Klub županov SLS opozarja, da so predlogi aktualne vlade pogubni za slovensko podeželje. Kot je po seji kluba županov dejal strankin predsednik Franc Bogovič, je ravnanje notranjega ministra Gregorja Viranta škodljivo, minister pa je zrel za interpelacijo.
Ob načrtovanem združevanju občin se vladne težnje po uničenju podeželja po oceni županov SLS kažejo tudi skozi predloge sprememb financiranja občin, nepremičninskega davka ter skozi trenuten način pripravljanja dokumentov za naslednjo finančno perspektivo. Gre za medsebojno povezano vladno težnjo za ukinitev razvitega slovenskega podeželja in bo v škodo ljudi ter območij z največjimi finančnimi in socialnimi stiskami, so na današnji seji ocenili župani SLS. Po njihovem prepričanju je podeželje za sedanjo vlado "tisto, ki ga je treba finančno ožeti, da bodo pridobivala urbana središča in da se prikrije popolno vladno nesposobnost resnega kriznega upravljanja javnih financ oz. državnega proračuna".
Kot so sporočili iz stranke, je predsednik SLS Franc Bogovič cel paket ukrepov označil za navaden populizem, nestrokovnost in šarlatanstvo, kar so po njegovih besedah lahko tudi edine oznake za to, kar počne minister Virant. Kot je pojasnil, se je Virant lotil dobro delujoče lokalne samouprave in podeželja, k temu pa dodal še idejo o upravnih okrajih, s čimer "nadaljuje svoje centralistične težnje in povzroča odmik upravnih storitev od državljank in državljanov". Koncept bi moral biti ravno obraten, razmišljati bi morali o tem, kako prenesti več pristojnosti na nižjo raven upravljanja.
Bogovič: Ogroža se bit slovenstva
Bogovič ocenjuje, da se bo z ukrepi, ki jih predlaga vlada, izpraznilo slovensko podeželje, razvrednotilo premoženje, ki je na podeželju, in ga prepustilo v nakup tistim, ki bodo zbrali denar zanj. S tem pa se "ogroža bit slovenstva", je opozoril in napovedal je, da bodo v SLS naredili vse, da se to ne zgodi.
Predsednik kluba županov SLS Miran Gorinšek je poudaril, da so slovenske občine ta hip še edini delujoči sistem pri črpanju sredstev EU in delovanju države. Po njegovih besedah se strinjajo, da je treba v Sloveniji začeti proces reorganizacije lokalne samouprave, a ne na takšen način. Najprej je treba narediti strategijo razvoja lokalne samouprave in se tudi ozreti deloma na državno upravo, potem pa v skupnem sožitju najti tisto pravo pot, ki bo učinkovita, predvsem pa cenejša, je pojasnil.
Gorinšek je nepremičninski davek označil kot nesprejemljiv tudi s stališča, da bi bili obdavčeni vsi objekti, tudi javni objekti. To namreč pomeni, da bi lokalne skupnosti plačevale davek tudi od vrtcev, knjižnic, šol in podobnih objektov, kar pravzaprav pomeni prelivanje iz državnega proračuna k občinskemu in zopet k vračanju. Še bolj bistveno pa je po njegovih besedah, da gre za prikrit vir dohodkov za državni proračun, ki bi se izvedel prek več občin. Kot je navedel, ugotavljajo kar nekajkratno povečanje zneskov, kot so po obstoječem nadomestilu za uporabo stavbnega zemljišča. "Takšen način zagotovo ni dober, še manj pa je dober za kmete, obrtnike in podjetnike, kajti obdavčiti njihova osnovna sredstva, nikakor ne gre," je poudaril.
KOMENTARJI (22)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.