Marca letos je v urgentnem centru šempetrske bolnišnice umrl bolnik, ki so ga namesto s kisikom oskrbovali s smejalnim plinom. Večmesečna preiskava je zaključena, zoper več osumljenih oseb pa so novogoriški policisti podali kazensko ovadbo na novogoriško državno tožilstvo. Več informacij in izsledke preiskave je policija predstavila na novinarski konferenci Policijske uprave Nova Gorica.
Marino Pangos, vodja Sektorja kriminalistične policije, je dejal, da so podali kazensko ovadbo zoper sedem oseb za skupno osem kaznivih dejanj s področja povzročitve splošne nevarnosti, ponarejanja listin in povzročitve nevarnosti pri gradbeni dejavnosti. Osumljenci so stari od 37 do 69 let in prihajajo iz območja Nove Gorice, Kopra, Murske Sobote in Celja. Kot je dejal, vsem osumljenim očitajo, da so s svojimi ravnanji ali opustitvijo dolžnih ravnanj dopustili, da je bil v uporabo dan pripomoček, ki je bil neustrezno priključen. V kazenski ovadbi zaenkrat utemeljujejo smrt ene osebe, a je v izdelavi dodatno strokovno mnenje, ki bo odgovorilo, ali je v okviru teh postopkov prišlo do smrti še kakšne osebe, ali pa je kakšna oseba utrpela škodo na zdravju. Kazensko ovadbo bodo potem dopolnili, pravi.
Inštitut obvestil urgentni center, da poškodbe, ki jih je moški zadobil v nesreči niso bile smrtne
Kot je povedal Pangos, je 15. marca predstavnik bolnišnice obvestil upravo o domnevni napaki na inštalaciji. Istega dne je namreč inštitut po opravljeni obdukciji obvestil bolnišnico, da poškodbe, ki jih je moški zadobil v nesreči, niso bile tako težke, da bi povzročile smrt. Nato so sami opravili meritve, pri čemer se je potrdil sum o napaki.
V nadaljevanju je stekla obsežna preiskava. V tej je bilo potrebno ugotoviti osebe, ki so bile neposredno udeležene pri namestitvi sporne napeljave, in osebe, ki so bile zaradi malomarnosti posredno povezane s smrtjo tega pacienta. Preveriti je bilo potrebno tudi vse paciente, ki so bili v spornem času predmet obdelave v tej sporni reanimacijski sobi.
Hišne preiskave, preko 100 obsežnih zbiranj obvestil in dokazov
V sami preiskavi so nato opravili preko 100 obsežnih zbiranj obvestil. Izvedli so devet zaslišanj osumljenih, zasegli obsežno dokumentacijo v bolnišnici in pri vseh osebah, ki so bili povezane z izgradnjo reanimacijskega stolpa, predajo in tudi kakorkoli drugače. Pridobili so tudi obširno dokumentacijo iz zdravstvenih domov, od koder nujne paciente prevažajo v ta urgentni center.
Dva poslovna subjekta nista imela medsebojne pogodbe, zato so stekle hišne preiskave na naslovih teh podjetij. Te so opravili poleti. Zasegli so več listinskih dokazov in dokumentov, računalnike, elektronske nosilce in podatke iz strežnikov. Vse so zavarovali in opravili preiskavo.
Česa so osumljeni?
V tej polletni preiskavi so ugotovili več utemeljenih sumov. Kot pravijo, se je pri eni osebi potrdil sum povzročitve splošne nevarnosti. Ta oseba ni opravila priključitve, čeprav bi morala kot pooblaščena oseba to storiti. Prav tako ni izvedla potrebnih testiranj. Povzročitev splošne nevarnosti očitajo tudi dvem osebam, in sicer zaradi napačne priključitve fleksibilnih cevi. Ti dve osebi nista bili usposobljeni za to delo.
Ena oseba je tudi osumljena ponareditve listine o testiranju sklopk instalacij medicinskih plinov na šempetrski urgenci. Ta ni bila pooblaščena za priklop, medtem pa je osumljena tudi druga oseba, ki je to listino "spravila v promet".
Štiri osebe so v sklopu gradbene dejavnosti osumljene opustitve dejanja iz malomarnosti pri sami izvedbi inštalacije in montaže medicinskih pripomočkov. Dve od teh naj bi neposredno vodili izvedbo, drugi dve pa sta bili zadolženi za nadziranje teh del.
Gre za fizične osebe, ki so delovale v okviru pravnih oseb. Kot je še potrdil, ovadene osebe niso zaposlene v danem centru ali na ministrstvu za zdravje.
