Na srečanju sta poleg ministra Matjaža Hana sodelovala tudi oba državna sekretarja Dejan Židan in Matevž Frangež, na strani GZS pa poleg predsednika Tiborja Šimonke tudi generalni direktor GZS Aleš Cantarutti ter izvršna direktorja Vesna Nahtigal in Mitja Gorenšček. Sogovorniki so se dogovorili za tesno sodelovanje in dialog ter se strinjali, da"smo vsi v istem čolnu, veslati pa moramo v isto smer za dobro slovenskega gospodarstva in s tem Slovenije". Dogovorili so se, da bodo vzpostavili redno sodelovanje tako na strateško-vodstveni ravni kot na strokovni ravni po posameznih skupnih projektih, so sporočili z gospodarskega ministrstva.
Minister Matjaž Han je predstavil ključne prioritete svojega mandata, pri čemer je izpostavil nujnost zagotavljanja predvidljivega in stabilnega poslovnega okolja za gospodarstvo ter štiri ključne cilje: "S konkretnimi ukrepi želimo intenzivirati nadaljnje povečanje dviga dodane vrednosti slovenskih podjetij, jim pomagati na poti internacionalizacije ter podpreti njihov zeleni in digitalni preboj, ki sta ključna za jutrišnjo konkurenčnost podjetij. Hkrati pa bomo gospodarstvo podprli pri prilagajanju na nove trende, kot so zagotavljanje talentiranih kadrov, deglobalizacija, solastništvo zaposlenih, možnosti krajšega delovnega časa ipd."
Ob tem se je minister Han, kot poudarjajo na ministrstvu, zavzel za dialog, ki je še toliko bolj pomemben v teh nepredvidljivih časih tako za gospodarstvo kot državljane. Poudaril je, da je ministrska ekipa že pregledala pričakovanja gospodarstva: "Z večino pričakovanj in predlogov slovenskega gospodarstva se lahko strinjamo, manjši del pa je takšnih, ki imajo pomembne stranske učinke, kot je na primer socialna kapica. Pri teh vprašanjih bomo morali skupaj najti najboljše rešitve. Te bomo iskali skupaj z vsemi deležniki v gospodarstvu in veselim se tesnega sodelovanja z Gospodarsko zbornico Slovenije."
Predsednik GZS Tibor Šimonka je izrazil zadovoljstvo nad obiskom ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo z ekipo na Gospodarski zbornici Slovenije. "Smo skupaj v čolnu, da Slovenijo naredimo še bolj uspešno in prijazno." Aleš Cantarutti, generalni direktor GZS, je izpostavil pomen vajeništva za podjetja, ki mu je treba dati večjo težo.
Kako se bodo soočili z energetsko krizo? Država bi pomagala z reševalnim kovčkom
Sogovorniki so se dotaknili tudi soočanja z energetsko krizo v gospodarstvu, kjer je GZS pozdravil prvi sveženj pomoči države. Minister je izpostavil, da se "zavedamo izzivov tako prihodnje dobavljivosti energije kot tudi cen energentov. Pri tem so izpostavljena predvsem podjetja v energetsko intenzivni industriji, pri čemer bo potreben ciljni pristop s pomočjo predvsem za tisti del gospodarstva, ki je energetsko najbolj odvisen." Gospodarski minister je pri tem izpostavil t. i. reševalni kovček, ki bo vključeval ukrepe za pomoč gospodarstvu v primeru zaostritve krize. Predstavniki GZS so opozorili tudi na kadrovsko problematiko v gospodarstvu in dodali, da je GZS pripravila tudi napoved kompetenc za 5 do 7 let naprej. Izpostavili so tudi nujnost ohranitve davčne olajšave za raziskave in razvoj.
KOMENTARJI (18)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.