavale tudi 30. maja 2006, ko je v Loškem Potoku zapadlo dobrih 5 centimetrov snega.
Letos sneg prekriva le še naše najvišje vrhove. Na Kredarici so danes zjutraj izmerili 130 centimetrov debelo snežno odejo. Ta se sicer v zadnjih dneh zelo hitro krči, tako da je danes snega več kot tri metre manj, kot ga je bilo 20. maja.
Marsikoga bo verjetno presenetil tudi podatek, da smo v zadnjih 70 letih največ dni s padavinami v večjem delu Slovenije v povprečju beležili prav junija, ko so običajno tudi nalivi najintenzivnejši. Ozračje je namreč ravno v tem mesecu najbolj nestabilno, saj so dnevi najdaljši, sonce najmočnejše, v višinah pa se pogosto še zadržuje hladen in vlažen zrak. In ko sončni žarki čez dan ogrejejo spodnje plasti ozračja, se ustvari velik temperaturni kontrast med nižjimi in višjimi legami, ki je ključen za nastanek ploh in neviht.
V novem tednu bo ozračje vendarle bolj stabilno
Ponoči bo vlažen in nestabilen zrak zapustil naše kraje. Ker bomo pod vplivom bolj suhega severovzhodnega vetra, se nam vse do srede obeta večinoma sončno vreme, le nad hribi bo ob popoldnevih še lahko nastala kakšna kratkotrajna ploha.
Temperature bodo nekoliko nižje kot v teh dneh, kar še posebej velja za jutra, ko bomo v večjem delu Slovenije beležili okoli 10 stopinj ali lokalno še kakšno stopinjo manj. Ob popoldnevih pa lahko v večjem delu Slovenije pričakujemo od 21 do 24 stopinj, na Primorskem, kjer bo pihala šibka burja, pa bo okoli 26 ali 27 stopinj Celzija.
V drugi polovici tedna se bo počasi ogrevalo, a se bo ob tem prehodno spet nekoliko povečala možnost za nastanek popoldanskih krajevnih ploh in neviht. Nato pa bi se lahko nad našimi kraji zgradilo območje visokega zračnega tlaka z zelo toplim zrakom, tako da bi lahko po nedelji temperature marsikje prvič letos dosegle in ponekod tudi presegle 30 stopinj Celzija.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.