Smo 77 let po koncu druge svetovne vojne na pragu tretje? "Ukrajina je trenutno eno od žarišč, mislim, da je prezgodaj, da bi govorili o tretji svetovni vojni. V izjavah je ameriški predsednik Joe Biden jasno povedal, da ZDA ne bodo vojaško branile Ukrajine, in je to tudi uradna pozicija Nata, ker je to defenzivna organizacija," pojasnjuje Katja Geršak, direktorica Centra za evropsko perspektivo.
Svoje vojake bi Nato aktiviral samo, če bi se Putin lotil katere od držav članic. Ukrajina meji na tri: Poljsko, Slovaško in Madžarsko. "Nato je zavezana braniti vsako in vse članice, takrat bi govorili o širši vojni v večjih razsežnostih, vendar nismo na tej točki in upajmo, da tudi ne bomo," je dejala Geršakova.
Kar pa ne pomeni, da je varnost prebivalcev Unije še naprej nedvomna. Priča smo tako imenovani hibridni vojni, ki se je začela leta in mesece – preden so odjeknili prvi streli. Kaj to pomeni?
Uroš Svete, direktor Urada vlade RS za informacijsko varnost, mneni: "Države uporabljajo tudi druge aktivnosti, s katerimi iščejo šibko točko nasprotnika. Poskušajo z manipulacijo prebivalstva in vplivati na zaupanje prebivalstva v samo oblast."
Govorimo o propagandi in tudi kibernetskih napadih, s katerimi se je Ukrajina intenzivno soočala mesec dni pred rusko invazijo. Pa tudi Portugalska. V vladno mrežo so te dni poskušali vdreti na Poljskem. Pred hekerji nismo varni niti Slovenci, je prepričan premier Janša: "Začeti se moramo spraševati oz. pripravljati na morebitno situacijo, ko domov, v službo ali zdravnika ne bo možno poklicati po telefonu. Razmišljajmo o tem, kako ravnati v tem primeru."
Da je Slovenija verjetna tarča, se strinja tudi Svete, saj je članica tako Evropske unije, kot zveze Nato.
KOMENTARJI (456)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.