Policija sicer še vedno zbira podatke o morebitni soodgovornosti za smrt tega pacienta. V nadaljevanju pa so zaprosili tudi za strokovno mnenje, s pomočjo katerega bodo ugotavljali morebtino število dodatnih smrti, ali posledic za zdravje.
Osumljenim grozi od dveh do osem let zapora. Ovadeni so vsi državljani Slovenije, vsi pa so trenutno na prostosti.
Odziv bolnišnice: Zaposleni so ravnali vestno in v skladu s pravili medicinske stroke
Na izsledke policijske preiskave so se odzvali tudi v šempeterski bolnišnici. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, je preiskava pokazala, da so zaposleni v bolnišnici ravnali vestno in v skladu s pravili medicinske stroke.
"V bolnišnici obžalujemo, da je prišlo do tragične smrti, a smo vendarle pomirjeni, da so naši zaposleni storili vse, kar je bilo v njihovi moči, da bi življenje rešili. Upamo, da bodo nadaljnje preiskave odkrile, kdo je odgovoren, da se kaj podobnega ne bi zgodilo nikjer in nikoli več. Bolnišnica bo, kot je tudi do sedaj, korektno sodelovala z organi pregona še naprej," so zapisali.
Dodali so, da svez zavoda še naprej podpira vodstvo bolnišnice. "Glede na današnje izsledke preiskave bi bila velika zmota in nepopravljiva škoda , da bi svet zavoda ob tragičnem dogodkusprejel ponujen odstop vodstva bolnišnice," so še dodali. Ob tem pa bolnikom zagtavljajo, da so v njihovi bolnišnični oskrbi povsem varni.
Ministrica vesela, da med ovadenimi ni nihče z ministrstva za zdravje in bolnišnice
Na rezultate preiskave se je danes ob robu obiska Splošne bolnišnice Jesenice odzvala tudi ministrica za zdravje Milojka Kolar Celarc. Predvideva, da so bile ovadbe podane zoper izvajalce. "Vesela sem, da med ovadenimi ni nihče z ministrstva za zdravje in bolnišnice," je poudarila in dodala, da je treba stvari prepustiti organom pregona, da pridejo do končnih zaključkov. Verjame, da bo nato sodišče ugotavljalo konkretno, kdo je in kdo ni opravil svojih nalog v tem primeru.
Spomnila je, da je kmalu po tragičnem dogodku tudi računsko sodišče preverilo vso dokumentacijo in postopke v zvezi s šempetrskim urgentnim centrom in ni našlo nobenih nepravilnosti. "Zelo kmalu, ko sem nastopila mandat, sem prav v tem delu delovanja ministrstva napravila tudi številne spremembe, tako pri kadrih tako pri razpisni dokumentaciji, njenem pregledu, nadzornih ekipah in mnogih drugih stvareh, da so vsi ti postopki peljani tako, kot morajo biti," je še dodala.
Kaj se je dogajalo in kje je šlo narobe?
10. marca letos so v urgentni center bolnišnice v Šempetru pri Gorici pripeljali moškega, ki se je poškodoval na delovnem mestu. Med oživljanjem pa je prišlo do zapleta, saj so bolnika namesto s kisikom oskrbovali s smejalnim plinom, zaradi česar je moški tudi umrl.
V preiskavo se je vključila tudi kriminalistična policija, da bi ugotovila, kdo je kriv, da sta bili cevi napačno zvezani. Gre namreč za tehnično napako, saj je bil strokovni potek reanimacije popoln.
Ugotavljali, ali je zaradi tega umrlo več oseb
Kot smo poročali, je preiskava potekala v smeri preiskovanja kaznivega dejanja povzročitve splošne nevarnosti, zaradi katerega naj bi posledično umrlo več oseb. Od 1. januarja letos do 15. marca je bilo v urgentnem centru obravnavanih veliko pacientov, koliko jih je bilo zdravljenih na tem spornem reanimacijskem stolpu pa naj bi pokazala preiskava.
Kriminalisti so preiskovali tudi kazniva dejanja, ki bi bila lahko storjena v času priprav in dogovarjanj za gradnjo urgentnega centra ter sklepanja pogodb, pa tudi med izvedbo del, predvsem pa med izvedbo strojnih inštalacij. Preverjali so tudi izvajanje nadzora nad deli, izdaje ustreznih dovoljenj in prevzem objekta.
Interni strokovni nadzori na šempetrski urgenci sicer niso pokazali napak pri zdravstveni obravnavi bolnikov, preiskovali so sedem primerov. V dveh primerih je bila smrt pacienta potrjena že ob prihodu na urgenco, v ostalih petih pa so bili izidi zdravljenja pričakovani glede na kritično bolne in hudo poškodovane paciente.
KOMENTARJI (162)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.