Zunajobravnavni senat okrožnega sodišča v Ljubljani je zavrnil predlog specializiranega državnega tožilstva za odreditev pripora zoper osumljenega v korupcijski aferi v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) v Ljubljani Uroša Smiljića. Zoper osumljenega je torej odrejen in potrjen hišni pripor, so danes sporočili iz okrožnega sodišča v Ljubljani.
V hišnem priporu je nedosegljiv, razen za odvetnika in ožje družinske člane. So pa včeraj v redakciji 24UR dobili odziv soproge. V sms sporočilu je zapisala: "Vse bomo pojasnili, ko bo čas za to. Takrat se bo predstavila druga plat zgodbe." In še: "Zadeva je daleč od črno bele, ampak tudi zelo kompleksna. Treba jo je celostno razumeti, za kar sta potrebna čas in angažma."
Preiskovalna sodnica je hišni pripor zoper Smiljića odredila v petek po končanem zaslišanju in na podlagi zbranih okoliščin. Specializirano državno tožilstvo je zanj predlagalo pripor iz koluzijske nevarnosti in zaradi ponovitvene nevarnosti, a je zunajobravnavni senat sodišča oba predloga zavrnil.
Smiljić, zaposlen v UKC Ljubljana, je bil pridržan v torek v kriminalističnih preiskavah, povezanih z domnevnim preskakovanjem čakalnih vrst v zdravstvu oz. zaradi sumov storitve večjega števila korupcijskih kaznivih dejanj. Med drugim je preiskava potekala tudi v UKC Ljubljana in na onkološkem inštitutu.
Policija je v sredo sporočila, da so storitve omenjenih kaznivih dejanj osumljeni dve pravni osebi in 14 fizičnih, v petek pa so pojasnili še, da v tej številki niso zajeti policisti, prav tako osumljeni storitve nekaterih kaznivih dejanj.
Policisti aktivnosti v tem predkazenskem postopku izvajajo od sredine leta 2015, v začetku letošnjega leta pa je bila podana tudi prijava. Skladno z zakonom o kazenskem postopku so v predkazenskem postopku kriminalisti zbirali obvestila, dokazne predmete in listine, dokaze pa so zbirali tudi s prikritimi preiskovalnimi ukrepi.
KOMENTARJI (121)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.