Vodstvo Policijskega sindikata Slovenije razmišlja o tožbi zoper predsednika vlade Janeza Janšo, in sicer zaradi po njihovem mnenju neresničnih in zavajajočih izjav, ki jih je Janša 1. decembra izrekel v državnem zboru, so sporočili po seji izvršnega odbora. Kot je povedal predsednik sindikata Branko Prah, so Janši sicer dali možnost, da se javno opraviči, o tožbi pa se morajo še prej posvetovati z odvetniki. Ali jo bodo vložili ali ne, pa bodo dorekli "v zelo kratkem času".
Policisti nameravajo tožiti Janšo zaradi njegovih izjav v parlamentu, ko je dejal: "V zadnjih dveh dneh se soočamo še z grožnjami policijskega sindikata, da bo organiziral belo stavko policije. In strašno so se zaostrile nekatere zahteve, ki nimajo nobene zveze z realnostjo. To me spominja na julij leta 1991, ko sta se slovenska teritorialna obramba in policija pripravljali na obrambo Slovenije, policijski sindikat pa je napovedoval stavko za 27. junij. In glede na to, da gre za bolj ali manj iste ljudi, ki so takrat upravljali ta sindikat, se mi zdi, da gre za podobno zlorabo v tej situaciji."
Po Prahovih besedah ne drži, da so sindikat v osamosvojitvenem letu vodili isti ljudje kot danes, sedanje vodstvo tudi ni seznanjeno z aktivnostmi in pripravami na stavko leta 1991, ker je sindikat tedaj sodeloval pri pripravah na osamosvojitev. Od Janše zato pričakujejo, da bo svojo izjavo podkrepil z argumenti.
Prah ne izključuje možnosti stavke. Na stavko se pripravljajo v teh dneh, za kar so se odločili pretekli petek na razširjeni seji sveta sindikata na Bledu, kjer so opozorili na slab položaj policistov in prizadevanja za ureditev plačnih razredov. "Tam so vsi navzoči glasovali, da podpirajo vse aktivnosti sindikata za dosego 22. plačilnega razreda, vključno s stavko," je povedal Prah. O stavki bo sicer dokončno odločil svet, "tudi v primeru, če jim bodo ponudili 21. plačilni razred". Če pa jim bo "vlada prisluhnila in dala, kar zahtevajo, gotovo ne bodo stavkali", je še dodal.
Hajdinjak: Razmišljanje policijskega sindikata o tožbi Janše je smešno
Vladni predstavnik za odnose z javnostmi Valentin Hajdinjak je na vprašanje glede razmišljanja vodstva Policijskega sindikata Slovenije o tožbi zoper Janšo odgovoril, da se mu takšno razmišljanje zdi smešno in neprimerno.
Janša je po Hajdinjakovih besedah v svojem govoru na državnem zboru ločnico med teritorialno obrambo in slovensko policijo na eni strani in policijskim sindikatom na drugi potegnil zato, ker sta tako teritorialna obramba kot slovenska policija vlagali vse napore v samo pripravo in tudi izpeljavo osamosvojitve ter Slovenijo branili tudi s svojim življenjem, medtem ko je policijski sindikat v tistih ključnih dneh grozil s stavko in tako sabotiral priprave na osamosvojitev.
Kot je še povedal Hajdinjak, je policijski sindikat takrat najprej sicer napovedal stavko za 27. junija leta 1991, potem pa jo je uradno napovedal za 3. julij. To sporočilo pa je bilo skupaj z zahtevami sindikatov v časopisih objavljeno šele 17. junija 1991, kar je bilo le nekaj dni pred samo osamosvojitvijo. "Le predstavljate si lahko, kako lahko napoved stavke ali pa tudi sama stavka s strani policijskega sindikata na tako rekoč predvečer osamosvojitve, kasneje tudi vojne, vpliva na sam potek dogodkov. K sreči se to ni zgodilo, saj so pripadniki slovenske policije premogli dovolj modrosti, državotvornosti in občutka za odgovornost," je še dodal Hajdinjak.
Bolj kot grožnjo s tožbo pa Hajdinjak problematizira izjave sekretarja policijskega sindikata Aleksandra Cvara, ki je pozival k protizakonitemu ravnanju, in sicer je dejal: "Mi imamo v skladu z zakonom narejeno stavko, vendar pravimo, da tudi tega ne bomo spoštovali." Te besede so po Hajdinjakovem mnenju težke in si jih ne predstavnik policijskega sindikata ne kdo drug ne bi smel privoščiti. Kot pa je poudaril, gredo tako pripadnikom teritorialne obrambe kot tudi slovenske policije vse zasluge za obrambo domovine in uspešno izpeljavo projektov osamosvojitve.
Upokojenci podpirajo sindikat
Predstavniki upokojenih delavcev ministrstva za notranje zadeve pa so na letošnji zadnji seji izvršnega odbora zveze sprejeli sklep, s katerim podpirajo napore Policijskega sindikata Slovenije v pogajanjih s pristojnimi državnimi organi za ureditev temeljnih pogojev za njihovo delo.
Predstavniki tudi odločno zavračajo nekatere navedbe, da gre pri tem za delovanje tako imenovanih starih sil, to je tistih pred izvolitvijo sedanje vlade, so sporočili iz Zveze klubov upokojenih delavcev ministrstva.
"Nekateri, ki smo bili takrat še aktivni udeleženci osamosvojitvenih procesov in priče delovanja vseh dosedanjih vlad, se še dobro spominjamo, da smo odločno in argumentirano zavračali nenehno navzoče vladne zahteve po reviziji posebnih pravic policistov," so zapisali v sklepu.
Neprimerljivo z drugimi poklici
Prav tako menijo, da je po vseh veljavnih kriterijih za vrednotenja delovnih mest v državni upravi delovno mesto policista z zahtevano peto stopnjo izobrazbe najbolj zahtevno in neprimerljivo z drugimi v tej stopnji zahtevnosti. Med tem poklici so v sklepu izpostavili poklic paznika, carinika, vojaka, inšpektorja in delavcev upravnih enot.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.