Pri pomoru čebel na Viru in v širši okolici Domžal je šlo za približno 32 čebelarstev s 500 čebeljimi družinami, zastrupljene pa naj bi bile s fitofarmacevtskim sredstvom. Že konec aprila pa so tudi čebelarji v občini Pesnica opazili večje število mrtvih čebel, kjer so prav tako posumili, da gre za zastrupitev enake vrste.
Na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano od pristojnih služb pričakujejo ustrezno poročilo o dogodku, razloge za pomor v konkretnem primeru Domžal in povzročitelja. Minister Iztok Jarc je med tem naročil pristojnim inštitucijam, da poostrijo nadzor. Znova so tudi opozorili kmete, da uporabljajo zgolj fitofarmacevtska sredstva, ki so registrirana v Sloveniji, upoštevajo pa naj tudi navodila za uporabo teh sredstev.
Zakaj prihaja do tolikšnega pomora čebel pri nas, je težko točno ugotoviti. Janko Božič z Biotehničnega inštituta v Ljubljani je izpostavil predvsem napačen odnos do okolja. Možno je, da določeni ljudje pretirano ali pa tudi nepravilno uporabljajo pesticide, pri čem pa poudarja, da se veliki kmetovalci ponavadi držijo zakonskih omejitev. Pomembno pa je, da o uporabi pesticida kmetje ali kdo drug obvestijo čebelarje.
Problem nastaja tudi pri dokazovanju zastrupitve čebel. Čebelarji morajo namreč vse stroške, povezane z analizami in civilno pravdne stroške glede dokazovanja škode plačati sami. Božič je tak proces označil za žalostnega, saj gre za javno dobro.
Božič je dejal, da smo v Sloveniji postali bolj pozorni na pomor čebel, ker jih dojemamo kot indikatorsko vrsto. Ob primerih pomorov čebel se namreč vedno omenja tudi napoved Alberta Einsteina, da bo štiri leta po izumrtju čebel izumrlo tudi človeštvo.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.