Če se bo našla kritična masa strank, ki lahko skozi DZ spravi zakonodajo, ki je nujno potrebna, bodo po navedbah Igorja Zorčića verjetno vsi ocenili, da je to bolje kot predčasne volitve. Zatrdil je, da je vseh 10 poslancev SMC v tem stališču enotnih.
Če soglasja ne bo, gredo na volitve
Med projekti, ki bi jih lahko nova koalicija sprejela, je izpostavil med drugim preoblikovanje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, dolgotrajno oskrbo in demografski sklad. Če soglasja ne bo, pa gredo na volitve, je povedal.
Vprašanje, ali se bo zavzemal za to, da bi bil mandatar morebitne nove koalicije njihov predsednik Zdravko Počivalšek, pa po Zorčičevih ocenah namiguje na to, da jim je pomembno, na katerem položaju je kateri politik. "Nam je bolj pomembno to, kaj se bomo na koncu dogovorili. Če se bomo o tem, da lahko neke zakone izpeljemo skozi parlamentarni postopek, bomo v tako koalicijo šli, če se ne bomo ničesar dogovorili, pa je povsem vseeno, kje kdo sedi," je poudaril.
Glede sodelovanja s prvakom SDS Janezom Janšo pa je dejal, da nesodelovanja z njim ni imela SMC nikoli zapisanega v programu, so bili pa v soočenjih pred zadnjimi parlamentarni volitvami predsedniki strank o tem vprašani. Ali bo zdaj prišlo do takšnega sodelovanja, je po njegovih besedah prezgodaj govoriti. "Če pa se bo našla kritična masa strank, ki bo sprejela zadeve, ki so dobre za državljane, kar bi bilo bolje kot volitve, potem bo pač do tega prišlo," je dodal Zorčič.
'Predčasne volitve so mokre sanje premierja v odstopu'
Na vprašanje, ali torej v SMC z novim predsednikom do sodelovanja z Janšo nimajo takšnih zadržkov kot so jih imeli pod vodstvom Mira Cerarja, pa je odgovoril, da morajo na takšna vprašanja odgovoriti predvsem predsedniki strank. Po njegovih besedah pa se bomo v Sloveniji morali enkrat vprašati, "kaj je program strank na volitvah: ali je to nesodelovanje na določenih področjih, ali so neke pozicije, ali pa to, da skušamo nekaj dobrega storiti za državljane".
Poslanka SMC Monika Gregorčič je sicer danes na svojem Twitterju zapisala, da so "predčasne volitve mokre sanje premierja v odstopu". Zanj zelo boleče pa je, da ima ključ do njih prav Janez Janša, ugotavlja. Zorčič njen zapis in osebno stališče razume tako, da si nekateri verjetno bolj želijo volitev zaradi kalkulacij, nekateri manj.
Na vprašanje, ali bi koalicija pod Šarčevim vodstvom lahko še obstajala, če bi imel premier do koalicijskih partnerjev drugačen odnos, pa je Zorčič odgovoril, da SMC ni imela odprte nobene fronte. Spomnil je, da so se Šarcu fronte odpirale znotraj njegovega kroga, okoliščine pa so se po Zorčičevem mnenju "nabrale" proti tej vladi.
Organi SMC bodo razmere in nadaljnje korake po odstopu premierja ocenili v prihodnjih dneh.
Horvat: Volilno telo bo najbrž kmalu ugotovilo, da novi obrazi niso prava rešitev za državo
Izvršilni odbor NSi je takoj v ponedeljek zvečer po Šarčevem odstopu ustanovil volilni štab in takoj pričel s postopki evidentiranja kandidatov za parlamentarne volitve. Sklep o tem so sprejeli soglasno. Predsednik NSi Matej Tonin je že čez dan v prvem odzivu na odstop predsednika vlade ocenil, da v teh okoliščinah ni smiselno oblikovati nove koalicije, četudi možnosti pogovorov o novi koaliciji, če bi bili k njim povabljeni, v NSi ne zavračajo.
