Le nekaj besed in trenutek nepazljivosti – sekunda, ki lahko za vedno spremeni življenje. Pisanje SMS-sporočil ali pogovarjanje po telefonu med vožnjo se lahko konča še kako tragično. In najbolj grozno je, da po nesreči časa ni mogoče zavrteti nazaj. Žal večina misli, da se njim kaj takega ne more zgoditi.
Da je dovolj pozoren na cesto in lahko odgovarja tudi na sporočila, meni 25-letni Sandi, ki jih med vožnjo napiše skoraj 20. "Ker se mi enostavno zdi izguba časa. Zdaj lahko odgovorim, zakaj bi šele kasneje," pojasnjuje. Psiholog Marko Polič s Filozofske fakultete pa pravi: "Če piše SMS, potem mora tudi kaj pogledat na svoj telefon, na to, kar dela, kar pomeni, da so med vožnjo še nekere dodatne motnje."
Sandi priznava, da včasih med pisanjem kratkih sporočil ne spremlja vožnje, a še vedno to počne. "Nikoli se ni še kaj takšnega zgodilo, da bi zaradi tega kaj hudega povzročil na cesti," se izgovarja. A Polič je jasen – če preusmerjaš pozornost na vse kaj drugega kot na cesto, bo rezultat lahko zelo verjetna katastrofa. Ljudje se niti ne zavedajo, kaj počnejo, dodaja. Posledice morajo biti katastrofalne, da bi človek spremenil svoje navade.
"Sem že bil enkrat v tej situaciji, ko sem skoraj nekoga povozil zarad tega, ampak mogoče tri dni nisem pisal, potem sem pa spet začel odgovarjati," prizna Sandi. Nekatere druge države so v opozorilo že pripravile kar nekaj bolj ali manj šokantnih posnetkov, kaj se lahko zgodi, ki si jih je pogledal tudi Sandi. A kot pravi, ga je ogled teh videov pripravil le do tega, da bo napisal manj sporočil.
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.