Glavna točka nujne seje odbora DZ v ponedeljek bo namenjena pobudi SLS, ki jo je stranka v parlamentarni postopek vložila tik pred potrjevanjem ratifikacije vstopa Hrvaške v Nato. Predlagala je, da bi ta sklep sprejeli še pred odločanjem o ratifikaciji, po njihovem mnenju pa bi se tako "izognili naknadnemu zakonodajnemu referendumu".
Predlagali so sklep, da "Slovenija ne priznava predpisov Hrvaške, s katerimi se krši teritorialna celovitost Republike Slovenije in spreminja stanje na kopnem ter na morju na dan 25. 6. 1991". "Na ta dan je Slovenija imela neomejen dostop na odprto morje in med drugim nadzirala celoten Piranski zaliv, zaselke na levem bregu Dragonje in ozemlje na levem bregu Mure pri Hotizi. Delovanja hrvaške kopenske vojske in vojne mornarice na teh področjih Republika Slovenija ne dovoljuje," se še glasi predlog sklepa SLS.
Vodja poslanske skupine SLS Jakob Presečnik pričakuje, da se bo v sodelovanju z ostalimi poslanskimi skupinami in predstavniki zunanjega ministrstva do odločanja s skupnimi močmi oblikovalo takšno dokončno besedilo sklepa, ki bo omogočalo zaščito temeljnih nacionalnih interesov Slovenije, so sporočili iz SLS.
Poslanci so proceduralni predlog SLS, da bi o ratifikaciji hrvaškega vstopa v Nato odločali šele po obravnavi njihovega predloga, sicer zavrnili in ratifikacijo opravili z veliko večino, kljub temu pa so v SLS posredno zagrozili, da bodo podali pobudo za izvedbo referenduma, če njihov predlog ne bo sprejet v takšni ali drugačni obliki.
Predsednik DZ Pavel Gantar je nato zagotovil, da bo parlament predlog SLS obravnaval v roku, da bi se morda izognili pobudi za naknadni zakonodajni referendum – to je namreč potrebno vložiti v sedmih dneh po sprejetju zakona, torej do ponedeljka. Toda Gantar je na drugi strani zatrdil, da bo do dogovora prišlo le, če bodo našli skupne točke, sicer pa ne.
Z referendumom je zagrozil tudi Zavod 25. junij Marjana Podobnika. Kot je napovedal, bo državnemu zboru predložil 2500 podpisov, če OZP ne bo sprejel izjave, ki jo je predlagala SLS. Če bo grožnjo uresničil v roku, to je do ponedeljka, potem bo moral Gantar razpisati 35-dnevni rok za zbiranje 40.000 podpisov, s čimer bi odložil začetek veljavnosti ratifikacije.
Vpogled v dokumente
Predstavniki državnega sveta so si sicer danes ogledali dokumentacijo o vključevanju Hrvaške v zavezništvo, da bi se na lastne oči prepričali, da v njej ni spornih stvari, zaradi katerih bi lahko ratifikacijo zavrli. O tem se bodo odločali v četrtek na seji komisije DS za mednarodne odnose in evropske zadeve, ki lahko predlaga sklic izredne seje sveta, ta pa se bo nato odločal glede nadaljnje usode ratifikacije hrvaškega vstopa v Nato.
Predsednik DS Blaž Kavčič je dejal, da so bili "v tehničnem smislu zadovoljni s sprejemom ministrstva za obrambo, o vsebini pa nihče od svetnikov do zaključka seje komisije ne bo dajal izjav". Od seje te komisije bodo odvisne nadaljnje aktivnosti DS, je še povedal.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.