Vodja poslanske skupine NSi Jožef Horvat priznava, da je rezultat volitev negotov, pritrdil pa je Toninovi izjavi, da je treba pustiti vrata odprta. "NSi ima odprta vrata za vse prave, korektne politične partnerje, vrat nikoli ne zapiramo," je dejal in pojasnil, da sklepa o preprečevanju kakršnihkoli pogovorov izvršilni odbor ni sprejel.
Hkrati ocenjuje, da bo najbrž tudi volilno telo kmalu ugotovilo, da novi obrazi niso prava rešitev za državo.
Hršak: Zagotovo je za državljane boljša nova koalicija, koalicije brez DeSUS pa ni
Poslanec DeSUS Ivan Hršak pa ocenjuje, da je velika možnost oblikovanja nove koalicije. "Zagotovo je za državljane boljše, da se tvori neka koalicija, oddela mandat in da se v tem času sprejme zakone," je pojasnil ob robu seje v DZ. Spomnil je tudi, da je bilo v zadnjem letu že več volitev in da volitve stanejo. "Denarja stranke nimajo in mislim, da bodo naredile vse, da bi neka trdna koalicija, ki ne bo imela minimalnega števila glasov, lahko delala ta mandat," je ocenil.
Verjame, da pogovori o novi vladi že potekajo, a pravi, da vanje ni vključen. "To novo koalicijo si bodo verjetno želele tiste stranke, ki se sedaj ne vidijo, da bi se vrnile v parlament," je povedal. Ob tem je dodal, da v DeSUS te bojazni nimajo. "DeSUS je vedno ključen, brez DeSUS ni nič. Dejansko se je pokazalo, da koalicije brez DeSUS ni," je navedel. Kot je dejal, so vedno tudi konstruktiven koalicijski partner.
Za zdaj je po njegovih besedah še prezgodaj oceniti, kdo bi lahko bil novi mandatar.
Na vprašanje, kako bo javnosti zagotovil, da pri namerah za sestavo nove vlade ne gre le za njegov položaj in poslansko plačo, pa je odgovoril, da je "ljudem včasih kaj težko pojasniti, ampak morda bodo razumeli argumente".
Vodja poslanske skupine Franc Jurša pa je v izjavi za medije povedal, da se bo pri vprašanju predčasnih volitev oz. oblikovanja nove vlade prilagodil odločitvam stranke in poslanske skupine. "Tako da ne želim reči, da me ta stolček toliko zanima, da bi želel na njem še obsedeti do konca mandata. Dobil sem mandat ljudi, to bi bilo najbolj idealno, da se oddela do konca. Ampak če se stvari tako odvijajo, se pač tako odvijajo," je dodal Jurša. Meni, da je prihodnje dogajanje odvisno od velikih igralcev.
Vatovec: Na volitvah bi se lahko okrepile stranke z jasnimi ukrepi v korist državljanov
Po oceni vodje poslancev Levice Mateja T. Vatovca so najboljša možnost predčasne volitve, saj bi bila kakršnakoli koalicija, ki bi se uspela oblikovati v tem mandatu, slabša od aktualne. Na volitvah pa bi se lahko okrepile predvsem stranke, ki zagovarjajo jasne ukrepe v korist državljanov, je dejal.
Prav tako bi se po oceni Vatovca na predčasnih volitvah lahko izoblikovala nova kombinatorika, ki bi oslabila stare navade starih politik. "To so tudi politike, ki smo jim očitno priča tudi danes, ko so po včerajšnjem odstopu nekatere stranke koalicije začele hitro kalkulirat glede svojih osebnih ali drugih strankarskih interesov," je bil kritičen v izjavi ob robu seje DZ.
Kot je dejal, to ni nobeno presenečenje, saj da so se takšnih nenačelnosti nagledali v zadnjem letu. Prvi preizkusni kamen nenačelnosti bo po njegovih besedah verjetno že v sredo, ko bodo poslanci odločali o "zelo načelni zadevi": "Ali bomo z delno ukinitvijo dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja poskrbeli, da bo šel denar v javno zdravstveno blagajno, ali bomo še naprej financirali interes zasebnih zavarovalnic."
