Igor Akrapovič je protestno najavil dvig vsega zadržanega dobička preteklih 27 let – 32 milijonov evrov. Ivo Boscarol je najavil odhod v tujino. Pred kamero nam ni želel podrobneje pojasniti. Poslal nam je le sporočilo za medije: "Po zadnjih dogodkih, ko so nas člani parlamenta pošiljali iz Slovenije, okarakterizirali izplačilo dobička kot davčno utajo in celo pozvali k nacionalizaciji mojega premoženja ... sem nad to državo naredil križ. Odhajam, ker nočem čakati, da bi se mi bilo treba skrivati po gozdovih, ko bo nekdo za mano tekal s titovko na glavi in nabito puško."
Kriv je kratek stavek iz koalicijske pogodbe nove vlade. Da bodo kapitalske dobičke po novem vključili v dohodnino. Titovka, ki jo omenja, leti na Levico in zapis na tvitu njihovega poslanca Miha Kordiša o nacionalizaciji premoženja gospodarstvenikom. Izjave, ki Levici dela veliko škode, je prepričan politični in ekonomski sociolog Gorazd Kovačič.
A za kaj sploh gre? Ne gre za dobiček podjetja, ki je v tem trenutku obdavčen izredno nizko, pač pa za dobiček, ki ga vzame nek podjetnik iz podjetja. Ta naj bi se prištel v njegovo dohodnino. V tem trenutku plačujejo zanj 25 odstotkov davka, ločeno od dohodnine.
Igor Akrapovič nam je sporočil, da si od leta 2007 do 2017 ni izplačal dobička, saj so ga vlagali v širitev podjetja. Prvič po desetih letih si ga je izplačal lani. To leto je postal tudi lastnik 18 metrov dolge jahte.
V podjetju še poudarijo, da zaposlenim vsako leto izplačajo 13. plačo. Lani je bilo tako izplačanih za 3,4 milijona evrov, ki bi lahko bili del dobička, a se je lastnik odločil nagraditi zaposlene za prispevek k uspešnosti. Kar je, mimogrede, čudna navedba, saj delitev dobička v tem primeru ni nič nenavadnega, kot želijo sporočiti iz podjetja, saj vendarle zaposleni prav tako prispevajo k uspešnosti.
Nenavadno je tudi to, da govori Boscarol o protestnem odhodu v Italijo, ko pa vemo, da mora v Italijo za pridobitev licenc za svoje poslovanje s tujino, česar pri nas ne more pridobiti. In zakaj protestira pri morebitnem zvišanju kapitalskih dobičkov, ko pa gre za davke. Te davke, iz katerih je sam pridobil vsaj za 4,6 milijona državnih pomoč in spodbud.
OECD je pregledala naše davke in napisala poročilo, da imamo v Sloveniji najbolj obremenjene z davki prav plače. So na 2. mestu po višini odvedenih davkov. Kapital je šele na 25. mestu po obdavčenju.
Še več, dobiček podjetij, ki je v tem trenutku obdavčen na 19 odstotkov, v resnici podjetniki plačujejo okoli 13 odstotkov, ker imajo toliko olajšav. Kot ocenjuje ekonomistka iz Zveze svobodnih sindikatov Andreja Poje, smo že skoraj mini davčna oaza.
KOMENTARJI (962)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.