"Kljub precej hudim kritikam, ki so pred volitvami lani letele na naše delo, je po enem letu vlada končno priznala, da je bil naš plačni sistem dober,“ trdi bivši minister in dodaja, da je sicer ukrepanje vlade razumljivo in da bi tudi prejšnja vlada odpravo plačnih nesorazmerij po prihodu finančne in gospodarske krize prestavila na boljše čase.
'Služba v javnem sektorju je privilegij!'
Rešitev s sindikati naj vlada po Virantovem doseže s podpisom aneksov h kolektivni pogodbi, torej s sporazumom. V tem času je namreč služba v javnem sektorju po njegovem mnenju neke vrste privilegij, ker zagotavlja varno zaposlitev in varno izplačilo plače. "To bi sindikati morali razumeti,“ še dodaja.
Virant vlado Boruta Pahorja opozarja, da maso plač v javnem sektorju zvišuje tudi povečevanje števila zaposlenih. "Mi smo v času našega mandata znižali število zaposlenih za približno dva odstotka, v zadnjem letu pa se v ožji javni upravi to število povečuje,“ poudarja. Od začetka mandata te vlade do junija letos je namreč v javni upravi zaposlenih kar 1500 več uslužbencev. "Očitno ministrica pri predsedniku vlade nima tolikšne podpore, kolikor sem je imel jaz,“ je prepričan Virant.
Dva vladna predloga
Ministrska ekipa je sindikatom javnega sektorja predstavila predloga za zamrznitev plač javnih uslužbencev. Odgovor pričakuje v desetih dneh.
Kot prvo možnost je vlada predlagala neizplačilo odprave plačnih nesorazmerij, zamrznitev napredovanj in neizplačevanje dodatka za delovno uspešnost v višini dveh odstotkov. Poleg tega naj ne bi izvedli uskladitve plač z inflacijo, regres pa bodo izplačali v višini letošnjega.
Kot drugo možnost javnim uslužbencem ponuja odpravo obeh četrtin plačnih nesorazmerij s 1. januarjem 2010, vendar pa bi bilo v tem primeru potrebno znižanje plač.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.