Han: Zaradi Šarčevih izjav sem še 15. januarja mislil, da padca vlade ne bo
V SD vidijo kot najboljšo možnost volitve. "Iskreno mislim, da je v takšnem primeru najbolj čista varianta, da gremo čim prej na predčasne volitve in da dobi Slovenija operativno vlado," je povedal vodja poslancev Matjaž Han. Zaradi Šarčevih izjav je še 15. januarja mislil, da padca vlade ne bo, ko je Šarec v intervjuju pojasnjeval, da razlogov za padec vlade ni.
Zato je, tako meni Han, razlog za odstop premierja odstop finančnega ministra Andreja Bertonclja. "Bertoncelj je odstopil in ko odstopi minister za finance, ki je najožji sodelavec pri vsakem predsedniku vlade, seveda alarmi zazvonijo. Škoda, da delamo iz tega ne vem kakšne zgodbe, da se ni dalo delati, ker 15. januarja se je še dalo," je povedal.
Kritičen je tudi do načina, na katerega je premier odstopil. "Če ne moreš delati, je najmanj, da pokličeš v petek pet predsednikov strank in rečeš: Fantje moji in dekleta, jaz ne morem več. In odstopiš," je do premierjevega načina odstopa kritičen Han. Dodal je, da je zato še 15. januarja mislil, da so 'najboljši prijatelji'.
SD ne sodeluje v pogovorih o novi vladi, niti jih nihče ni povabil
V pogovorih o morebitni novi vladi v stranki zaenkrat ne sodelujejo, niti jih k pogovorom ni nihče povabil. "Do predčasnih volitev lahko pride samo, če Janez Janša reče, da se ne gre. Je pa dejstvo, da je Marjan Šarec omogočil Janezu Janši, da lahko vlada in da lahko tudi naslednje volitve zmaga kot relativni zmagovalec," ob tem dodaja Han.
Stranke, ki razmišljajo o sodelovanju v morebitni novi koaliciji, razume. "Jaz razumem stranke, ki imajo v tem trenutku malo slabše rezultate volilnih anket. Vsi smo krvavi pod kožo in razumem, da se lahko nekateri pogovarjajo - tudi državotvorno - da lahko naprej še dve leti ostajajo v vladi," je povedal.
Še ostrejši do Šarca pa je danes poslanec SD Matjaž Nemec, ki je na Twitterju navedel: "Želeli smo prvega med enakimi. Dobili smo drugega Janšo. Kdo bo sploh še želel v vlado s Šarcem?"
Pozneje je spomnil še na odhode funkcionarjev v Šarčevi vladi, tudi kabinetu predsednika vlade. "Krajčič, Fakin, Kirn, Urlep, (Dragonja), Bertoncelj, Šabeder, itd. Vsi is kvote LMŠ. Vsi so odšli. Vsi zaradi nesporazumov s Šarcem. On pa, da so krivi drugi, ker da on ima le 13 poslancev," je bil neposreden Nemec.
Kociper: SAB ne sodeluje v pogovorih o novi koaliciji
Vodja poslanske skupine SAB Maša Kociper je ponovila, da po odstopu premierja Marjana Šarca SAB za zdaj ne sodeluje v pogovorih za morebitno oblikovanje nove koalicije. Organi SAB bodo po besedah Kociprove o potezah po Šarčevem odstopu govorili v četrtek ali petek, ali pa v začetku prihodnjega tedna. Preden se posvetujejo, pa se je po njenih besedah prezgodaj opredeliti glede prioritet SAB.
Kociprova je zatrdila, da SAB vse raziskave kažejo, da v primeru volitev ne bodo ostali zunaj parlamenta. Njihov cilj je sedem do osem poslancev, kar je po njenem mnenju realno. Spomnila je, da so kljub nenaklonjenim anketam javnega mnenja v DZ prišli že na treh zaporednih volitvah.
KOMENTARJI (2358)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.