Vlada je na podlagi Strateškega pregleda obrambnega resorja (SPOR) sprejela odločitev o omejitvi števila zaposlenih v Slovenski vojski na 7600. To se je zgodilo prvič v zgodovini države in ni skladno s Splošnim dolgoročnim programom razvoja in opremljanja SV, sprejetim v DZ, pravi predsednik sindikata SV Gvido Novak. Po njegovih besedah namreč dolgoročni program predvideva 8500 vojakov v stalni sestavi.
"V Sloveniji je že uveljavljena praksa, da se javnost preko medijev pripravi na dejanja, ki niso v celoti skladna s predpisi ali so neprijetna in sledijo v bližnji prihodnosti, kar pa je nedopustno, še posebej v primeru prvega vojaka. Kako drugače si lahko razlagamo izjave načelnika generalštaba in obrambne ministrice o plazu in verigi samomorov, ki prejudicirajo dogodke. In celo o izsiljevanjih s samomori. Izjave so verjetno bile podane zaradi že izoblikovanih predvidevanj, kaj lahko prinese izvajanje dejavnosti v Slovenski vojski na podlagi SPOR,“ je prepričan Novak.
Kadrovska konsolidacija, ki naj bi bila po besedah načelnika generalštaba usmerjena v zagotavljanje pogojev za spremembe glede razvoja in opremljanja vojske, se po besedah Novaka ne bi smela izvajati pred sprejetjem novega zakona o obrambi in dopolnitvami zakona o službi v slovenski vojski ter pred sprejetjem kratkoročnega in dolgoročnega načrta. Vendar pa naj bi bile dejavnosti konsolidacije že v zaključni fazi. Prav tako se spreminja 'karakter' vojske – kot pravi Novak, vodstvo glede na prenovljen program prisega na "stabilizacijsko in rekonstrukcijsko delovanje“, kar pomeni, da je njen osnovni namen sodelovanje na mirovnih operacijah.
"Večina zaposlenih v Slovenski vojski se je zaposlila pred vključevanjem Slovenije v mednarodne integracije in predvsem zaradi zagotavljanja obrambe Slovenije. S spremembami karakterja vojske, brez sprememb predpisov, ki opredeljujejo karakter vojske, se je osnovni namen in verjetno tudi visoka morala zaposlenih zaradi samega namena vojske tudi obrnila za 180,“ dodaja Novak.
Pripadnika Slovenske vojske se po novem lahko ob ukinitvi njegovega delovnega mesta premesti tudi na nižje ovrednoteno delovno mesto, je ogorčen Novak. To po njegovem mnenju predstavlja tempirano bombo s stališča posameznika in njegovih pravic. Tempirana bomba pa je, pravi, tudi zmanjševanje vojaških uslužbencev in s tem odpuščanja, saj je to javno predstavljeno kot nekaj samoumevnega in neproblematičnega, v resnici pa grobo krši pravice zaposlenih.
Napredovanje glede na lojalnost?
Težavna so tudi napredovanja. "V Slovenski vojski nikomur ni več jasno, kako lahko posameznik napreduje, v činu ali kot vojaški uslužbenec v razredu in to kljub jasnim določilom v zakonu o obrambi. S tem je dosežena anarhija glede napredovanj, v kateri napredujejo le najlojalnejši, za večino pa to predstavlja veliko negotovost za kariero, posledično tudi ni volje oziroma morale za izvajanje zadanih nalog. Pravzaprav smo v tem trenutku verjetno edina vojska na svetu, v kateri je z ukazom načelnika generalštaba onemogočeno napredovanje pripadnikov,“ pravi Novak.
Inšpektorat za obrambo pa medtem izvaja redne inšpekcijske nadzore na področju, za katerega ni pristojen. Komisija za preprečevanje korupcije je z načelnim mnenjem potrdila takšno delovanje obrambnega inšpektorata kot koruptivno, še piše predsednik sindikata. Področja, za katerega je obrambni inšpektorat pristojen, pa očitno ne nadzira nihče.
"Vse navedeno pa predstavlja smrtonosno kombinacijo za že napovedano verigo samomorov s strani odgovornih za obrambno področje. S takšnim razmišljanjem je vsak, ki se bo boril za svoje pravice, opozarjal na krivice in kršitve, že vnaprej označen za izsiljevalca, pričakuje pa lahko, da bo celo označen kot "potencialni samomorilec"! Takšno početje je nedopustno, saj Slovenija ni v vojni in ni razlogov za prehitre, površne in celo protizakonite odločitve," zaključuje Novak.
V SV zavračajo očitke
V Slovenski vojski zavračajo očitke Sindikata vojakov Slovenije. Tiskovni predstavnik SV Simon Korez je na današnji izjavi za medije dejal, da je predsednik sindikata Gvido Novak podajal stališča "zavajajoče in nekompetentno".
"Površna in nestrokovna ocena Gvida Novaka lahko vzbuja med slovensko javnostjo in še zlasti med pripadnicami in pripadniki SV nezaupanje, to pa ima lahko za posledico nezadovoljstvo in napačno razumevanje stanja in delovanja SV," je opozoril Korez.
Skladno z analizo, ki izhaja iz Strateškega pregleda obrambnega resorja, je Slovenska vojska po njegovih besedah izvedla prvo fazo kadrovske in organizacijske konsolidacije. Ta je bila namenjena prilagoditvi formacij novemu obsegu in strukturi ter razpoložljivim kadrovskim virom.
"Z izvedeno kadrovsko in organizacijsko konsolidacijo odpravljamo ugotovljene pomanjkljivosti, ki so nastajale skozi različne razvojne faze rasti SV v preteklih obdobjih," je poudaril.
Dejal je tudi, da so poveljujoči v SV pozorni in odzivni na morebitne odklone obnašanja pripadnic in pripadnikov SV, še zlasti v primerih, ko so pripadniki SV pri izvajanju del in nalog izpostavljeni povečanim psihofizičnim naporom in stresnim situacijam. To pa sodelovanje in izvajanje nalog v mednarodnem okolju na mednarodnih operacijah in misijah zagotovo je, je poudaril Korez.
Kot je dejal, SV spoštuje pravico njenih pripadnic in pripadnikov do sindikalnega združevanja v skladu z ustavo in zakonom o obrambi. "Ugotavljamo pa, da delovanje omenjenega sindikata ni v skladu s pristojnostmi, ki jih je zakonodajalec dal sindikatom v zakonu o obrambi," je izpostavil Korez.
Na navajanja predsednika Sindikata vojakov Slovenije v zvezi s pristojnostmi Inšpektorata RS za obrambo pa ministrstvo za obrambo odgovarja, da so pristojnosti tega inšpektorata določena v 86. in 87. členu zakona o obrambi. "Skladno s tem inšpektorji za obrambo nadzirajo izvrševanje predpisov na obrambnem področju," so zapisali na ministrstvu.
"Eden izmed temeljnih predpisov je zakon o obrambi, ki ureja tudi poklicno delo na obrambnem področju. Iz tega izhaja, da ugotovitev protikorupcijske komisije, da za inšpekcijo delovnopravnih zadev Inšpektorat RS za obrambo nima pristojnosti, ni pravilna," so v sporočilu za javnost zapisali na ministrstvu.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.