Večje količine snežnih padavin lahko povzročajo nevšečnosti tudi na pločnikih. Na strehah stavb se namreč kopiči vedno več snega, pojavijo pa se tudi ledene sveče, ki ogrožajo mimoidoče.
Kaj morajo očistiti lastniki?
Na ljubljanskem inšpektoratu so povedali, da so lastniki dolžni pravočasno odstraniti sveče in sneg z zgradb, ni pa jim treba čistiti pločnikov ob njih.
Kot so pojasnili na inšpektoratu, je leta 2009 po odločitvi ustavnega sodišča v Mestni občini Ljubljana (Mol) nehal veljati odlok o zimski službi. Ta je predvideval, da morajo lastniki zemljišč, stanovanjskih hiš, stanovanj in poslovnih prostorov, v več stanovanjskih hišah pa upravniki, okrog svoje zgradbe odstraniti sneg in led s pločnikov tudi, če gre za javno površino. Od prenehanja veljave odloka mora javne površine čistiti lokalna skupnost, na Molu za to skrbi oddelek za gospodarske javne službe in promet.
Lastniki nepremičnin pa so dolžni poskrbeti za padajoči sneg s streh in ledene sveče na njih. Tako jih na spletni strani Mola pozivajo, naj pravočasno odstranijo sveče in sneg, ki visijo prek streh in žlebov, da ne bodo ogrožali mimoidočih.

Če ne zmorete sami, potem naročite izvajalce
Če se odstranjevanja ne morejo varno lotiti sami, naj za to naročijo izvajalce, kot so pleskarska in krovska podjetja, ki imajo na voljo dvižne naprave. Poleg tega je pred in med odstranjevanjem treba preprečiti dostop do območja, kamor lahko padata sneg in led.
Kaj pa, če na pešca pade sneg ali sveča z vaše strehe?
V primeru, da pade sveča na pešca in ga poškoduje, za to odgovarja lastnik zgradbe.
Ali je možno izreči globe za neočiščene strehe?
Sicer pa v primeru, da lastniki za to ne poskrbijo, inšpektorat nima nobenih možnosti ukrepanja ali izrekanja glob, so še razložili na inšpektoratu.
Sneg lahko celo poruši slabše vzdrževane objekte
Večje količine snežnih padavin lahko med drugim povzročijo tudi porušitev zlasti starejših, slabše vzdrževanih in pomanjkljivo izvedenih ostrešij ter drugih pomožnih objektov, kot so nadstreški, vrtne ute in podobno. Zato so na spletni strani Mola še zapisali, da se v primeru večje količine snežnih padavin takšni objekti dodatno podprejo oziroma da sneg redno in pazljivo odstranjujejo. Sneg ima različno gostoto in tako lahko pol metrska snežna odeja predstavlja obremenitev od 50 kilogramov na kvadratni meter v primeru novega, suhega snega do 200 kilogramov na kvadratni meter v primeru mokrega snega.

Kaj svetujejo v zavarovalnici?
Zavarovalnica Triglav zavarovancem svetuje, da naj, če se soočijo s škodo, naredijo nekaj fotografij nastale škode, preprečijo nadaljnjo škodo, preverijo zavarovano kritje na zavarovalnih policah in v primeru ustreznega kritja prijavijo škodo. Če so razmere varne, naj začnejo s popravilom, istočasno pa poskrbijo, da se do prihoda cenilca zavarovalnice hranijo dokazila o nastali škodi.
Na Zavarovalnici Triglav še pojasnujejo, da v primeru škode, ki jo povzroči teža snega, zavarovanje krije fizično škodo na zavarovani zgradbi in zavarovanih premičninah v njej. Krita je tudi škoda, če sneg vrže ali podre na zavarovano zgradbo kakšen predmet. Škoda je krita le, če teža snega presega 100 kg na kvadratni meter in če je škoda nastala v manj kot 24 urah, odkar je prenehalo snežiti. To pomeni, da zavarovanje ne krije škode zaradi teže snega, če je ta že več dni npr. ležal na strehi, brez da bi ga očistili.
Za lastnika vozila, ki ima kasko zavarovanje, je najenostavneje, da povračilo škode uveljavlja iz naslova kasko zavarovanja, ki krije škodo zaradi uničenja ali poškodovanja zavarovanih stvari, ki je posledica presenetljivih in od zavarovančeve ali voznikove volje neodvisnih dogodkov, ki nastanejo v prometu in mirovanju (npr. padec snega in ledenih sveč) ali zaradi posebnih dogodkov, pa pravijo v Zaravoralnici Triglav.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.