Za šolarje so se začele zimske počitnice, zato bo v teh dveh tednih na smučiščih več smučarjev, predvsem otrok. Policisti so na novinarski konferenci na Krvavcu opozorili, na kaj vse morajo biti smučarji pozorni, in kako bodo za večjo varnost skrbele pristojne službe.
Najpomembnejše je zavedanje, da je za varnost na smučišču najprej odgovoren vsak posameznik.
Priprava ...
Preden se odpravimo na smučišče, se moramo ustrezno pripraviti. S tem se bomo izognili marsikateri neprijetnosti in tako poskrbeli za prijetno ter varno preživljanje počitnic ob aktivnostih na snegu:
– poskrbimo za dobro telesno pripravljenost,
– ustrezno izberemo in pripravimo smučarsko opremo
– dobro se seznanimo z mednarodnimi FIS pravili
– izberemo smučišče, ki je primerno našemu znanju in sposobnostim
Smučanje ...
Smučanje bo prijetno in varno le, če se bomo zavedali, da na smučišču nismo sami, in se bomo temu primerno tudi vedli. Spoštovati moramo pravila varnega smučanja, biti obzirni do drugih, previdni in odgovorni:
– spust po belih strminah vedno prilagodimo svojemu lastnemu znanju in psihofizični pripravljenosti
– uporabljajmo ustrezno smučarsko opremo (čelada, očala, t. i. želva, topla oblačila, vzdrževane, ustrezno izbrane in pripravljene smuči, ustrezni smučarski čevlji); čelada je za otroke do 14. leta starosti obvezna
– spoštujmo mednarodno veljavna pravila varnega smučanja oz. FIS pravila
– spoštujmo znake na smučiščih
– upoštevajmo opozorila, odredbe in navodila nadzornikov, policistov in drugih oseb, ki skrbijo za varnost na smučišču
– na smučišču se vedemo obzirno do ostalih uporabnikov smučišča (smučarji, boarderji, otroci s sankami)
– v primeru nesreče ravnajmo pravilno: zaščitimo kraj nesreče in o dogodku čim prej obvestimo reševalne službe, ponesrečencu pa pomagajmo po svojih najboljših močeh
Policisti na smučiščih ...
Policisti bodo med počitnicami skupaj z Inšpektoratom RS za notranje zadeve in Inšpekcijo za žičniške naprave in smučišča izvajali poostren nadzor. Ta bo usmerjen tudi v odkrivanje kršitev vožnje v naravnem okolju (predvsem z motornimi sanmi in terenskimi vozili), pri čemer bosta sodelovali tudi Gozdarska inšpekcija in Inšpekcija za okolje in naravo.
Policisti imajo na smučiščih naslednja pooblastila:
– ugotavljajo kršitve reda na smučiščih zaradi vožnje pod vplivom alkohola, prepovedanih drog ali psihoaktivnih zdravil
– obravnavajo nesreče na smučišču, v katerih se je nekdo hudo telesno poškodoval ali umrl
– opravljajo splošne naloge varovanja življenja in premoženja ljudi
Tudi v gorah velja posebna previdnost
Marsikdo se bo med počitnicami podal tudi v gore. V zimskih mesecih za varen obisk gora potrebujemo dodatno opremo. Ob vsakem izletu v hribe je treba preveriti vremenske in snežne razmere ter upoštevati osnovna gorniška pravila.
– izberimo primerno pot glede na svojo psihofizično pripravljenost in dejstvo, da je svetel del dneva pozimi krajši;
– pozimi je pokrajina spremenjena, zato se raje odločimo za poti, ki smo jih spoznali, še preden jih je prekril sneg
– preverimo in spremljajmo vremenske in snežne razmere ter informacije o nevarnosti plazov (ob močnejšem sneženju in vsaj tri dni po njem se v gore zaradi nevarnosti plazov ni priporočljivo odpravljati)
– s seboj vzemimo brezhibno in delujočo opremo, med katero poleg dodatnih oblačil, tople pijače in energijsko bogate hrane pozimi sodijo tudi dereze, cepin, gamaše, plazovni trojček (plazovna žolna, sonda in snežna lopata) in zaščitna čelada
– napolnimo baterijo mobilnega telefona, saj se v mrazu hitreje izprazni
– po poti stopajmo previdno, bodimo pozorni na možne zdrse, plazove, padce in podobno, izogibajmo se hoji po grebenih, saj je varneje, da jih prečkamo na privetrni strani, nekaj metrov pod vrhom
– med potjo večkrat počivajmo, s hrano in tekočino nadomeščajmo izgubljeno energijo in vodo (spremljamo odziv telesa – če smo preutrujeni, se raje predčasno vrnimo v dolino)
– na poti se vpisujmo v vpisne knjige
– pozimi (in tudi v ugodnejših letnih časih) se v gore nikoli ne podajamo sami, o svojih načrtih pa obvestimo domače in bližnje
– če se zgodi nesreča, pomagajmo (poškodovanega zavarujmo pred dodatnimi poškodbami, mrazom in vetrom in mu nudimo prvo pomoč, o nesreči čim prej obvestimo gorsko reševalno službo na številko 112 ali policijo na številko 113).
Turno smučanje
Turno smučanje predstavlja nevarnost, še posebej, če so smučarji slabo pripravljeni ali ne upoštevajo vremenskih razmer in snežnih razmer oz. opozoril o nevarnostih plazov. Dve največji nevarnosti pri turni smuki sta padec in plaz, zato policisti svetujejo:
– na turno smuko se odpravimo le, če smo dobro psihofizično pripravljeni in če obvladamo ustrezne smučarske tehnike
– na turno smuko se ne odpravimo, če razmere niso primerne za obisk gora
– hitrosti in izvedbo smučarskih prvin prilagodimo stanju snežne odeje, strmini in konfiguraciji terena
– vsak padec poskušamo načrtno in čim hitreje zaustaviti
– na izpostavljenih in izrazito nevarnih odsekih spust raje opravimo brez smuči na nogah
– seznanimo se s problematiko proženja plazov in varovanja pred snežnimi plazovi, natančno načrtujmo vzpon in pozorno opazujemo snežno odejo
– proti plazu največ naredimo s preventivnim delovanjem, zato upoštevajmo lavinske napovedi
– turni smučar mora biti opremljen s popolno varnostno opremo, da lahko ob morebitni nesreči ukrepa učinkovito in pomaga ponesrečencu, saj je slednji odvisen le od prisotnih ob nesreči.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.