Vodja slovenske diplomacije Samuel Žbogar je danes ob prihodu na neformalno srečanje zunanjih ministrov EU v Stockholmu povedal, da sta Slovenija in Hrvaška v pogovorih o reševanju vprašanja meje veliko dela že opravili, a da ga je nekaj še pred njima. Poudaril je, da prihajajo bliže dogovoru, o podrobnostih pa niti tokrat ni želel govoriti.
Tako je minister odgovoril na vprašanja tujih novinarjev v Stockholmu o tem, kako blizu je dogovor, ki bi Hrvaški omogočil nadaljevanje pogajanj z EU. Na dodatna vprašanja, kaj je tisto, kar je še treba opraviti, je ponovil: "Vemo, kaj hoče Hrvaška, in vemo, kaj mi hočemo, tako želimo to sestaviti skupaj, tako da bomo vsi zadovoljni. O podrobnostih ne govorimo niti doma, tako da naj pri tem ostane."
Ob vztrajanju tujih novinarjev, ali je lahko konkretnejši glede tega, o čem se pogovarjajo in kaj so še preostale glavne ovire do dogovora, je minister poudaril: "Imamo dogovor, da ne govorimo o tem, kaj delamo, dokler ne pridemo do točke, ko bosta obe strani zadovoljni z rezultatom."
O napovedi evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna, da bi Hrvaška lahko pogajanja končala do sredine prihodnjega leta, če bo rešen problem s Slovenijo in izpolnjeni določeni kriteriji na področju pravosodja in ladjedelnic, je minister Žbogar menil, da je veliko odvisno od Hrvaške. Minister sicer ne izključuje možnosti, da Hrvaška pogajanja konča do sredine prihodnjega leta. "Upamo, da se bo to zgodilo," je dodal.
Švedski dnevnik Dagens Nyheter je sicer danes objavil pogovor z vodjo slovenske diplomacije, v katerem minister ponavlja, da je premik blizu, da je ozračje pogovorov bistveno boljše kot prej in da je "previden optimist". V podnaslovu članka pa naj bi v prevodu iz švedščine pisalo, da je "Slovenija na robu tega, da bi popustila v nasprotovanju članstvu Hrvaške v EU, zahvaljujoč švedski tihi diplomaciji".
Minister Žbogar se je na to danes v Stockholmu odzval z besedami: "To pa je napačna interpretacija tega, kar se dogaja. To, kar se zdaj dogaja, ni popuščanje Slovenije, to je iskanje rešitve, tako da bo lahko Hrvaška nadaljevala in da bomo hkrati tudi mi dosegli to, kar hočemo, se pravi, nekako našli način za rešitev mejnega vprašanja."
"Prvič, jaz tega ne vidim kot popuščanja. Drugič, za zdaj švedsko predsedstvo ni vključeno, mi ga obveščamo, kaj se pogovarjamo bilateralno, so pripravljeni pomagati, ampak za zdaj niso vključeni v ta proces," je še povedal minister Žbogar.
Jandroković podobno kot Žbogar
"Verjamem, da bosta Slovenija in Hrvaška zelo kmalu našli rešitev, s katero bosta obe zmagovalki," je danes ob prihodu na neformalno srečanje z zunanjimi ministri EU v Stockholmu povedal vodja hrvaške diplomacije Gordan Jandroković. "Smo precej blizu, preostalo je še nekaj korakov, ki jih bomo napravili v času pred nami," je dodal.
Hrvaški minister je tako povedal podobno kot pred njim vodja slovenske diplomacije Samuel Žbogar. Tako kot slovenski minister tudi Jandroković ni želel govoriti o podrobnostih.
Ob dodatnih vprašanjih, ali je lahko natančnejši glede tega, kako blizu dogovora sta državi, je Jandroković povedal le še, da strani zelo trdo delata in da verjame, da bo lahko javnost kmalu obvestil o dogovoru.
Na vprašanje, kaj se je spremenilo v pogovorih med državama, je hrvaški minister odgovoril: "Pogovarjamo se, to je zelo dobra rešitev, ni druge, samo komunikacija, dogovor in situacija, ko bosta obe zmagovalki."
Jandroković je še pojasnil, da Hrvaška tradicionalno prihaja na neformalna srečanja zunanjih ministrov EU kot država kandidatka za članstvo v EU in da bo to priložnost izkoristil za pogovore s kolegi o njihovem napredku, pri čemer bo omenil tudi "napredek, ustvarjen s slovenskimi kolegi pri reševanju vprašanja deblokade in reševanju vprašanja meje med državama".
O tem, ali je realno pričakovati, da bo preboj do načrtovane pogajalske konference Hrvaške in EU 16. oktobra, hrvaški minister ni želel ugibati, dokler ni rešitve. Ko rešitev bo, pa bo kmalu zatem po njegovih besedah tudi medvladna konferenca in Hrvaška bo takrat lahko odprla in zaprla veliko število poglavij.
Na vprašanje hrvaških novinarjev, ali bo Hrvaška po dogovoru obdržala skupno mejo z Italijo, je minister odgovoril: "Povsem zagotovo si bomo prizadevali zaščititi nacionalne interese Hrvaške in meja z Italijo je seveda hrvaški nacionalni interes."
Rehn: Dogovor vse bliže
Evropski komisar za širitev Olli Rehn je danes ocenil, da "prihajamo bliže" dogovoru med Hrvaško in Slovenijo, a da je ta v rokah obeh držav, njunih vlad in parlamentov. "Verjamem, da obstaja politična volja za te zadnje centimetre," je menil.
"Politično ozračje v obeh državah je bolj pozitivno," je Rehn ponovil besede iz nedavne razprave v zunanjepolitičnem odboru Evropskega parlamenta. Na vprašanje, kdaj torej lahko pričakujemo dogovor, je komisar odgovoril: "To je res stvar obeh držav – da odločita, kdaj mislita, da bosta lahko našli potrebno politično voljo."
O tem, ali bi to lahko bilo že to jesen, je Rehn dejal, da bi dogovor sicer pričakoval to jesen, saj bi bilo dobro, da se ta problem reši čim prej in da Hrvaška čim prej nadaljuje pogajanja.
'Nov ton je spodbuden'
Nov ton na Hrvaškem in v Sloveniji je spodbuden in obe strani lahko samo spodbudim, naj nadaljujeta dvostranske pogovore, je danes poudaril švedski zunanji minister Carl Bildt, gostitelj neformalnega srečanja v Stockholmu, potem ko ga je Žbogar prvič obvestil o podrobnostih pogovorov s Hrvaško.
Na vprašanje, kako bi opisal vlogo švedskega predsedstva EU v pogovorih obeh držav, je minister Bildt odgovoril: "Sploh je ne bi opisal." "Sem v stiku z obema stranema, a hkrati že vseskozi poudarjam, kot veste, ju spodbujam, naj govorita druga z drugo," je dodal.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.