V ponedeljek je ljubljanska Snaga začela deliti nova oziroma bolje rečeno prenovljena opozorila vsem tistim, ki bodo zaparkirali zabojnike za smeti in s tem onemogočili odvoz smeti, ter tudi tistim, ki bodo nepravilno ločevali odpadke. Ker je njihovo obvestilo sprožilo plaz nezadovoljstva med uporabniki, ki se bojijo, da bodo kaznovani predvsem za nemarnost drugih, smo na Snagi preverili, kako bodo dejansko odkrivali tiste prave nemarneže.
Kot prvo na Snagi pojasnjujejo, da Snagini zaposleni obvestil ne puščajo kar vsevprek, pač pa jih pustijo tam, kjer se nepravilnosti pogosto, če že ne stalno, pojavljajo. Ko njihova ekipa na nekem mestu dlje časa opaža težave, jih s temi zelenimi obvestili opozorijo na njihove napake. "Če se bodo nepravilnosti obvestilom navkljub ponavljale, bomo obvestili pristojni organ Inšpektorat mestne uprave MOL, ki nato sproži svoje postopke," pravijo na Snagi.
Obvestilo jemljite kot opozorilo in ne kazen
"Če občan dobi Snagino obvestilo, to torej nikakor ne pomeni, da je oziroma bo kaznovan. Prvič zato, ker je to obvestilo o nepravilnosti, ne pa obvestilo o kazni, in drugič zato, ker Snaga sploh nima teh pristojnosti," pojasnjujejo na Snagi. Te pristojnosti ima že omenjeni inšpektorat. "Preplah, da bo zdaj pol Ljubljane plačalo kazni, je odveč, saj namen obvestil ni uveljavljanje represalij, pač pa občane opomniti, da je upoštevanje pravil nujno za dostojno in kakovostno sobivanje," so jasni na Snagi.
Namen obvestila je torej občanu povedati, da Snaga zaznava neko nepravilnost (na primer odpadke, ki so odloženi v napačni zabojnik, recimo bioodpadki v črnem zabojniku), ga seznaniti s tem, zakaj je to nepravilnost (občinska zakonodaja občanom nalaga, da morajo odpadke odlagati v ustrezne zabojnike, torej jih pravilno ločevati) in mu povedati, kako naj to popravi in kako naj ravna v prihodnje (naj poskrbi, da bodo odpadki v ustreznih zabojnikih in takrat jih bo Snaga tudi odpeljala).
Nekatere nepravilnosti so tudi nevarne oziroma imajo lahko hude posledice. Tako zaparkirane intervencijske poti ne onemogočajo dostopa samo Snagi, pač pa tudi reševalcem in gasilcem. Nevarni odpadki v ali ob zabojnikih lahko škodijo zdravju, povzročijo požar ipd. Neobrezano vejevje zmanjšuje vidljivost pri vožnji, kar poveča možnosti za nesrečo, še dodajajo.
Najprej obveščanje in izobraževanje, šele nato sankcije
Kot zagotavljajo na Snagi, je predpisovanje glob zadnji korak v nizu aktivnosti, ki sledi obveščanju in informiranju. Prav tako so Snagina obvestila le eno od orodij, s katerimi Snaga rešuje težave na terenu. Drugi načini so sodelovanje in dogovarjanje rešitev z upravniki večstanovanjskih stavb, neposredno s posameznimi uporabniki oziroma skupinami uporabnikov in drugi. Kot dodajajo, inšpektorat v Ljubljani še nikoli ni oglobil skupine občanov, torej stanovalcev nekega bloka ali večstanovanjske hiše, pravijo na Snagi in dodajajo, da prav tako inšpektorji MOL niso veliko uporabnikov oglobili.
Morda so zelena obvestila zgolj opozorila in morda Snaga ne bo prehitro opozarjala inšpektorjev, vendar je prav, da ne razmišljamo zgolj o vidiku, koliko smo mi z ločenim zbiranjem odpadkov prislužili Snagi, pač pa imamo v mislih naše okolje. Ločevanje odpadkov je nujno in cenejše, kot je obdelava mešanih odpadkov. Če ne bi ločevali, bi bilo ravnanje z odpadki dražje, kar bi se izrazilo na položnicah, še pravijo na Snagi.
KOMENTARJI (77)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.