Mlada raziskovalka na Biotehnični fakulteti Mateja Vončina je v magistrski nalogi pisala o neželenih učinkih uporabe zdravilnih rastlin. Ugotavlja, da ljudje povečini zmotno menijo, da so samonikle rastline varne za uporabo, ker izvirajo iz narave. A mnoge rastline so lahko strupene ali škodljive in nabiranje rastlin brez potrebnega usposabljanja je lahko nevarno, opozarja.
V Sloveniji so v zadnjem desetletju zaradi zastrupitve z rastlinami v bolnišnicah zdravili več kot 60 oseb. Največkrat so se zastrupili ponesreči, nekaj je bilo zlorab. Najbolj pogosta je bila zastrupitev z jesenskim podleskom in zeleno čmeriko, večinoma najstniki so užili prevelik odmerek navadnega kristavca, ki povzroča halucinacije. Največ zastrupitev je sicer spomladi in jeseni.
Graf vzrokov zastrupitev:
Čemaž največkrat zamenjajo z jesenskim podleskom, čmeriko in šmarnico
Ob vse bolj množičnem nabiranju čemaža oziroma divjega česna je vse več zastrupitev z jesenskim podleskom in zeleno čmeriko, ugotavlja Vončina. Jesenski podlesek tako kot čemaž zgodaj spomladi požene liste in pogosto rasteta skupaj. Čemažev list ima izrazit vonj po česnu, medtem ko list podleska rahlo smrdi. Listi čemaža so vedno svetlo zeleni, listi podleska so temno zeleni. Čemaž cveti spomladi, podlesek jeseni. Listi čemaža po cvetenju propadejo, listi podleska so vidni še dolgo v poletje. Čebulica čemaža je bela, drobna in ima duh po česnu. Čebulica podleska je temna, dosti večja od čemaževe in smrdi, je opisala ključne razlike.
V magistrski nalogi pojasnjuje, da jesenski podlesek raste na vlažnih travnikih in gozdovih po vsej Sloveniji. Jeseni ima žafranu podoben cvet, plodovi nastanejo spomladi prihodnje leto, ko se tudi razvijejo ozki in mesnati listi, dolgi do 40 centimetrov. Med listi se razvijejo zelene glavice. Vsi njegovi deli so strupeni, najmočnejša strupa sta kolhicin in demekolcin, strupena pa je že voda s šopkom jesenskega podleska. Vsebuje od 0,1 do 0,6 odstotka kolhicina. Odmerek manjši od 0,5 miligrama na kilogram telesne teže povzroči prebavne težave. Pri odmerkih večjih od 0,8 miligrama na kilogram bolniki običajno umrejo. Zastrupitve so težke in lahko usodne, ker se znaki pojavijo šele po nekaj urah, v nekaterih primerih tudi po enem dnevu. Preverite znake zastrupitve!
Šmarnica raste po senčnih gozdovih in grmovnatih pobočjih po vsej Sloveniji. Iz plazeče korenike vsako leto poženejo dva do trije do 20-centimetrski suličasti listi, ki so na koncu ostro zašiljeni. Ima bele ali rožnate cvetove, iz katerih se poleti razvijejo rdeče jagode. Zel šmarnice je izredno strupena, prevelik odmerek povzroči slabost, bruhanje, glavobol, omotico in motnje srčnega utripa, zaznali so tudi motnje pri prepoznavanju barv.
Spomladi večkrat zamenjajo čemaž in čmeriko, saj lahko obe rastlini rasteta na istem rastišču in imata podobne liste. Čmerika večinoma uspeva v visokogorju in je ena izmed najbolj strupenih rastlin.
Tudi preveč čemaža lahko škodi
Po besedah Helene Šircelj z Biotehnične fakultete so večkrat zamenjave, ker nabiralci požanjejo cele površine s čemažem in zajamejo tudi liste čmerike in jesenskega podleska, ki rasteta med čemažem. Zato je bistveno pogostejša zamenjava s podleskom, ki zelo pogosto raste med čemažem, kot s precej bolj podobno šmarnico, ki ponavadi ne raste med čemažem in odžene liste pozneje kot čemaž.
Čemaž vsebuje najmanj 20-krat več vitaminov A, C, E, antioksidantov in snovi pomembnih za človeški vid kot na primer vrtna solata, je ugotovila. Obenem je opozorila, da vsebuje še celo paleto drugih snovi, med njimi so nekatere škodljive v velikih količinah. "Snovi v čemažu med drugim znižujejo krvni pritisk in iz lastne izkušnje lahko povem, da že solatna skledica čemaža občutljivim lahko povzroči vrtoglavico. Zato je poleg zamenjave s strupenimi rastlinami, potrebno opozoriti tudi na posledice prekomernega uživanja čemaža," je poudarila.
Vodja centra za zastrupitve Miran Brvar je dodal, da čemaža ni pametno dajati otrokom ravno zaradi nevarnosti zamenjave s strupenimi rastlinami. "Lani so v zasebnem vrtcu na Jesenicah pripravili za otroke jed iz čemaža in potem jih je nekaj imelo prebavne težave. Bil je velik preplah, ker so starši in zdravnik posumili, da so jih v vrtcu zastrupili. Na koncu se je izkazalo, da je verjetno šlo za virozo, vendar v tem vrtcu zagotovo ne bodo več pripravljali čemaža," je dejal. Dodal je, da bi bilo uživanje čemaža v nosečnosti "tudi zelo neumno", ne priporoča ga starejšim in bolnim, na primer alkoholikom z jetrno boleznijo, ker je potek zastrupitev pri njih težji.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.